bugün

hiperventilasyon; dalış öncesinde sık ve derin soluyarak kandaki oksijen miktarını artırıp, karbondioksit oranını düşürme eylemidir. böylece dipte kalış süresi uzatılmaya çalışılır. hiperventilasyon yapılarak dalındığında, dipte nefes alma dürtüsü ertelenebilir.
riski ise kandaki oksijen seviyesi kritik sınırın altına inene kadar nefes alma dürtüsünün ertelenmesi ile yüzeye çıkarken kandaki karbondioksit miktarı kısmi basınçla hızla yükselirken, oksijen azlığı da şiddetini artırır ve yüzeye bir kaç metre kala sığ su bayılması adı verilen bilinç kaybı gerçekleşir. eğer yalnız dalınıyor ise sonu ölümle bitebilecek bir risktir.
hiperventilasyon, sık ve derin nefes almaktır. evde kolayca denenenilir, fazla derine dalmaya gerek yoktur.
dalış için, kandaki oksijeni arttıracağını düşünerek uyguladığım tekniğin adıymış. lakin durum hiç öyle değilmiş. çünkü kandaki oksijen miktarını çok fazla arttırmak nefesle mümkün olmadığı gibi, hiperventilasyonun yaptığı karbondioksiti azaltmaktan ibaretmiş. çünkü beynin nefes alma emrini ciğerlere gönderirken baktığı gösterge oksijen seviyesi değil, karbondioksit oranıymış. yani hiperventilasyon; kana oksijen sağlama gibi bi yarar göstermiyor, aksine karbondioksit miktarını azaltarak beyne "oksijene ihtiyaç yok" mesajını gönderiyor. yani yapılan iş beyni kandırmaktan, oksijene ihtiyaç duyulduğu halde bunu hissedememekten ibaret.

bunun sonucunda da deniz altında olması gerekenden uzun duruluyor ve hiçbir şey farkedilemeden bayılmalar ve boğulmalar sözkonusu olabiliyor.
kanda karbondioksit eksikliğine verilen karizmatik bir kavramdir. akciğer anormalliği olmayan hastalarda görülür. hastanın psikolojik durumu ile doğrudan ilişkilidir. psikolojik stres yaratan; aşırı korku (örn: uçak korkusu), üzüntü gibi ruhsal karışıklıklar, uzun süreli uçak seyahati, panik atak nöbetleri falan filandir.

Sakinlestirilip kisinin ağız e burnuna poşet yada kese kağıdı koyularak nefes alması sağlanır. buna da karbondioksit tedavisi denir.
Sözlükte kaliteli içerik gördüğümde içerisine girdiğim durumdur.
işte size panik atak.
size söz veriyorum ağzınıza bir kese kağıdı ya da poşet tutup sık olmayan aralıklarla nefes alıp verdiğinizde normale döndüğünüzü hissedeceksiniz.

tanım: kanda karbondioksit eksilmesiyle ortaya çıkan durum.
ilk defa panik atak geçirirken ne yapacağımı bilmemem sebebiyle yaşadığım durum. Ambulans çağırmak zorunda kalmıştık. Oysa ki sakin kalmam gerekliymiş.
Kese kağıdından nefes al.
Tedavisi altta yatan nedenin tedavisi veee kontrollü ventilasyondur. Kitapta yazanları arkadaşlarımız yazmış ben acil için tüyo vereyim. Acile hiperventilasyonla gelen hastaların büyük bir kısmında neden bulamazsın, emosyonel der geçersin, bir kese kağıdı herşeyi düzeltir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.