bugün

Bir düşünün: çocukluğunuzdan bu yana yaşadığınız her günü en ince detayına kadar hatırlıyor olsaydınız hayatınız neye dönerdi?

Kaliforniya Üniversitesi’nde nörobiyoloji profesörü James L. McGaugh ilk olarak 2006 yılında kamuyouna tanıttığı Jill Price üzerinde yaptığı sayısız deney ve araştırmalardan sonra ‘hipertimestik sendromu’ tanısı koydu. Yani buna ‘aşırı gelişmiş hafıza’ diyebiliriz.

Jill Price’ın hafızası, listeler, isimler ve numaralar ezberlemekle ilgili değil. Hatta kendisi ortalama bir öğrenciydi. Ancak kendi yaşadığı her olayı günü gününe, adeta aklında ayrıntılı bir günlük tutarmışçasına hatırlıyor.

Price'ın hafızası ‘şaşırtıcı’ derecede netlikte kayıtlarına 1974 yılında, yani Price 8 yaşındayken başlamış. 1980’den bugüne kadar olan anılarıysa neredeyse mükemmel düzeyde bir kesinliğe sahip. Ona 30 yıl önce bir günü sorduğunuzda anında cevap alıyorsunuz. Söz gelişi 19 Ekim 1979’ta ne yaşadığını sorarsanız “ 19 Ekim 1979 Cum günü öğleden sonra okuldan döndüm ve eve gelince ilk iş sıcak bir çorba içtim. Çünkü o gün soğuktu” cevabını alıyorsunuz.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.