bugün

Onlar da babaları tarafından beslenmeye alıştırılmış hayvanlardır.

Hayvanın halinden hayvan anlar tabiki.
Doğru tespittir. Sözde hayvanseverler hayvanat bahçelerine ağlar ama eve kapatınca bir bok yok demi dingiller sizi.
Ben asil bu tiplerin hayvan dusmani oldugunu soyledigim icin hep dislandim. Tikamis hayvani got kadar kutuya elinde canta gibi gezdiriyor disaridan ilgi cekmek icin. Seviyormus da bilmem neymis e tamam kardesim madem seviyorsun o hayvanin mutlu olmasını istiyorsan sal onu birak dogasina.
kediyi sinemaya mı götüreydik.
Ben hayvanları severim demiyorum, ben bazı hayvanları severim bazılarını ilginç bulurum bazılarından da korkarım.

Aslında hayvanlar doğalarına uygun davrandıkları için insanın en iyi arkadaşı oluyor. Misal beraber yaşadığım marsh mallow. Hayvan bana içinden gelmediği gibi davranmıyor çünkü öyle bir yeteneği yok. Köpekler gibi değil kediler.

Annesi öldüğü için bir başına sokakta kalan, ölmek üzereyken bulunup biberonla büyütülen ve bana bakar mısın denilen bir kedi.

Marsh mallow belki o sokakta ölmeliydi çünkü doğanın kanunu buydu ve biz insanlar ilahi düzenin dengesine müdahale ederek onu kurtardık ama bence sokaklar kediler için cehennem gibi ölüp cehenneme gitmelerine gerek yok. Cennet de cehennem de aslında burada.

Beslediğim sokak kedileri var. Onları görünce eve geldiğimde marsh mallow'a bak kardeşlerin sokakta aç aç diyorum.
Evcil hayvan evde beslenenebilir bunda bir sakınca yok. Bir bu tiplere bir de satın alma sahiplen diyen tiplere uyuzum. O hayvana bakım için ne kadar emek para harcanıyor biliyor musun sen!

Gidiyor barınağa ama bu tekir cinsiii iran cinsi yok mu yiaaaaa diyor. Yok anam yok, sahipleniyorsan git tekir sahiplen, iran istiyorsan parasını ver al. Oh ne ala memleket anasını satayım.
yaşam alanlari? artik "sokakta hayvan istemiyoruz" diye kıçlarini yirtan insanlar bile türedi, hangi yasam alanlarindan bahsediyoruz? bazı belediyeler sokak kopeklerini toplayip barınak adi altında, bizim onlara sunabilecegimizden çok çok daha kötü şartlara sahip; hastaliktan, acliktan geçilmeyen yerlere tıktılar bile. bayağı özgürlük di mi? ve evet; annesi olmayan, aç ve yalnız bir yavru kediye disarida bulabileceginden - tabi iki günden fazla yasarsa- çok daha fazla konfor sunabilecegimi düşünüyorum.

kusura bakmayin ama sokak hayvanlarinin halleri belli, sorumlusu da biziz. onun dışında petshop olayini ve evcil olmayan hayvanlarin evde bakimini eğer özel bir durumları yoksa ben de doğru bulmuyorum.
unutulmamalıdır ki sokakta olan hayvanların ömrü daha kısadır. hastalıklar her yerde sonuçta. üstelik eve kapatılmıyor o hayvanlar. her zaman dışarı çıkarıp oyun oynayabilirsin. standartlarını arttırmak için binbir çeşit oyuncaklar var. yani her türlü alternatif var. küçücük kafese koyuyorlarmış gibi lanse etmeyiniz.

benzer gaflar için,

(bkz: et yiyen hayvan sever).
embesillik belirtisidir..
sonuna kadar katıldığım tespit.
maksat sadece kendi duygularını tatmin etmek.
onların ortamı açıkhava sen alıp o zavallıyı kendi keyfin için hapsediyorsun.
gerçekleri görelim.
yok mikrop yuvasında yiyecek arıyorlar falan diyenler olmuşta, sende ona gdolu soya yediriyorsun. çok mu daha iyi sence.
papağanı olan birine salsana hayvanı yazık değil mi diyince de "salarsam ölür dışarıya alışkın değil diyor"

E hayvanı ekvatorun balta girmemiş yağmur ormanlarından zorla yakalayıp getirirseniz 20 katlı taş duvarların olduğu soğuk iklime tabi alışkın olmaz.
Var böyle kanser bir kitle.
Hayvanları yaşam alanlarından koparıp evlerine hapsederler; çitlerin, örgülerin, kafeslerin ardına tıkarlar ama sorsanız en büyük hayvansever onlardır. E çünkü mamasını önüne koyup kakasını alıyorlar ya, hayvanların konfor içinde olduğunu sanıyorlar.
Enteresan bir çelişki. *

Hayvanlar özgürken güzeldir. Evet, çoğunun yaşam alanlarını ihlal ettik fakat hayvan sahibi olmak üstlerinde söz sahibi olmak değildir. Hele doğalarını bozmak hiç değil.
Aman dur kısırlaştıram, şöyle tırnaklarını kesem, aman şu tellerin ardına sokam... iyi misiniz siz ya? Çocuk doğurup onlara uygulayın bunları, ağzı olup dili olmayan meleklere değil.
ya be amına koyduğumun cahili, köpekler ve kediler yüzyıllar önce zaten evcilleştirilmiştir. zaten doğal hayatları bizlerin yanıdır. sen şimdi yüzyıllar öncesinde yapılan bir olayı nasıl oluyor da "hiyvin sivgisi bi digil" diye lanse ediyorsun?

