bugün

Bir süre sonra evladı kendisinden bıkacak ve soğuyacak babadır. Evladına hiçbir şekilde hiçbir konuda destek olmamıştır ancak evladı herhangi bir başarı elde ettiği zaman bu başarının kendi sayesinde olduğunu söyleyerek, çevresine hava yapar. Devamında ise evlat ekonomik özgürlüğünü kazandırdığı taktirde kendisinden fazlasıyla uzaklaşmak isteyecektir.
genelde göbekli, elinde sigara arka fonda bik bik konuşarak betimlenen baba tipidir.
öss ye gireceği akşam senden bir bok olmaz, hiç bir şeyi beceremezsin tarzında motive eden babadır. üniversite kazanıldığında atılırsın tarzı bakışlar söylemler. kaldığında gülümsemeler ben demiştim edalarında bulunan babadır.
destek değil, köstek olan babadır.
Yeminle benim babamdir.

Hayatinizda hic bir zaman arkanizda olmayip asla destek olmayip surekli şevkinizi kırıp herseyi elestirir.
Surekli bir aciginizi arayip hata yapmanizi bekler.
Hata yapmadiginizda ise yine asla destek olmaz alay eder küçümser.
hayatında hiçbir sike yaramayıp sadece çocuk yapıp onun üzerinden otorite mastürbasyonu yapan sik kafalı babadır. böyle babalar çocuğuna hiçbir şey katmaz. ne bir öngörüleri vardır ne kaleye alınacak fikirleri. babalığın vermiş olduğu gereksiz özgüvenle sanki çok biliyormuş gibi evladının hayatına burnunu sokar. her şeyi kendi kafasına göre düzenler ve tek doğru gibi hareket eder.
başarınla bile gurur duymayıp seni eziklemeye çalışır ve bundan haz alırlar. bunun için ananızı suçlayabilirsiniz. o kadar mı yokluktaydın diye.
Evladı olduğunuzu hatırlatmakta fayda olabilir..
huysuz bir moruktur. oğlunun/kızının hayatını kötüleştirmekten başka bir iş yapmaz sorsan kendince iyilik yaptığını düşünür ama bunun kendi iç dünyasındaki bir yanılgı olduğunu fark edemez.
baba her zaman babadır. eleştirmek kolay. bunu herkes yapıyor zaten hatta şu anda bile yapıyoruz. varlık sebebimiz babamız. ne kadar ağır olsa da. kim bilir belkide sevgisini böyle dile getiriyordur. kim bilir o da babasından böyle görmüştür. belkide görmemiştir. bilmiyordur. suçlamak doğru mu ki ? asla. seni namerde muhtaç etmediyse haline şükret evlat der atalarımız. şimdiki nesil ana baba kıymeti bilmez. eskiler anlatırlar adam ömrü hayatı boyunca babasının yüzüne bir kere bile güldüğünü görmemiş.

--ya bide babasız olanlar napsın ? babam diyebilmek için neleri feda edecek olan insanlar var bu hayatta.
Klasik türk baba protipidir. Ama bu durumu babanın evladını sevmemesi olarak yorumlamamak lazım. Genelde ben de zamanında bu yanlışlıklara duştum sen dusme seklinde tanımlanabilir bu durum.