bugün

kimse ateist gözüyle bakmasın veya baksın umrumda değil.
türkiye de 70 milyona yakın müslüman var nüfus dairelerinin öngördüğü.
sağolsun turgut özal arkadaş.
ezan türkçe okunsun dedilker ben o tartışmada neyi desteklediğimi bilmiyorum ama.
birisi hayatında hiç kuranı baştan sona okumamış müslüman diye başlık açarsa.
arapça öğrenmemiş, hiç dini kurslara katılmamış müslümanlar insanın aklına gelir ki, bu arkadaşlar eğer kuranın türkçe yazıldığını bilseler. eminim bastan sona okurlardı.
evet bende okurdum. böyle olduğu halde arapça öğrenip okudum.
şerefsizlik yapıp yine şikayetçi olacak ve bu adam böyle şöyle yobaz diyecek olan varsa önce bana söylesin arapça ve din dersi verilir.
hayatında kuranı baştan sona arapça okumuş ve hiçbir şey anlamamış müslüman gibi bir şeydir herhal.
hiç okumadım. ne türkçesinden ne de kurancasından. büyük bir eksiklik biliyorum, okumalıydık(genel olarak ) madem ki bu dinin üyesiyiz hiç değilse kitabımızın ne demek istediğini anlamalıydık. * gel gelelim tam olarak okumayan çok sayıda müslüman var. bunun da tartışılması gerekir. ayrıca kurancasından okumak sevap ama anlamadıktan sonra sana faydası olmaz. (böyle olanlar da çok) sonuçta ne diyeyim hidayeti bekliyoruz, elbet bir gün gelir...
kitabına değer vermemiş müslümandır.
tanrının ilk emri olan "oku" yu yerine getirmemiş olan çakma müslümandır.
yasadigi ulkenin dilini okumasini, yazmasini bile bilmiyorken bir de yabanci dil ogrenmesi mi bekleniyor, anlayamadim... okuma yazmasi olanlar bile cogunlukla baska insanlardan, televizyondan duyduklarini tekrarlarlar.
inanmayanların en hoşuna giden müslümandır. bu müslümanlar kuran'ı baştan sona okumadığı için bol bol orgazm olur inanmayanlar. gugıldan bir iki ayet bulup fındıklarınca milleti göt etmeye çalışırlar.
(bkz: mal)
hatim etmemiştir, en kısa zamanda etmelidir...
birçok müslüman için geçerli olan durumdur. en kötüsü de baştan sona okumadığı kitap için de yorum yapılmasıdır. aslında başlık müslümanlar için ama genele vurulursa bir çok din içinde geçerli olan durumdur.
bu durumu kimseyi ilgilendirmeyen müslümandır. kuran arapça yazıldığı için okuyamamış olabilir. fakat işin ironik yanı, kuran'ı anlayabilmek adına türkçe okumayı tercih etmiş bir müslümanı da bu tür etiketçilerin kınamasıdır.
bunlar kuranı sadece anlamadan okuyup üflemek için geldiğini düşünenlerdir..
"e neye inanıyosun olm sen?" sen denesi müslümandır.

gerçi garip bir sözlük burası, bunu savunan yobazlar bile çıkabilir. ama doğruya doğru yazmak gerek; madem inanıyorsun, o halde allahının yolladığı kitabı, inandığın dinin ne olup olmadığını okuyacaksın. yoksa gel bana masallar anlatayım sana; onlara inan daha karlı çıkarsın.
olabilecek durumdur. islamın 5 şartı vardır hiç birinde kuran okumak yoktur. kuran dinlemek farzdır. yadırgamamak gerekir.
kuranı baştan sona okuyup , ezberleyip ateist olmayı seçen insanların varlığı göz önüne alındığında ; inandığı kavramın ne olduğunu bile kavrayamayacak kadar aciz olan sözde müslümandır. arapça dua okuyup ne söylediğini , ne ifade ettiğini bile bilemez bazıları...

