bugün

cihazı yaklaşık 3gün önce aldım, ve kullanmaya başladım. şunu söylemem gerekli ki, tamamen tasarım odaklı bir telefon olmuş. ekran tasarımı olsun, yan taraflardaki alimünyum panel olsun gerçekten tam bir tasarım harikası. damla çentikli olan bu ekran, gerçekten çok şık duruyor ve insana ayrı bir keyif veriyor. bir tek arka tarafı beğenmedim. tasarımsal olarakta olsun, malzeme olarakta olsun acayip demode geldi. yan tarafları aliminyum, arkalarada uyduraydın birşeyler keşke. neyse ki bi kılıfla hallediyorsunuz onu da.

arkada çift kamerası, ve parmak izi okuyucusu olmaması gerçekten üzdü. hadi çift kamera neyse de, bu tip fiyat performans cihazlarının genelinde parmak izi okuyucusu bulunurken, bu tip tasarım harikası bir telefonda olmaması hayal kırıklığı.

micro usb şarj girişi, bu tip fiyat performans cihazlarına yakışacak bir seçim olmuş. halâ standartların devam etmesine seviniyorum. aynı şeyler 3.5mm jack girişi içinde geçerli. aslanlar gibi ikiside mevcut.

bu cihaz tam bir ses canavarı. cihazı aldığınızda, 2 adet stereo devasa hoparlörlerle karşılaşıyorsunuz. verdiği ses inanılmaz yüksek derecelerde. ufak çaplı bass bile vuruyor. hoparlöre de odaklanmışlar. baya baya iyi.

çift sim kart özelliği ne kadar işe yarıyor bilemem. ama bu fiyat segmentindeki telefon için hoş bir özellik olmuş. çift sim kart takabiliyorsunuz.

bu telefonda en çok sevdiğim özelliklerden birisi de, uygun fiyatlı olmasına rağmen takır takır 32gb bi hafızaya sahip olması. aslanlar gibi yükleyin herşeyinizi. aynı zamanda, ortalama 500gb ya kadar da micro sd kart ile destekleyebilirsiniz.

son sözlerimize yaklaşırken, telefonun pil performansından bahsetmezsek ayıp olur. ortalama 3000mah pil bulunuyor. günümüz standartları 4000mah olsa da, bu cihaz için pil performansı gayet iyi diyebiliriz. devamlı müzik, sosyal medya gibi aktif kullanımlarda 1 günü rahat kurtarıyor, hatta artıyor bile. oyun oynarsanız bilemem. şahsen ben oyun oynamadığım için bana yetiyor. ama iyi bi pil performansı var telefonun. aynı zamanda güç tasarrufu modu da bulunuyor.

telefonun genel fonksiyon performansına gelirsek eğer, normal sosyal medya uygulamaları olsun, veya daha farklı artık ne uygulaması olursa olsun gayet iyi çalıştırabilen bir cihaz. kasma, donma vs daha önce hiç rastlamadım. yağ gibi akıyor telefon. evet, ram biraz düşük. hatta bazen ram yetmeyip, arkaplanda kullandığım bazı uygulamalar kendiliğinden kapanıyor. yani en azından 3gb olsaymış, tadından yenmeyecekmiş. ama genel olarak performans iyi.

kamerasına gelirsek ise, zaten bu tip fiyat aralığındaki cihazlarda bulunan standart kameralardan bulunuyor. kamerası aşırı derecede iyi diyemeceğim, fakat normal bir kullanıcı için yeterli olacaktır. sosyal medyada rahatlıkla kullanabileceğiniz kameralar bulunuyor.

son olarak,

güncelleme desteği yüksek olan bir model. telefonu aldığımda zaten android 9 pie ile geldi, güncel olmasına rağmen 2gb güncelleme geldi. güncelledim, 2gün sonra tekrar bir güncelleme geldi ve bu beni çok memnun etti. bu modele huawei'den tam destek. bu konuda da bir kuşkunuz olmasın. zamanı geldiğinde android 10'da çatır çatır alır.

edit: her hafta düzenli olarak güvenlik güncellemeleri almaya devam ediyor.

aynı ben gibi, telefonu ağır oyun oynamak için kullanan biri değilseniz, sosyal medya vs. uygulamalarda gayet ideal ve alınabilir cihaz. oyun performansını bilemiyorum, oyun oynamadığımı zaten belirtmiştim. ama sosyal medya uygulamalarında tam performans! telefonu alın, her türlü memnun edecektir.