bugün

2011

akp nin seçimlerinde aldığı toplam oy 21.399.082

bağımsızların aldığı oy 2.826.031

2015

akp nin seçimlerinde aldığı toplam oy 18.720.625

hdp nin aldığı oy 5.995.786

bu aradaki farkı hesaplayacak kadar matematik bildiğinizi zannetmiyorum ama yinede bir deneyin.

edit: hani okuyup işinize gelmediği için eksiliyorsunuz ya. okuduğunuzu belli ettiğiniz için teşekkür ederim. çok ufakta ola birinizin birşey öğrenmesi benim amacım.
(bkz: akpnin kaybettigi oylar neyere gitti)
hala gülüyorum şu akplilere. savunulacak bir şeyleri yok şimdide milliyetçi oldular.
rte deilmiydi terörist ele başına sayın diyen. daha çok var bunun gibi sayıyoruz sayıyoruz adamlar hala aynı. eh kul hakkı yiyip memur olmak var işin ucunda. seçim zamanındada 3 5 lira para.
Herkesten aldi. Doğu Güneydoğu da akp den, izmir istanbul gibi yerlerden chp den aldı. Olan Türk milletine oldu amk.
tabi birde paralelci lerden aldı.
doğudan, batıdaki tatlı su solcularından. hepsinin amk.
Herkesden aldi. Dogu'da akp'yi sildi supurdu. Batida yasayan kurtlerden, chpli secmenden, sosyalistlerden, tum ezilen halklardan aldi oyunu. Sadece akp secmenine indirgeyemezsiniz. Evet, akp'nin 3 milyonluk bir oy kaybi var. Ama bunlarin cogu mhp'ye gitti, bunu da hesaba katin. Adam akp'den kaybolan 3 milyon oyu direkt hdp'ye yukluyor. Ulan mhp 2011'de %13 olan oyunu 2015'de nasil %16.5 yapti o zaman?
şu videoda cevabı var olan soru.

https://www.youtube.com/watch?v=erceKtKMr-E
Eşekten.
Edit:önceden verilmiş
iline göre değişir.
ankarada büyük oranda chpden.
Doğu ve güneydoğuda büyük oranda akp den.
istanbulda hem chp hem akp den.
izmirde büyük oranda akp den.
seçmenlerden.
3 milyon oyu zaten vardı.

1.5 milyon oyu akpye oy veren kürtlerden, 1.5 milyonunu da akp düşsün diye terörü desteklemekte beis görmeyen chp seçmeninden aldi.
her ipe tasma diye boynunu uzatan vatan hainlerinden, sosyalizm masalına kanmış atatürkle, dinle devletle problemi var zanneden aptallardan, fantezi olsun diye yaşayan aklı 10 15 karış havada yaşayan geri zekalılardan almıştır.

(bkz: yazıklar olsun)
benim yaptığım çalışmaya göre de şöyle veriler mevcut:

akp:

21.466.356 oydan 18.864.355 oya düşmüş.
yani 2.602.001 oy azalmış.
akp'nin oyu %12,12 azalmış.

chp:

11.147.736 oydan 11.518.002 oya yükselmiş.
yani 370.266 oy artmış.
chp'nin oyu %3,32 artmış.

mhp:

5.575.993 oydan 7.519.034 oya yükselmiş.
yani 1.943.101 oy artmış.
mhp'nin oyu %34,84 artmış.

hdp:

2011'de parti olarak girmediği için hesaplayamıyorum ama şöyle bir veriden bahsedebilirim. önceki seçimlerde milletvekillerini bağımsız olarak meclise sokmuştu. 2011 seçimlerinde bağımsızların toplam oy sayısı 2.826.031 iken hdp'nin 2015 seçimlerindeki oy miktarı 6.056.261.
bu veriye göre hdp'nin en az ikiye katladığı yani %100'den daha fazla bir artış gösterdiği anlaşılıyor.

not: iş bu entry, karşılaştırmada kolaylık sağlaması için (bkz: 2011 seçimlerine göre oylarda artış azalış oranı) başlıklı entry'mden kopyalanmıştır.
çoğu ak'ye oy vermiş kürtlerden o da doğu da tehdit edildiğinden. tayyip tökezlesin diye allahsız chp'lilerden. paralel örgütten bir de.
memlekette hainden bol ne var kardeş?
görsel

nokta.
O kadar krt var mı ya ülkede ?