bugün

aşk varsa mazide kaldı, AYRILMA ZAMANI GELDi DiYE BAS BAS BAĞIRAN ALTERNATiF Bi AYRIIK CÜMLESiDiR...
alkolun yanında mükemmel giden cem karaca yorumu.
şimdi, dün, veya yakın zamanda değil de çok zaman önce bitmiş ve fakat bir şeker hastasının iyileşemeyen illet yaraları gibi bir türlü iyileşememiş yaralı kalbin, son yoklama çekildiğinde artık kabuklandığını, acıtmadığını farketme anında dudaklara geliveren cümleler.

bu sözler artık sıcacık kalpten değil de, bir doktorun netice raporundan alınmış buz gibi cümlelerdir...
kırılmış insanın dudaklarından dökülür , maksat ben yandım sen de kavrul olabilir. oysa en kötüsü dudaktan hesapsızca kendi duyabileceği kadar sesle ve hatta içinden sessizce itiraf edilenidir.
(bkz: bence sen de herkes gibisin)
nazım hikmetin 14 yaşında yazdığı şiir. insanı "sen hangi ara aşık oldu bu denli, hangi ara aşkın başına yıkıldı, hangi ara kin dahi duymadan bir insanı hayatından çıkarmayı öğrendin? yoksa ben mi çok öküz büyüdüm" düşüncelerinden hemen önce "14 yaşındaki bir çocuk bu kadar yoğun duyguları bu kadar güzel bir şekilde nasıl anlatabilir?" sorularıyla başbaşa bırakır.
sayende yaşayan bir ölü.
farklı ve kusursuz bir insana karşı söylenebilecek en aşağılık söz.

söyleyen varsa da sabun yapılmalıdır.
bir sevgiliye, durum itibariyla eski sevgili olması muhtemel kişiye söylenebilecek en agir laf.
artık aramızda bir sey olması mumkun degil, demenin cok farklı boyutu.

bir kız arkadasım oldu. sonra bir gun ayrılmak istedi. ayrılmak istedigini soyledigi o an tam bu dusunce aklıma geldi. yani ben ona dair gelecege yonelik planlar yaparken o beni nasıl kırmadan terkedecegini mi dusunuyordu?..

bunu diyemedim ona... aslında kimseden farkın yokmus, ben gozumde buyutmusum seni, diyemedim. cunku o andan itibaren cok daha farklı bir hayat bekliyordu beni. ben o an iste beni bekleyen o hayatı dusunuyordum.

aklıma gelmedi demek... desem iyi olur muydu ki? sen beni terkettin ya, ben de seni artık herkes gibi goruyorum, demekten, skoru esitleme cabasından oteye gitmeyecek miydi desem?

bence desem yalan olacaktı... ama yalanın bana ne faydası olacaktı?..
ıssız bir yolda yapayalnız yürürken ıslatamayan yağmura inat gözlerinizden damlarken yaşlar dudaklarınızdan dökülüverir bu mısralar. o an duyguların etkisinden ötürü düşünemezsiniz kim yazmış kim bestelemiş diye; ama sonrasında ne büyük insanlardır duygularımı dillere dökenler diyeceksiniz.

bir anda unuttum seni eminim..kalbimde kalbine yok bile kinim..
kafa da cok buyutulen, ilahlastırılan kimsenin aslında cok sıradan oldugunu farkettigmiz de veya ozel olma niteligini kaybetmis birine istemsizce agızdan cıkan, kimine gore hakaret, kimine gore hiclik ifade eden cumle.
kırılmışlığın ve hayal kırıklığının dışa vurumudur.
cem karaca'nın çok anlamlı bir parçası. sözler nazım hikmet ran'a aittir.
büyük bir aşkın bitiminde karşı tarafa söylenebilecek en anlamlı ve en can acıtıcı cümledir. "sokakta yanımdan geçen, tanımadığım adamdan-kadından bi farkın kalmadı benim için" cümlesinin edebi halidir ve tabiki bu cümle nazım tarafından böyle güzel hale getirilmiş, hayatımıza sokulmuş ve ayrılıkların vazgeçilmez parçası olmuştur.
her insanin hayatinda en az bir kere aynaya bakarak soylemesi gereken soz.
en sevilen insandan duyulduğunda; insanı bir süre hayattan soğutan cümledir.
(bkz: sen benim hiçbir şeyimsin)
nev-i şahsına münhasır değilsin.
yaptıklarıyla içinizdeki aşkı bitiren kişiye karşı rahatlıkla söylenebilecek cümledir.
(bkz: alelade)
nazım hikmet'in unutulmaz eserlerinen yalnızca biridir. birinin canını acıtmak istiyorsanız bundan daha anlamlı bir şiir daha bulamazsınız...

--spoiler--
gözlerim gözünde aşkı seçmiyor
onlardan kalbime sevda geçmiyor
ben yordum ruhumu biraz da sen yor
çünkü bence şimdi herkes gibisin
--spoiler--
(bkz: kufur olmayan ama kufur etkisi yaratan sozler)
özel olmanın önemini kaybetmiş kişiye yöneltilebilecek hem alaycı hem de hakaret içeren sözcük.
nazım hikmet'in henüz 14 yaşında yazdığı muhteşem şiir ve cem karaca'nın harika seslendirdiği eser. ayrıca dünyanın en ağır küfürüdür, hakaretidir.
güncel Önemli Başlıklar