bugün

ateşi bulduğuna sevinen ilkel insan gibidir. adını hemen tapınmayla özdeşleştirip tanrı parçacığı demiştir. tıpkı ilkel insanın ateşle, tapınmayı özdeşletirmesi gibi.

he şimdi bu tanım anlamsız gelse de 1 milyon yıl sonra aynen böyle tanımlanabiliriz. yani abartmayalım. kainatta binlerce benzeri olan bir varlığın keşfine yaklaşılması dışında bir olay değildir.
biraz kassam ben de bulurumdum oğlum.
ilkel ve maldır. ne yani higgs miggs? bizim pazarda kiloyla satıyolar.
Bazıları higgs bozonunun keşfini küçümsese de benim gibiler o tanrı parçacığının anlamını biliyor. Yine biliyorum ki bilimsel gelişmelerin günlük hayatımıza yansımalarından herkes nasiplenecek, tıpkı, bu başlığı açarak aklınca dalga geçen insanların da sebepleneceği gibi. Bu keşfin o kadar önemli olmadığını söyleyenlerin fizik bilimi ile ilgilerinin olmadığı belli. Unutmayın bugün aya gitmeyi önemli saymıyorsak,bunun nedeni başka gezegenlere uzay araçları yollayabildiğimiz için; başka gezegenlere uzay araçları yollayabiliyor ve ay turizmi organize edebiliyorsak, bunları da o zaman için Neil Armstrong'un deyişi ile "benim için küçük, ama insanlık için büyük adım"a borçluyuz.
ateş, bilgiyi, düşünebilmeyi temsil eden bir keşiftir. prometeus un hikayesi tamamen bunun üzerinedir. tanrılar prometeus u ateşi götürdüğü için değil düşünebilme özelliğini götürdüğü için cezalandırmıştır. kısaca ateşin bulunmasına sevinilmesine benzetmek aslında higgs bozonunun önemini altını çizme amacına hizmet etmektedir. *
bozon konusu ile ilgili abuk bir ironi denemesine maruz kalmış sevinen kişi.
(bkz: bozon)