bugün

sol'un suçlu olduğu ön yargısına kapılı kişilerin dilek ve arzusu.

Ben inanıyorum ki, nasıl kapatılmasını isteyenler kendilerince solun hatalı olduğu kanısına varıp yargılıyorlarsa, gelecek nesillerinde aklı fikri yerinde olacağından onlar da hür iradeleri ile "hadi lann bu dizide düpedüz sol hatalı" diyebilecek kudrette olacaklardır.
Gelecek nesilleri rahat bırakın, hepsi senden benden zeki olacaklar.

Televizyon, internet, radyo gibi ortamları sansürden arındırın artık. bugün sol taraftarı diye hatırlı sevgili dizisinin kapatılmasını istemek sizin hakkınız olursa, ben de fetullahcı&dinci diye stv ve vb kanalların kapatılmasını istemekte haklı olurum. Bilmem anlatabiliyormuyum?
sansurle butunlesmis, hazimsiz bunyelerin istek cumlesi.

(bkz: agzi kullanmadan gulmek) -dolu-

edit: lan eksileyince yayindan kaldirilmiyor. sdjhsdf

bak hele suraya bi bak: http://www.nolur.com

operin.
kendini bilmez bir insanın sarfettiğini sözlerdir. Sağır odası, Kurtlar Vadisi yayınlanırken ve bu dizilere sansür uygulandığı zaman kıyametler kopardı. Ayrıca Deniz Gezmiş'i suçlu ilan eden mahkeme muhtemelen çoğu kişinin bilmediği gibi "sıkı yönetim mahkemesi"dir. Bu mahkeme ki maksimum 24 saat olan gözaltı sürelerini 3-4 aya çıkarmıştır. (anayasa'nın onlar için ne kadar önemli olduğunu gösterir bu.) Ayrıca bu 3 fidanın idam kararını veren, deyim yerindeyse onları suçlu ilan eden mahemenin başkanı Ali Elverdi, sonrasında yaptığı bir konuşmada "ben sadece adli degil siyasi kararlar da verdim" diyerek anayasanın "yargı bağımsızlığı" maddesini ne kadar iyi uyguladığını bildirmiştir. Ve aynı mahkemede anayasal düzeni bozmaya çalıştığı gerekçesiyle idam edilerek "suçlu" ilan edilen şahıslar, 61 anayasasının uygulanmadığı gerekçesiyle birçok eyleme katılmışlardır. Sonuç olarak devletin neden bu diziyi sansürle(ye)mediği besbelli. Haksız olduklarını kendileri de biliyorlar! Ayrıca bir Vahdettin dizisi olsa kıçınızı yapıştırıp kaldırmadan izlersiniz...
kapitalist düzenin bozuk dişlileri arasına sıkışmış, çarkları eğilmiş, devrimsel eğitimini tamamlayamamış bu cümleyi kınayamıyorum bile çeto. 21. yüzyılda hala daha sansür isteyenlerle aynı havayı soluyoruz ya; nalet olsun içimdeki bu insan sevgisine.
kahramanlaştırılması düşüncesini kabul etmekle beraber yayından kaldırılması bir yasak konulması yahut sansür gibi şeylerin uygulanması konusunda hem fikir olmadığım bir önermedir. çünkü yasaklarla hiçbir şey elde etmek mümkün değildir. bu gibi şeyler zaten sinemada da tv'de de rating amacı güdülerek yapılmaktadır ve o ideolojiye mensup kişiler tarafından umumiyetle izlenmektedir. son olarak da gençler eğer tv de gösterilen şeylerle ziyan olacaksa zaten ziyan olmuş demektir, bu yüzden yasaklanması hiçbir anlam ifade etmez, rahat bırakalım insanları biraz, biraz rahat olalım artık bu konularda.
sacma ideolojisini savunmak icin "sucu ve sucluyu ovmek" sebebini gosteren ve komik olanlarin istegi. akp'nin genel baskani olan basbakanimiz bir donem cezaevinde yatmisti hatirlatirim. iste boyle apir sapir konusanlara "onu da yayindan kaldiralim mi?" diyip cevabini bekleyeceksin. ama cok beklersin..
beni çok güldüren 1 nisan şakası.
türk Solunu Allahsız, dinsiz dediniz. insanlar siyasi görüşlerini dine göre yönlendirmeye başladı, Dini siyasete alet edene oy verdi. Sonra bi tarafınızı yırtarsınız bu borsaya ne oluyor, enflasyon tepe taklak oldu, avrupa bırlıgı ıcın kıç yalamayalım dıye.
Dizide turk solunun aslında ne olduğu yansılıtılıyor. (dizide elbetteki hata payı olabilir. Var demiyorum, ama olabilir.)
insanlar şimdi diyor, sol ideolojisi bu muydu diye. insanların sola sempati duyması bu kadar mı tırsıttı sizleri de, bir diziden, anlatılan gerçeklikten korkar oldunuz.

