kürtçülerin düşüncesidir. e benim de bayrağim olmasa ben de böyle derdim.
doğrudur.
ancak bu bayrağın değerli olduğu gerçeğini değiştirmez.
kutsallık; mukaddesattan gelir ve dini bir terimdir. Tanrısallığı ve Tanrıdan gelen değerleri ifade eder.
bayrak ise milli bir değerdir ve ona kutsiyet atfedilemez.
ancak bayrağın milli değeri ise ölçülemez.
'Türk bayrağı kadar' şeklinde devam etmesi gereken cümle.

Türk bayrağı insanın canından azizdir.

Türk bayrağı bize şehitlerimizin emanetidir.

Türk bayrağı'nın yıldızı efendimizi (sav) hilali de ümmetini temsil eder ayrıca.

Işte bu yüzden bizim 'kutsal' bayrağımız, amerikan, ingiliz bayrağı gibi götte değil, gökte durmaya layıktır.
"...onu kutsal yapan; taşıdığı değerlerdir" şeklinde devam eden söz. çok da doğrudur kanımca.

licede yaşanan olaylara kadar memlekette neler oldu bitti. sivilleri taşıyan bir otobüsün yolu kesilmişti bir keresinde. pkklılar kimlik kontrolü yapıyormuş. şoför gaza basıp gidince yolculardan birisi şikayetçi olmuştu, hayatımızı riske attı diye. kaç defa pkklıların yol kestiği, kimlik kontrolü yaptığı hakkında haber işittik son dönemde. asker lojmanlarına roketatarlı saldırı olmuştu falan. bir ara pkklılar şehirde asayişi sağlamak için bir grup adamı silahlandırıp törenlerle gövde gösterisi yapmıştı yine doğudaki bir şehirde. daha geçenlerde ankara siyasalda pkklıların kimlik kontrolü yaptığı haberi çıkmamış mıydı?

tüm bunların hepsi, yaprak dökümündeki rıza beyin hanımının "aman ağzımızın tadı bozulmasın" repliğindeki gibi bir edayla geçiştirilmişti. şimdi bayrak krizi çıktı. anlamıyorum ben. yukarıda saydıklarım olduktan sonra bayrak dediğin bir bez parçasıdır lan. harbi diyorum bak. sen o bayrağı kutsal yapan değerlerin hepsini siktir et, sonra da bayrağa sahip çıkıyorum diye gez dolaş ortada. bayrak yere atıldı diye kaplan kesilip "türk bayrağına yapılan bu hakaret asla cezasız bırakılmayacaktır" diye beylik lafları et. bizim ne kadar şekilci bir toplum olduğumuzun güzel örneklerinden birisi.

kardeşim, kusura bakma çok ağır bir benzetme olacak ama bunu hak ettiğin için söylüyorum. şu halde senin bahsettiğin namus olayı var ya, bekaretim zarar görmesin, namusuma leke düşmesin diyerek 40 farklı erkeğe g.tten veren karının namusu kadardır. daha da fazlası değil. böyle sapıkça bir örnek vermek istemezdim ama böyle hastalıklı bir zihin yapısı ancak böyle hastalıklı bir örnek ile anlatılabilir. aklıma daha uygun bir örnek gelirse gecenin bu saatinde, değiştiririm.
kime göre neye göredir bilinmez ama bayrak bir milletin kurtuluşunu hatta bizim için cehennemden çıkışı temsil ediyorsa en az kuran kadar kutsaldır.bu da bana göre olandır.bu başlığı açanda muhtemelen dikkat çekmek nick altının dolması için yapıyordur.
aslında olması gereken;

(bkz: her bayrak kutsaldır)
Bayrağı olmayan insan sıçmığı. Anlayamazsınız ve anlayamayacaksınız.
Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır toprak,uğrunda ölen varsa vatandır! O bayrağı kutsal yapan zaten kumaşın cinsi filan değildir. Uğruna ölen insanların kanlarıdır!
bağımsızlık sembolü de değildir aslında. sırf direklerde dalgalanıyor diye bağımsız mıyız? bb bile söylüyor, bir lobi, bir dış mihrak işe dahil oluyor ve altüst oluyoruz. nasıl bağımsızlık bu?
"altını doldurmak" diye bir deyim var hani, o simgenin, bayrağın altını boş bıraktığınızda hiç bir anlamı olmuyor.

insana, insan hayatına zerre saygının olmadığı bir ülkede bayrağa saygı duymak çok törensel geliyor bana! Bayrağa saygı duyalım yeter, başka hiçbir şeye duymasak da olur.
Bayraklarda insanlar tarafından oluşturulduğu için Bayrağın kutsallığını kabul etmeme o bayrak için savaşanları hiçe saymaktır.
Türk bayrağı hariç.

