1. 1.
  hristiyanlık'ta, dinden saptığı gerekçesi ile kilise otoritelerince reddedilmiş dini öğretilere verilen ad.
  3 ... vernon sullivan
 2. 2.
  (bkz: aforoz)
  -1 ... kurdeleli hanim
 3. 3.
  hristiyanların "kafirler" e taktıkları ad olmakla birlikte, toplum karakterinin köküne yapışmış dogmasal olgulara karşı gelen, "geleneksel" ve "statik" düşünceye alternatif olarak, "yenilikçi" ve "akılcı" düşünebilen insanlara denilmiştir vakti zamanın avrupasında... genellikle sanat camiasından gelen kişiler, ağır dillerle kilisenin yanlış tutumlarını gerek eserlerinde, gerekse günlük hayatlarında eleştirmişlerdir... bu imansızların avrupanın toplumsal gelişimine ve yapılan reformlara büyük katkıları olduğu söylenebilir...

  (bkz: william blake)
  (bkz: george bernard shaw)
  (bkz: oscar wilde)
  ... octavio
 4. 4.
  sapkın mezhepli, yoldan sapmış, aykırı düşünceli ...
  ... a z k
 5. 5.
  genel olarak bir dindeki genel düşüncelere karşı çıkan bütün dini akımların ortak adıdır. sadece hristiyanlıkta değil, islam ve diğer dinlerde de heretik akımlar ortaya çıkmıştır. bunların bazıları kanla bastırılmış, bazıları da biçim değiştirerek mezhepleri oluşturmuştur.

  edit: niye eksiliyorsun ? tarihi bir gerçektir. islam'da ismailiye'nin bir kolu olan haşşaşileri unutmayın. önce bahreyn merkezli karmati devletini kurdular, sonra iran'ın kuzeyinde 1256'ya kadar alamut kalesini üs edinerek suikastler düzenlediler. daha böyle çok heretik hareket vardır.
  2 -1 ... cemali
 6. 6.
  Bernard Cornwellin kutsal kasenin peşinde 3lemesinin son kitabıdır.
  edit: teşekkürler usualsuspects.
  ... aangelicaa
 7. 7.
  (bkz: heretic)

  bilgisayarda beni benden alan Raven Softwarenin çıkardığı, hala oynadığım oyun.
  ... atonica