bugün

Bir şeylik olan insandır. asıl Adam gibi adam olandan Herkes nefret eder. onla arkadaş olun.
çıkarcı insandır.
galiba benim bu. evet çok yavşağım. o kadar yavşağım ki işyerinde arkadaşlarım kimseye zam yapılmadığı bir dönemde benim maaşımı az buldukları için bana zam yapılmasını istemişti. o kadar yavşağım yani.
Umursamaz insandır. Yiyin birbirine banane diyen kişidir. Arkadaşlık etmemek gerekir ama arkadan konuşup iki kişiyle de dedikodu yaparsa.
Herkesle arası iyi olan insanın bir gün herkesle arası bozulur.
Halk arasında yavşak diye tabir edilen insan.
En korktuğum insan tipidir.
Bunlardan daha iyi rol yapanı yoktur ve her an her şeyi yapma potansiyeline sahiptirler.
ilk harfi g, ikincisi ö, üçüncü harfi t olan insan tipi.

bana uzak allah'a yakın olsun, aman aman.
yavsak dedikoducunun tekidir.
herkesle arası iyi olması mümkün olmayan insandır aslında. çünkü karşı tarafın bu insanda gördüğü herkes sözcüğü teori olarak karşı tarafın gördüğü herkesidir. yani bir insan bir insanın her şeyini bilemediği gibi, herkesini de tanıyamaz. tanıdığı, gördüğü şeyleri tırnak içinde herkes olarak yorumladığı için ve bu tırnak içinde olan herkesle arası iyi insan olduğu için dudak bükerek bakıyordur. biraz karışık oldu ama umarım anlatabilmişimdir.
Samimiyetsizdir,yanardönerdir.
Herkesle içli dışlı olmayan, herkesle mesafeli bir ilişkisi olduğu için kötü olmayıp otomatik olarak iyi olan insan da olabilir.
Herkesle arası iyidir ama hiç kimseyi umursamaz .
Yılışık ve çıkarcı insanın tekidir. Bir çıkarı olmasa yaranmaz kimseye. Veya daha kötü bi ihtimal var: kendi düşünceleri olmayan, ilkelerinden yoksun, fikirsiz, aptalın biridir. Herkesle iyi anlaşır, bulunduğu kabın şeklini kolaylıkla alır.

Iyy uzak olsun böylesi. Herkesle anlaşanla da ben anlaşamam. Böyle menfaatçi Fırıldak tipler midemi bulandırır.
Var böyle insanlar.
Sapık, tecavüzcü tiplerle bile sırf kendisine iyi davrandı diye muhatap olup, bir de bunu normalleştirenleri de gördü bu gözler.
dayak yemekten korkuyor olabilir. zarar görmek istemiyordur. anlayabiliyorum.
Duruşu olmayan insan benden uzak olsun.

Herkesle iyi geçiniyorsan bir kişiliğin yok demektir.

Ben bir insanı sildim mi silerim...
-bir insanın “herkes” ile arası iyi ise, ve, mukabili olarak “herkes”in de bu insanla arasının “iyi” olması kastediliyorsa “herkesin arasının onunla iyi olduğu insan” diye de yorumlanabilir; hakezâ, nadir de olsa karakterlerindeki üstün meziyetlere sahip bazı insanlar hakikaten “herkes” ve her kesim tarafından “iyi” olarak nitelenir ve öyle kabul edilirler. vardır böyleleri...

-bu tanımın türkçe karşılığındaki ilk hatıra gelen anlamı ile “herkes ile arası”nı “iyi” tutan birçokları ise maalesef pek sinsi tabiatlı kimseler olmaktadır ki, kaba bir misalle, işçilerine haksızlık yapan bir işveren ile arasını iyi tuttuğu gibi kendi arkadaşlarına da işverenle arasının bozuk olduğu imajını habire verir, öyle geçinir, gider. böylelikle arkadaş ortamında takılabildiği gibi aynı zamanda işveren tarafından ona gösterilen ayrıcalıkların diğerlerine gösterilmez olduğu gizli bir mutakabatın da adamıdır. kısacası genellikle “yavşak-bit yavrusu” diye tabir ettiğimiz hain mizaç.
aynı zamanda kimseyle de arası iyi değildir.
konuşma adabı diye bişey var amına koduklarım! bakın mesela sizle böyle konuşuyorum, çünkü bundan anlıyosunuz ancak. gidip "ahmet yarrak gibi davranma lan" dersen, kavga edersiniz. ama "ahmet, şu şu davranışlarından rahatsız oluyorum, lütfen dikkatli olur musun" dersen, etmezsiniz. ahmet de azıcık insanlık taşıyorsa, aranız da bozulmaz. herkesle arası iyi olan adam dedikodu etmeyen, milletin kuyusunu kazmayan, doğruları doğru bir üslupla söyleyen insandır. neden çünkü kalp kırmak kötü bişeydir lan fındık beyinliler!