Kapatın. okulları kapatın, insanların ellerini yüzlerini kapatın, youtube'u kapatın, dizileri de kapatın, aman soldan eser kalmasın. zinhar günahtır solcu olmak.. *
türkiyedeki devrim mücadelesini komik denilecek kadar yüzeysel anlatan bir dizinin kaldırılmasını isteyen zihniyetin beyin yollarını daha ne kadar tıkamaya çalışacağının göstergesidir. bu arzunun kişilleri daha da korksunlar efendim. hatta korkudan onlar da kendilerini eve kapatsınlar. çünkü denizler çok daha beteriydi, çünkü denizler bu ülkede devrim ateşinin en yakınından geçmiş esas adamlardı.
bugün her yasağa, her baskıya, her apolitize etme çabasına karşın denizler vardır. adları değil sadece; fikirleriyle, yüreklendirdikleri ve ruhlarına ateş saldıkları devrimcilerle vardır. bu yüzden bu iş hatırla sevgiliyi yayından kaldırmakla olmaz, şöyle temiz bi operasyona girişmeniz gerekir. tabi güvenli yuvalarınızdan çıkıp meydanlara dökülebilirseniz...
evet onlara göre kaldırılmalıdır çünkü yeni nesil polisin işkencelerini görmemelidir.. evet kaldırılmalıdır çünkü gençler bu ülkede düşünceleri yüzünden öldürülen gençler olduğunu bilmemelidir.. evet kaldırılmalıdır çünkü bu ülke gençliği uyutulmaya mahkumdur...
yazık.
tabi geçmişte neler yapıldığı bilinmesin,aman kimse ideoloji sahibi olmasın, biz memleketi halkı eze eze yönetiriz zihniyetinde olanların isteğidir.saygı duyarız... iyi sansürler
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanların sloganı. yazık!...
ülkemizin yakın tarihte basından gecenleri gormeye bile tahammul edemeyen zihniyetle nereye gidilir kaygıyla gorunmektedir...
uzun zamandır olmasını bekledigim durum.e yuh artık.
türkiye'nin düşünsel profilini ortaya koyan talep.

deniz gezmiş'i bitim kadar sevmem ama kendine ait doğruları vardı. amaçları ve yöntemi yanlış olsa da peşinden hem kendini hem arkadaşlarını ölüme götürebilecek bir kararlılığa sahipti. yaptıklarından dolayı dönemin kanunlarına göre yargılandı ve cezalandırıldı. peki o zaman şimdi deniz gezmiş'ten bahsetmeyelim mi?

bu ülke adnan menderes'i astı, deniz gezmiş'i astı, bilmem kaç tane parti kapattı, bunlar olurken kaç tane darbe geçirdi; ama hala akıllanmadı.

türkiye'de birşeylerin değişmesini istiyorsak insanların fikirlerini açık açık söylemesine müsade etmeliyiz ki insanlar babalarından duyduklarını dogma kabul edip koyunlaşmasınlar.
herkesin bir taraf olarak katıldığı, yasakçı zihniyetin ürünü olan bir düşünce. evet, deniz gezmişi beğenebilrsiniz. ya da beğenmezsiniz. ama bunu bu başlık altında belirtmekten çok, yapılması gereken böyle bir talebe, yasaklama talebine karşı çıkmak olmalı. yani bir insan çıkıp, evet deniz gezmişi de yaptıklarını da takdir etmiyorum, ama dizi de yayından kaldırılmamalı diyebilmeli. bugün bu dizinin kapatılmasını isteyenler, yarın pek tabii sizin beğendiğiniz dizilerinde kapatılmasını isteyebilir, bunu hiç düşünmez misiniz..?

Sorunumuz deniz gezmiş sorunu değil, herkes için özgürlük isteyememe durumu. sizin gibi düşünenler, ki siyasi görüşleriniz zıt olmasına rağmen, bugün dtp yi de ak partiyi de kapatmaya çalışıyor işte. youtube'yi de kapatan aynı zihniyet. ortak yönünüz şu ki, yasakçısınız, sadece kendiniz ve kendiniz gibi düşünenler için özgürlük istiyorsunuz, aşın artık bunları.

her türlü yasağa hayır!
aradan yıllar geçmesine rağmen bazılarının anlamadan dinlemeden ahkam kesmesi sonucu ortaya çıkan istek.

1- dizi siyasi içerikli değil yakın tarihi anlattığı için yanlış bir önyargıya sahip olmayalım.

2- dizi adnan menderes'in asılması olaylarını da işledi hem de içerden, sonraki darbeleri, gözaltına alınmaları da işledi.

3- deniz gezmiş'in yapmadığı hiçbirşeyi yapmış gibi göstermediler. attığı sloganlar bile kayıtlı sloganlardır. ki şimdilerde cumhuriyet mitinglerinde sagcısı solcusu omuz omuza aynı sloganları atmıştır.

