1. 1.
  honeyland

  2019 makedonya yapımı Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov'un yönettiği belgesel tarzında çekilmiş mükemmel film. pek çok festivalde ödül almış bu belgesel filmin, aynı zamanda 2020 oscar adaylığı mevcut.

  Film, üsküp yakınlarındaki bir köyde, hasta ve yaşlı annesiyle birlikte yaşayan ve arıcılık yaparak geçinen hatice'nin ve bu mütevazı hayatlarına zorla dahil olan komşuları ile yaşadıklarının konu edildiği gerçek bir yaşam öyküsüdür. yaklaşık 3 yılda çekilmiş ve aynı dili bile konuşmayan ekip tarafından hiçbir şekilde müdahale söz konusu olmamış. doğa ve insan konulu belgeseller arasında değerlendirilecek olursa; bir başyapıt olduğu söylenebilir fikrimce. Film biraz dikkatli izlendiğinde türkçe diyalogları alt yazı bile okuma ihtiyacı olmaksızın anlaşılabiliyor ayrıca. içinde türkçe şarkıların da geçtiği mutlaka izlenmesi gereken harika bir film.

  hatice'nin doğaya olan saygısı ve bir hayatı, adeta kutsanmışcasına yaşaması karşında gözyaşı dökmemek mümkün değil elbette.
  10 -1 ... fikrimin ince gulu
 2. 2.
  Makedonya’da terkedilmiş bir köyde hasta ve yaşlı annesiyle beraber yaşayan Hatice muradova’nın duygu yüklü öyküsünü konu alan film.

  Filmde o kadar dramatik detay var ki; Hatice’nin annesine bakmak için evlenmemiş olması, Hatice’nin annesinin kronikleşmiş hastalığı, Hatice’nin annesinin yarasına konan sinekleri kovmak için Üsküp çarşısından yelpaze alması, dişleri olmayan annesine muz yedirmesi.

  Filmin Türkçe olması insanı daha çok etkiliyor. Filmin sonunda Makedonya’nın bu ücra köyünde yaşayan Hatice’nin dertleri sizin derdinizmişçesine üzülüyorsunuz. Keşke elimden birşey gelse de yardım etsem dediğiniz anda Türkiye Cumhuriyeti Üsküp büyükelçiliğinin Hatice’ye hami olduğunu, Hatice’nin başını sokacak bir evi olduğunu öğrenince mutlu oluyorsunuz.

  Edit: Hatice’nin saçlarını tararken söylediği şarkı;
  (bkz: ateşim var külüm yok)
  4 ... centurion
 3. 3.
  ilk entryi yazan arkadaşım acaba izleyip de mi yorumladı yoksa bir yerden metin mi yapıştırdı merak ediyorum. zira film türkiye'de ilk kez 31 ocak 2020 tarihinde gösterilmeye başlandı. ama entryinin yazıldığı tarih 30 ocak 2020'nin ilk dakikaları.

  film ülkemizde gösterilmeden yorumu yapılıyor. çok ilginç değil mi?

  eğer film, ana akım sinema salonlarına gelmeden önce 2019'un ekim kasım aylarındaki bir festivalde izlendiyse o zaman yorum yapmak için neden 3-4 ay beklendi?

  bu film izlenmeden yorum yapıldıysa aşırı tuhaf ve saçma bir entry olarak hafızamdaki yerini alacak.

  edit: arkadaşımız filmi filmifullizle.com sitesinden seyretmiş. keşke entrysinde belirtseydi de o sert mesajlaşma olmasaydı aramızda.

  honeyland
  ... dakandazz