'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır
Toprak, eğer uğruna ölen varsa vatandır'

Arif Nihat ASYA
insan nedir lan?

cidden insan nedir? her türlü pisliğin nedeni insan değil midir? neymiş, insan önemliymiş.. asdfhsjkdf insanlığın anasını sikeyim..

insanın olduğu hiçbir yerde düzen olmaz, barış olmaz, adalet olmaz..

insan ne amk?
kendini bilmez bir biji beyanıdır.herkesi kendileri gibi soysuz zannederler.
Gel de bunu kafasız milliyetçilere anlat. Kumaşa tapan c bıyıklı faşolar...
vatansız, bayraksız, şerefsizlerce söylenen sözdür.

o bayrağı kutsal yapan şey uğruna dökülen kandır.

bayrağı yerinden indiren, indirmeye çalışan ve bunlara destek verenler insan değildir.

din, ırk, yaş, cinsiyet gözetmeksizin gebertilmeleri gerekir.
Direği anüsüne sokulana kadar farklı bir düşünce besleyen yazar beyanıdır.

O bayrak ki dünyada kendisi kadar anlamlısı ve güzeli bulunmayan o bayrak ki üzerinde binlerce şehitin kanı bulunan o bayrak ki yere düştüğünde içimizde suçluluk uyandıran o sadece bir bayrak değil o türk'ün namusudur.
bağımsızlığını ilan etmiş her milletin bayrağı kutsaldır.
Bayraksızlar, bayraksızlar
Yere düşse bayrak sızlar
Nerden bilsin kıymetini
Soysuz sopsuz bayraksızlar

Diye devam eder.
Bayragı bayrak yapan.... diye devam eden siir bu baslıga gereken cevabı yıllar oncesinden vermistir.
bayrak devlet din gibi çakma değerlerin hiçbiri bir insanın, tek bir insanın canı kadar değerli değildir. bular zaten para babalarının iktidar sahiplerinin insanları köleleştirmek için kullandığı savsatanlardan başka bir şey de değildir.
yanlış genelleme.

türk bayrağı hariç...
Hiçbir insan, hiçbir toplum kutsal değildir Türk bayrağı kadar.
hümanist bozuntuları sizi, bunları bırakacaksın siyasi mülteci diye sikimtırak bir ülkede, işkence odasında anlatırlar artık ben dünya vatandaşıyım, sizin bayrak, ülke, bir insandna daha kutsal değil. muyeee.
"Humanist olayim insanlar esit iyi kurtler de var yaaayyy" derken bildigin pkk sempatizani olmus mal dusuncesi.
siktir lan ordan mağara kaçkını kalıbının cevap olarak kullanılabileceği durumlara parlak bir örnek olmuş...

o bayrak yere düşmesin diye o bayrağa iğrenç elini süren maymun kırmalarından çok daha değerli ve bu dünyaya gerekli insanlar yüzyıllardır bilerek, isteyerek hayatlarından vazgeçtiler.

eğitimlerini bırakıp istanbul idadisinden, galatasaray lisesinden, tıp fakültesinden çanakkaleye koşup, canlarını orada verenlerden 1 tanesi bile o lice denen primat çöplüğündekilerin toplamından daha değerlidir. o şalvarlı puşili piçlerin dedeleri çanakkalede, 1. dünya savaşında karılarının etekleri altına saklanırken, kurtuluş savaşında yunan ordusu büyük taaruza geçtiğinde "türklerin işi bitti babo biz de saldırıyoruz" diye yunanlılarla eş zamanlı olarak ordumuza arkadan saldırırken türk milletinin evlatları canlarını seve seve veriyorlardı...

çanakkale demiştik... bir çok okul mezun veremedi 2-3 yıl çünkü eli silah tutabilen aslan gibi doktor, mühendis, hukukçu, öğretmen adayı binlerce vatan evladı şehit olmuştu...

yaşasalardı kızkardeşlerine tecavüz edip, hamster gibi üremekten başka bir sike yaramayan mağara kaçkınlarına bile faydaları dokunurdu. okurlardı, öğretirlerdi, dünyayı daha güzel kılarlardı. ama bütün bunların vatan olmazsa, şeref olmazsa anlamı olmayacağını biliyorlardı.

çünkü bazı milletler özgür doğar, özgürlük için yaşar ve gerekirse ölür.

bazıları ise başkasına köpeklik etmek için vardır.

köpek doğmuşlardır, köpek kalacaklardır...

bayrak namustur... kimin kimden doğduğu belli olmayan sosyal ve etnik yapılarda yetişen yaratıklar bunu anlayamaz.
Üzerinde kırmızı ve beyaz olmayan bayrakları sağda solda yakanların beğenmediği sözdür. Evet sevgili dostum, eğer insan yoksa bayrağın zerre anlamı yoktur zira o bayrağa anlam yükleyen insandır. Eğer bayrakların insanlardan daha değerli olduğunu düşünüyorsan, çöller ve buzullar seni bekler. Dik dikebildiğin kadar.
Ayrıca şu 'türk bayrağı hariç' diye genellemeye katılanlar bilmelidir ki, herkesin osuruğu kendine güzel kokar.