önyargıları bırakıp objektif bakmak lazım olaylara. adnan menderes her ne kadar hatalı bir çok iş yapmış bile olsa asılması yanlıştı en az deniz gezmişlerin ki kadar. bu ülke onları astı ama eline geçirdiği katilbaşını asamadı senelerdir onu düşünmek lazım. onları astırıp bu adamı astırmayan avrupa'nın bu siyasetini düşünmek lazım. yoksa piyonlara takılırsak asıl hamleyi göremez mat oluruz. deniz gezmiş'in yaptığı onunla beraber hareket eden 10 kişinin yaptıklarından ne azdı ne de fazla ama deniz,yusuf, hüseyin asıldı. onlar kurban seçildi.
ayrıca kenan evren darbesi diye tanımlanmış deniz gezmiş'in asılması 1971 muhtırası ile olmuştur. yakın tarihini öğrenmeden yorum yapmamak lazımdır.
yargılandıkları tck 146 maddesi yürürlükten kaldırıldığından artık masum olan (ki idam edildiklerinde de masumdular) gençler yüzünden kaldırılması minvalindeki önermedir, saçmadır.
sonuna kadar savunulması gereken önermedir. deniz gezmiş ve arkadaşları emperyalizme karşı gelmiştir. onlar kimdir ki hükümet amerika dediyse amerika'dır. sen kim olursun ki özgürlükten, eşitlikten, sosyalizmden bahsedersin suçlu olursun tabi. hatta yayından kaldırılınca şöyle hüseyin nihal atsız'ı anlatan bir dizi çekilir aynı saate onu koyarlar.

eksiden korksak yazar olmazdık anam.

edit: yazar burada ironi hakkını kullanıyor.
gerçekleri hazmedemeyen anti sol görüşlülerin isteğidir. Türkiyenin aydınlık yüzünü karalara bulayanlar tarih önünde hesap vermekten korkmaktadırlar.
kesinlikle yanlış öneri, kaldırılmamalı aksine ders niteliğinde gösterilmeli bu ülkenin çocuklarına nasıl kıymışlar herkes iyicene öğrenmeli.
gözlem sonucu rahatlıkla kaldırılmamasını savunduğum önerme.

şöyle ki;

- ülkemizin gençlerini araştırmaya, öğrenmeye sevk ettiği için yayından kaldırılmamalıdır.

bu zamana kadar kaç kişi aksine bir görüşten** geldiği halde gidip deniz gezmiş ve arkadaşları hakkında sol görüşlü olmadığı halde araştırma yaptı, kütüphanelerde kitaplar arasında gezindi, internet aleminde sordu soruşturdu, eline dönemi anlatan kitapları okudu, dönemi yaşamış insanlara gidip sorular sordu ?
bakın solcu olmadığı halde diyorum. onbeş gündür dikkat ettiğimde özellikle yirmi yaş altı bir çok genç ergen insanın elinde darağacında üç fidan* ve ismini hatırlamadığım, dönemin olaylarını ve kişilerinin anlatıldığı kitapları okurken gördüm, ne var yani merak eder okur diyebilirsiniz ama okuyan kesimlerin konuşma ve geldikleri ortam itibariyle pek çoğunun solcu olmadığı bi aşikardı.
hal böyleyken diziyi aşk hikayesi ayağına izleyip siyasi kısmıyla bile ilgilenmeyen bir çok insan, olanları merak edip araştırmaya başlıyorsa,
o dönemler hakkında büyüklerinin söylediğinden öte hiçbir bilgisi olmayan bir çok insan merak edip o dönemleri araştırıyorsa bu dizi benim nazarımda insanlara öğrenme** verdiği için yayından kaldırılmamalıdır.

düşünsenize kurtlar vadisi dizisini izlerken bir çok insan paranoyaklık derecesinde teori üretmeyi öğrendi merakları yüzünden. en azından bu dizi* insanlara olan biten şeylerin -ki bir çoğumuza tu kaka şeklinde anlatılan- göründüğü gibi olmadığını, sanılanın aksine bir çok şey olduğunu gösterdi.
ha diyorsanız ki o dönemler ülkemizin karanlık tarihi, fazla bilinmesine gerek yok. kapatın gitsin, neleri kapatmadınız ki bi diziyi kaldırsanız çok mu bu ülkede.

not: televizyon izlemeyen birisiyim.
!!ahanda bu kötü kimse bunu görmesin'', ''aha bu rezil kimse bunu izlemesin'', abooo bu site çok ahlaksız kimse buraya girmesin'' v.b zihniyete karşı olduğum için onaylamadığım cümledir.Bırakın lan bu millet doğruyla yanlışı kendi ayırsın koyun gibi gütmeye çalışmayın artık. insanlar düşünsün, araştırsın sonra deniz gezmiş'e hak mı verecek yoksa nefret mi edecek kendi karar versin. Herkesi kendiniz gibi düşünmeye zorladıkça daha çok geyikler döner bu ülkede ''bizim millet koyun gibi azizim'' diye.
tum gun sol frameden inmeyip beynimizi s.ktigi yetmedigi gibi ciddi ciddi cevaplar verip bosa elimizi yordugumuz safsatadir. diyen kim ki biz burda adama laf anlatmaya calisiyoruz. birak konussun kendi capinda di mi.. yok ama olmuyor iste rahat duramiyoruz suan da oldugu gibi.
(bkz: bir polemik platformu olarak uludag sozluk)