bugün

ticaret meslek lisesi, endüstri meslek lisesi gibi olabilir belki.

bir fikrimdir.
Maslek lisesi Adalet bölümü mezunları.

Adliye, cezaevi ve hukuk bürolarında istihdam edilirler.

Hukuk bürolarında avukat Yardımcı elemanı, adliyelerde mûbaşir, cezaevlerinde gardiyan, memur vs.
hukuğun meslek lisesi'nden itibaren eğitim verilmesinden önce, aklıma bir hikaye geldi..

osmanlı'nın 16. yy sonu, 17ç yy başında; cigalizade yusuf sinan paşa diye bir vezir vardır.. sicilya'nın messina kentinde doğmuştur (çok güzel, tavşanlı tetradrahmileri vardır bu şehrin, antik dönemde.. sanat olarak aşırı yüksek standartlar barındırmasa da, sevimli paralardır.. milet para basma standartlarında basıldıklarını hatırlıyor gibiyim... bu, iyi bir şey). neyse.. bu yusuf sinan paşa'nın iki özelliği var:
1. cigalizade... bizim cağaloğlu (cağalzade) semtine adını vermiştir.
2. üç erkek kardeştirler.. biri kardinal, biri osmanlı veziri, biri casustur..

bu cigalizade, avrupa kıyılarına donanmayla sefere gider.. dönüş yolunda bir yerde kafayı takar, 300 parça osmanlı donanmasını sicilya kıyılarına döndürmeye kalkar.. neden? anasını bacısını özlemiştir, buraya kadar gelmişken bir görmek istemiştir.. şimdi sicilya halkı da, karşılarında amiral gemisini görünce, bu türkler bizi kesecek diye ufak bir galeyana gelmiştir.. neyse.. cigalizade, "ben karaya çıkacağım" demiştir ama osmanlı, fatih ve bayezid zamanında (aslında 2. murat'ın sonunda başlamıştır) başına bela olan (bkz: iskender bey) sorununu unutmamaış olacak ki, "aman paşa hazretleri (çıkmasanız)" demişlerdir.. bu, sinirlenip "biz, onuru meslek edinmiş bir insanız, rica ederim" gibi bir laf eder ki, bu lafı da çok severim, karaya çıkar, yalnız çıkar hatta, anasını falan görür, geri gelir..

bu kadar vit vit vit ne anlattım.. önemli olan bir mesleği edinmek değil, hukuk gibi hassas bir konuda özellikle onur duygusunu aşılayabilmektedir.. ki, sözlükteki avukatları bir kenara bırakarak söylüyorum, maalesef ben adalet karinesinin çivisinin çoktan çıktığını düşünüyorum.. maalesef yeni türk ceza kanunu ve "özellikle" yargıtay içtihatları da, bu konuda vatandaşa hiç ama hiç yardımcı olmuyor.
itiraz ediyorum diye bağırmak isterdim iyi replik.

Birde şey sahnesi güzeldi filmde.
-abi sen niye gerildin bu kadar.
-amerikan filmlerine döndü mahkeme iyice oğlum ondan.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar