bugün

görsel

yiğenlerinin uzaktan kumandalı trenini izlemektir.
Hayatın anlamı yoktur.
Sahi nedir hayatın anlamı. iyi bir iş, iyi bir eş ve güzel bir araba sahibi olmak mı sadece. Belki birkaç da çocuk. Değilse bu çabamız neden. Kaçımız neden bu dünyada olduğunu sorguluyor. Ya da yaptıklarını. Neden yaşıyorum diye hiç soramadan kendine ölenler var ne garip. Peki sorgulayanlar da bulabiliyor mu anlamını. Sadece sorguladım diyebiliyorlar ya da kendilerine. Kimimiz para diyoruz hayatın anlamına, kimimiz mutlu olmak. iyi bir iş ya da güzel bir yuva kurmak diyenler de var. Ya da sadece ibadet etmek. Hangisi doğru acaba. Hangisi mutlu eder bizi. Belki de hiç bulamamaktır hayatın anlamı. Hep bir arayış içinde olmak. Kim bilir.
hayata çok fazla anlam yükleyenlere bakıp canının istediğini yapmaktır.
Fındık.
Zaaflarınıza kendinizi kullandırtmadan sizin zaaflarınızı kullanabileceğiniz içinde yaşadağınız dünyanın yada toplumun değerlerini önce sindirmeniz ve benimsemeniz ve bu doğrultuda kültürel anlamda kendizi geliştirerek inançlarınızı ve ideallerinizi gerçekleştirmenizdir bu sayede iyi bir insan amacı olan bir insan olmuş olursunuz iyilikse her zaman en güzelidir ayrıca unutmayalımki inandığımız kadar varolabiliriz.
bir anlamı yoktur..
tek yapabileceğimiz daha az acı verecek eylemlerde bulunmaktır..
ya da hedonizm candır der geçersiniz bir de nihilizmle bağlarsanız tadından yenmeyebilir..

sizi ne mutlu ediyorsa onu yapın..ötesinde birşey yok gerçekten..
Alemlerin rabbi olan Allah'ın kemalatını yansıtmaktır.
hayatın anlamı hayatın bir anlamı olmamasıdır. hayatta bir anlam veya mutluluk arayışı mutluluğun antitezidir. yani arayışın kendisi anlamı bulmayı engeller. hayat ancak zihinsel faaliyet sona erdiğinde saf olarak deneyimlenebilir.
An'dır...an'dan beri olup ot gibi yaşamak büyük ziyan.
Gelecek planı kurup mutluluk hayalleri peşinde tekamülün içine sokan zihniyete ayrı sokmak icap eder ki efendiliğimizden susuyoruz.

biliyorum ki ben,
ruhumdan akıp gelmek isteyen düşünceler
dışında,
hiçbir şeye sahip değilim.
biliyorum ki ben,
tatlı bir sevgiyi, küçük bir sevinci tattığım
anlar dışında,
hiçbir şeye sahip değilim...
(bkz: o).
Karanfil kokusu, bir yudum kaçak çay ve dolunay gecelerde sabaha kadar aşk içinde sevişmek...
(bkz: galatasaray)

ne sandın ya. şarkısı da var bak.

sen ilk aşkımsın, ilk göz ağrımsın.
kimseyi kimseyi sevmedim senin gibi.
sevdanın uğruna terk ettim her şeyi.
hayatın anlamı galatasaray.

bilmeyen youtube tan bakabilir. bir fasıl ortamında söylenmiştir. tüyler diken.
Bulan için mission completed.

Biz hala scout ekibi olarak aramaktayız.
karakterdir.
Hayatın anlamı olmaz, yaşamın anlamı vardır.
https://youtu.be/dMF0yehvvaU
hayatın insan için anlamı; tüm hayat boyunca hayatın anlamını sorgulamak,hiçbir sonuç alınamasa da yaşamaya devam etmek,yaşlanmak ve de sonunda ölmektir.
Hayatın anlamı yüzyıllardır farklı kesimler tarafından tartışılsada, kaç kitap, kaç makale yazıldıysada, inananlar için Kur'an-ı Kerimde bulunuyor. Rahman Zâriyât Suresi 56. ayetinde şöyle buyurmuştur: ,,Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.'' Ötesi yoktur tam olarak budur hayatın anlamı. Hayat nefis ile mücadeledir Hakka giden yolda. Hayat bir imtihan ve gerçek hayata hazırlıktır.
insanlar kendileri oluşturur hayatlarının anlamını. Dinleri, kültürleri, dusunce yapılarına göre.
Benim icin bu hayatın bi anlamı yok ve hakkında tartışmak bile saçma.
Neden buradayiz sorusuna cevaben; milyonlarca yıl önce su ve topraktaki kimyasalların tepkimesi sonucu ilk canlılar oluştu, kendini kopyalamaya başladı, biz de bu kopyalamanin bi parcasiyiz ve tek amacımız kopyalamak, uremek. Fazlası değil. Fazlasını bizler yaratıyoruz. insan "anlam katan"dır.
Hayatı anlamaya çalışan insanlar uzun yıllar önce önemli tezler ortaya atmış ve bu gün o düşünceler etrafında insanlar toplaşıp bunu ıspatlamanın derdine düşmüştür.

Oysa o düşünürlerden sonra hiç filozof/düşünür ortaya çıkmamıştır.

O halde hayatn anlamını bulmaya çalışan insanların nesli tükenmiş, fosil olmuş insanların tezleri ile yaşamaya çalışan mukallitler türemiştir.

Hayatı çözmek için uğraşmak, düşünmekten geçer, düşünüyorum yıllardır, biriktirdiğim makalelerim de var ama hayatın anlamını çözemedim malesef.

Yaratılışa inanıyorum ve geçici bir dünyadan kalıcı bir hayata geçeceğimize de inanıyorum.

Detaylar; bulursam yazacam söz!
*Şükretmek, ki ibadetlerin temelini oluşturur.

*sevdiğin işi yapmak ve onda en ileriye gitmek. (işin manevi boyutu daha mühim olmalı)
bu benim için öğretmenlik. Bu ülkede fazlalığı ifade etse de... saygısı, kutsallığı yok edilmeye çalışılsa da. atanan ama vizyonsuz -aralarında sapık bile var- olmaktan kurtulamayan sözde öğretmenler de bu katliama dahil.

*sevdiklerinle -eğer gerçekten varsa- hayatın anlamını yakalamak. Sana bir şeyler katan ve senin bir şeyler katabildiğin insanlarla değerli zamanını geçirmek.
beyaz peynir simit çay. elbet bulacağım simidimi ikiye böleceğim birisini.
Bir arkadaş vardı zamanında. Onun da bir hocası. Bir gün demiş ki bu hayatta "sefa p***engi" olacaksın.

Hayatın anlamı bu.
Var mıdır ki?