(bkz: acı ama gerçek)
herhangi bir kızdan bir kağıt gelse anında açıp okuyacak müslümandır. lakin gerçek sevgilisi ona yüzlerce sayfalık bir kitap göndermiş ve bilmem kaç senedir bir kere baştan sona okumamış müslümandır. her defasında "tamam lan okuyacağım bu sefer" der ve yarısına gelince bir şeyler olur sonra okurum deyip o her zamanki duvarın en güzel yerine asar o kitabı.

aslında kuran yastık altı kitabıdır duvar ucu kitabı değil. yastığın altında olunca çarpılmazsın merak etme. kurana hürmet öpüp alnına götürmekle olmaz okumakla olur.
okusa da anlamayacak insan değildir. türkçe meali de mevcuttur açıp onu da okursun o da sevaptır. o da arapçanın tercümesidir yani. bi farklılık yoktur. * * *
türkçe mealini okumamışsa ordan burdan duyduklarıyla hareket etmeye çalışacak, yalan yanlış dini bilgilerle donanmış olan müslümandır.
dahası dininin asıl güzelliklerden faydalanamayacak, dini emirlerin gerçeklerini yerine getiremeyecek; dini işine geldiği gibi kullananların, ayetleri evirip çevirip kendi menfaatine yorumlayan ve satanların maşası ve oyuncağı olacaktır...
şu anki müslümanların yüzde 90'ıdır. hatta daha bile fazla.

o yüzden bir çoğu da yobazdır ya zaten. bişey bilmeden körü körüne inananlar. sözlükte çok var bunlardan.
nutuk'u baştan sona okumamış kemalist gibidir. tahmin edersiniz ikisinin de sayısı epeyce vardır.
kur'an okumak her müslümanın yapması gereken şeydir.
insanın tabi olduğu kitabı okuması gerekmektedir.
ancak sanılıyor ki kur'an okuyan kişi dini konularda bilgi sahibi olabilecek.
kur'an okumak ile din i kurallar farklı şeylerdir. bu anayasa kitabını okuyup ta avukatlık yapmaya benzer. oysa bunun bir eğitimi vardır.

elbette ki kur'an okunmalı ama ''baba kur'an'ı okudum tamamdır bitmiştir olay anladım ben bu işi'' denmemelidir çünkü ciddi manada saçmalarsınız.

kur'an çok komplike bir kitaptır ve her olayın her cümlenin açıklaması vardır, içerisindeki ayetlerin indiği zaman ve olay o ayetin yorumlanış şeklini değiştirir. şunu bir anlamıyor insanlar.

kur'an da peygamber i allah tehtid etmiştir. bunu neden yaptığını görmeden bu ayeti okuyan kişi saçmalar, oysa ilgili ayet savaşta peygamberin amcası öldürülünce , peygamber misli ile cevap vereceğim dediği için peygambere bir uyarı niyetiyle inmiş bir ayettir.

yani kur'an okumak elbette gerekiyor, ancak kur'an ı okudum olayı çözdüm gibi şeyler düşünmek sadece saçmalamaktır.

olayların öncesi sonrası ve nedenleri vardır. kur'an daki her ayet bir olay neticesinde inmiştir. o indiği olayı bilmeden yapılan yorumlar her zaman eksik kalacaktır.
(bkz: sözde müslüman)
şayet kendisini can-ı gönülden "müslüman" olarak niteliyorsa, taklidi imanıyla manevî alemleri fethe çıkmış ve malubiyetini arayan akılsız komutandır.

amenerresulü olarak meşhur olmuş bakara suresinin son iki ayetinin ilk kısmında allah azze ve celle, "iman" etmenin aslında "itaat" etmek olduğunu açık ve net bir biçimde belirtmiştir. buyrun beraber bakalım:

(bkz: amenerresulü)
bilinçli müslüman olmamıştır; zamanında müslümansın demişlerdir, yutmuştur.
kuranın türkçesini okumamış müslüman gerçek müslüman değildir. Kullanılmaya müsaittir.