evet herkesle aram iyi. çünkü hoşlanmadıklarımla konuşmuyorum. yok sayıyorum, yanlarına gitmiyorum. hoşlanmadığım, sevmediğim bir işte, sevmediğim insanlarla, ayda 100 bin dolar verseler çalışamam. yapım bu değil. kendime eziyet edecek şeylerden olabildiğince kaçınıyorum. çünkü normal bi insanın yapması gereken de bu. kimsenin kahrını çekmek zorunda değilsiniz. ama unutmamak lazım ki, kimse de sizin kahrınızı çekmek zorunda değil. ömür törpüsü, trip küpü insanlarla aynı ortamda bir bulunur iki bulunurum çünkü. üçüncüde istemiyorum diye açık açık söylerim.

herkes beni sevecek diye bi kural yok. sevmeyebilirler. ama kavga etmeden, sakin sakin yaşayıp gidebiliriz değil mi? karşıt görüşlüler ölsün dediğimiz için zaten bu ülkede önce sağcılarla solcular birbirlerini, sonra asker hepsini kesti. hala da kürt türk ermeni filan birbirini boğazlamak için bahane arıyorsunuz. müstehak lan sizin zihniyetinize. harbi müstehak. benden olmayan ölsün, ne iyi geçincem lan o benle iyi geçinsin diye diye, dünyanın içine sıçtınız. sizin pisliğinizde biz de boğuluyoruz. iyi geçinmek isteyeni de yavşak, karaktersiz, iki yüzlü ilan ediyor, güvercin tedirginliğinde yaşamaya mahkum ediyor, sonra bulduğunuz ilk bir kaşık suda boğuyorsunuz. çünkü tahammülsüz, karaktersiz, yavşak ve iki yüzlü olan sizsiniz. keşke bize bir ıssız ada bırakıp kendi pisliğinize dahil etmeseniz. ama maalesef, o ıssız adaya bile göz koyacak kadar açgözlü, bencil pisliklersiniz.

ben ve benim gibi insanlar, yine sizlerle iyi geçinmeye çalışıcaz. yine söylediklerinizi sallamıycak, duymazdan, anlamazdan gelicek, sakin sakin yaşamaya devam edicez. becerebileceğimize dair bi umut olmasa da.
(bkz: ömer baba)
Hep aşağılanmasına rağmen bir diğer alternatifi daha bulunan insandır.

(bkz: gamsız)

Yani yaşamak nedir bilmeyen, işi gücü sağa sola dalaşmak birileriyle yarışmak olan ucuz insanları asla umursamayan kişi olabilir.
(bkz: yolunda) bu tipler herkes ile olmasa da çevresinin işe yarayan ve ya faydası dokunan kısmı ile çok iyi anlaşır. senelerdir elimin altında çok iyi bir şekilde analizini yaptığım böyle bir tip var olduğundan uzun uzun yazmak gerekir ama bayıcı olacaktır:) aslında çevresi de farkında bu olayın ama bu model çevresinin farkındalığının farkında değil, çoğu da olmuyor zaten.
olay insanlar ile kötü geçinmek veya negatif elektrik yaymak tabiki değil, fakat bir insan a dan z ye herkes ile anlaşması en iyi tabiri ile "nabza göre şerbet" politikası izlemesidir. dediğim gibi bu durumun bir yerden sonra herkes farkında oluyor çünkü olunamayacak gibi değil.
insanlar ile görüşmek sohbet etmek güzel şeyler frekansı tutturabildiğimiz insanları aradığımız için herkes ile diyalog kurmaya çalışıyoruz frekans tutmaz ise diyalog o ortamda kalıyor devamı olmuyor.
fakat bu tipin öyle bir geçici frekansı var ki bakın geçici diyorum çünkü uzun ömürlü olmuyor herkes ile tutuyor ama geçici.
Hesapçı insandır. Güvenilmezdir. Haklı haksız, iyi kötü, güzel çirkin ayrımı yapması beklenemez. Kaynaşıktır.

(bkz: yavşak)
Herkesle belli mesafede durmayı öğrenmiş, vıcık vıcık ilişkilerden uzak duran insandır.

Huzuru yerindedir, ne insanlarla ne de evrenle cebelleşmenin beş para etmeyeceğini bilir.

Aklı selim insan òzelliğidir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar