bugün

insanı hayrete düşüren yapıya sahip zihniyettir.
bunlar sadece kendi dediğinin, yaptığının doğru olduğunu ve olacağını öyle bir bellerler ki, karşı tarafı dinlemez, insan yerine koymaz. dinlese hak vereceği en az bir nokta bile bulacakken, öyle bir kapatır ki algılarını, sadece ve sadece saçmaladığınızı iddia edebilir.
işin en tuhaf tarafı ise, en çok bu zihniyetler saygı kavramından bahseder. kendi fikri dışındakilerin varlığını bile reddeden bu tiplerin, saygı kavramından bahsetmesinden büyük saçmalık olamaz. öyle sadece "fikrine saygı duyuyorum" demeyle de olmaz bu iş. herşeyinle göstermen gerekir bunu.
çok acınacak haldedirler.bu fikire sahip olan insanlar ayrıca karşısındakinin sürekli kendi hissettiği şeyi düşündüğünü sanar. sürekli saçma cevaplarla üste cıkmaya calısır üstüne üstlük ben fikirlere saygılıyım diyen versiyonları vardırki işte bu tarz insanların ağzına oracıkta vurulmalıdır.çünkü onlar laftan anlamazlar.
çelişemeyen doğal olarak gelişemeyen insandır .
(bkz: kemalizm) ve chp zihniyeti.

sadece işlerine gelenleri duyarlar.
cahilliğin bir ileri versiyonudur. sabit fikirli olmaktır.
(bkz: #9110731) işte tam da bu zihniyettir. tersini söylemek de aynısıdır, zerre farkı yoktur.
sözlükte bolca bulunan zihniyettir. lanet olsundur.
her anlamda beyni körelmiş zihniyettir.
kendi fikirlerininde başkaları için ikinci bir fikir olduğunu öğrenmesi gereken kişinin dahil olduğu zihniyettir.
ısrarla her lafın sonuna "benim her düşünceye saygım var" diye yalan söylemeye bayılan zihniyettir.
karşılıklı yapılan diyaloğu, tek taraflı kavgaya çeviren zihniyettir.
hiçbir zaman karşılıklı fikir alışverişi yapılamayacak zihniyettir. bu kişilerin amacı yeni bir şey öğrenmek ya da yeni fikirler dinleyip analiz etmek değil sadece muhalif olmaktır. o yüzden hiç tartışmadan uzaklaşmak en iyi çözümdür.
sözlükte olmaması gereken zihniyet. malesef aramızdalar.
toplum tarafından bu özelliği farkedildiğinde dışlanamaya uğrayacak kişidir. kişi ilk önce dinlemesini bilmeli sonra kendi fikrini yine onu saygılı şekilde dinleyenlere açıklamalı. fikirleri uyuşsa da uyuşmasa da önemli olan karşılıklı saygı içerisinde düşüncelerini paylaşmaktır.
hiçbir ikinci fikre boşuna içlenmeyen adamın içinde olabileceği zihniyet.şaka bir yana ben de karşıyım bu zihniyete.düşünce özgürlüğü.
yazık. çocukluğundan beri aynı görüş yapısına sahip çevrelerde büyümüş, büyürken aldığını düşünmemiş ,empoze edileni bir güzel hipnoz olmuş şahsiyettir.
kitap okumamıştır. sağdan soldan öğrenmiştir.
değişime karşıdır.
önyargılı ve sabit fikirli kişidir. dinlemeyi bilmez, belki bir kerecik dinlese yeni fikirlerin katkıları ile zihni depar atacaktır ama nafile.
Kendi bilgisine delice güvenen kişidir. Bundan dolayı özgüven ister. Ama karşısındaki insan için cinayet sebebidir.
bırakın ikinciyi,fikre karşı olmak.
kafası çalışan, boş işlerle vakit kaybetmeyen zihniyettir.
doğruyu bilir ve şaşmaz.
kendi egolarıyla boğuşan ve boş bir yolda devam eden kişiliktir.
düşünceye 'suç' denilen ülkemizde, 'format' adı altında düşüncelerin engellendiği sözlüğümüzde bolca rastladığımız zihniyettir.