e o zaman kendi ihtiyaçlarımızı karşılamak için çalışıyoruz, bizler de çalışmayalım? kimse şirket açmasın, biz de bekleyelim birileri kapı önüne yemek koysun da yiyelim, su koysun da içelim diye.

yok cidden beyin yok sende. günümüzü değil biraz olsun geçmişi de düşün. o zaman ne demek istediğimi anlayacak o yumurta sarısı kıvamında ki beynin.
Hayvanları evine tıkıp da kendini hayvansever zannedenler var aramızda. Onlara kötülük ettiklerini bilmiyorlar. Doğal hayatlarından mahrum bırakıyorlar.
görsel

şu hayvan kendisini hapiste zannediyorsa, bırakta etsin be güzel kardeşim. keşke sen de bir tanesine bu kadar rahat uyuyabileceği bir hapis hayatı yaşatabilsen.
kendi egosunu tatmin etmek evde hayvan besleyen insanların yaptığıdır. Eğer evde beslediğiniz hayvan engelli değilse siz hayvan sever değil hayvan sevgisi diyerek kendini tatmin eden egoist bir canlıdan fazlası değilsiniz.

hayvanları gerçekten çok seviyorsanız, onları eve hissetmek yerine kapının önüne bir kap yemek bir kap su koyun. yetmedi mi? hayallenin girişine kendileri yazın sıcaktan, kışın soğuktan koruyabilecekleri barınaklar yapın. inanın bunlar çok zor şeyler değil, çok maliyetli şeyler de değil. daha fazlasını yapmak istiyorum diyorsanız hayvanları koruyan ve onlar için daha yaşanılabilir ortamlar oluşturmayı hedefleyen daha bilinçli sivil kuruluşlar var gidin onlardan birine katılın.

hayvan severlik öyle bir hayvanı eve alıp özgürlüğünü elinden almakla olmuyor. O çok sevdiğiniz hayvanlar daha iyi koşullarda özgürce yaşasın diye elini taşın altına koymakla oluyor.
ya sizin ben cidden beyninizi sikeyim abi.

açın biraz evrim hakkında bir şeyler okuyun. kedigiller, köpekgiller falan okuyun bilgi sahibi olun. zaten doğal yaşamında yaşaması gereken kedi ve köpek cinsleri oradalar merak etmeyin. biz onları da seviyoruz. kaplan, aslan, leopar falan hepsi doğal yaşamında. ancak kediler ve köpekler diğer yırtıcılardan daha güçsüz ve daha uysal oldukları için insanlar ile birlikte yüzyıllardır yaşamaktadırlar.

aç biraz köpek ve kedi tarihi oku amk ya. ciddi anlamda cahilsiniz.
Doğal hayatlarından mahrum bırakılmış tüm hayvanlar aslında birer mahkumdur. Hayvanseverim diyenlerin ise yaptığı ise sadece keyfiyet kaynaklıdır.
(bkz: olsa da kullansan)
(bkz: sike sürülecek akıl)
bence sen gidip afrika savanalarında kendinden olmayan bir türle birkaç yıl yaşamayı dene.

döndüğünde tekrar konuşalım.

orada da arslanlar ceylanlara çiçek atıyormuş, açlıktan hiçbir hayvan ölmüyormuş, hava çok ısınınca da klimayı harlıyorlarmış.

riyakarlığın hastalık derecesine ulaşmış, git bir tedavi ol bence.

tanrı sendromu diyorlar buna özetle.

edit: petshop kültürü senin gibi düşünen insanlar yüzünden var.

sizin oluşturduğunuz algı ve insanı bir kalıba sokma derdi yüzünden.

kıçını kaldırıp 1-2 barınak gezersen parayla alınıp sokağa atılan köpeklerin sokakta tekmelenip sakat bırakılan köpeklerden çok daha fazla olduğunu göreceksin.

ve bu hayvanlar bütün yetilerini kaybediyor sayenizde, ne karnını doyurabiliyor ne de kendini koruyabiliyor.

evde bir hayvanı hapsedeceğine sokakta 30-40 hayvanı doyurabilirsin.

derdin oysa tabi.
Bizlerin özellikle devletin yapması gereken bir çok şey varken yapılmadığı için ben kendi vicdanımla "bir sokak hayvanını" alıp evimde sıcak bir ortamda sağlıklı bir şekilde besliyorum.

Sana göre hapsediyorum ama bize göre mutluyuz. Senin hayvan severliğin sokakta onları tekmeleyen insanlar ile başbaşa bırakıp sadece sabah çıkıp bir kap su vermek, biraz mama vermekse kusura bakma... ben senin kadar sevemem hayvanları.
3-5 gün sokağa çık ve o dışarıda ki hayvanlar gibi yaşamayı dene. Kar'da kış'ta soğukta.

sonra gel bu konuyu tekrar konuşalım.
(bkz: mal beyanı)
Ben köpeğimi tasmasız bir şekilde gezdiriyorum. Sence hapsedildiğini düşünen bir hayvan, benden 3-5 metre uzaklaştığında dönüp gözleri beni arar mı? kaldı ki köpeğimi sokakta bulup evime aldım ve ilk günden beri tasmasız bir şekilde gezdiriyorum.

Şimdi ben bu hayvanı nasıl hapsetmiş oluyorum onu gerçekten anlamadım? Sokakta yaşayan hayvanlar hepimize muhtaç. Onlardan her hangi birisini alıp, ilgilenmek, ona rahat uyuyabileceği, diğer köpeklerden ve özellikle insanlardan dayak yemeyeceği sıcak bir yuva vermek ve onun tüm sorumluluğunu üstlenmek. kusura bakma ama senin şu an yaptığın bikbikbik ötmekten daha onurlu bir davranıştır.