bugün

Bol bol yaptığım şeydir. Geçmişte kötü niyetle yaptığım ve pişman olduğum hatalarım vardır. Şimdiki halim o hatalarımdan ders çıkarıp, daha iyi bir insan olsa da, hala hata yapar. Hala değişiyorum.
reddedilince hiç bir kıza açılamamak bir dersmi baştan söyleyeyim dersin müfredatı çok boktan.
Kazıkları hissederek yürümektir. Canlı köpekbalığına ikinci kez yaklaşmamaktır.
hatalardan ders çıkarmak diye bir şey yoktur. sadece insanın kendi kendini teselli etmesidir. aradan belli bir zaman geçince gene aynı hataya düşülüp , aynı dersler çıkarılacak ve sonra gene aynı hatalar yapılacaktır. tarihin tekerrürden ibaret olması bu yüzdendir ve hayat silgi kullanmadan resim yapma sanatıdır. ister erdemli ol, ister erdemsiz, ister terbiye ol istersen terbiyesiz, hataların hayat defterinde hata olarak kalır. değiştirmek istediklerin ise sadece bir ütopya. çünkü zaten kim olduğuna altı yaşına kadar zaten bilinç altın karar veriyor.
hata yaparsın, bedel ödersin. bazen ödediğin bedel yaptığın hatadan daha büyük olur. sen ödediğin bedelin ağırlığıyla o saatten sonra istesen de aynı hatayı yapamazsın. sürekli aynı hataya düşenler genellikle bedel ödememiş veya hataya oranla daha az bedel ödemiş olan insanlardır.
erdemli kişileri yaptığıdır. çok az bulunur. genelde aynı hata üzerinde ısrar eden insanlarla doludur çevremiz.
hatalardan - ders = her zaman artıdır.

her türlü işinize yarar, doğruyu yanlış yapa yapa bulur ya insan sonuçta.
yedıgınız kazıkları bı araya toplayıp kendinize yeni bı yol çızmektir.
çok kolay bir iş olmasa da aklı başında her insanın yapması gereken iştir. sonunda doğru yolu bulmasına yardımcı olacaktır.
Hatalardan hiç bir zaman ders çıkarılmaz. insan istediğine ulaşmak için o hatayı tekrar yapmayı göze alır.
hatalardan ders çıkarıp yeni hatalar yapmaktır çoğu zaman.
ibret kelimesini bilen için geçerlidir, çağın gençlerinin ders çıkaracağını değil sadece ağzı dolusu küfürler edeceğini düşünebiliriz.
o zaman bilge bir insan olmuşsunuz demektir.

ama insan ırkının bir çoğu hatalarından ders çıkarmaz.
insanın olgunlaşmasıdır. hata yapmadan tecrübe edinilemez. elektriğe çarpılmadan önce elektrikten neden uzak durmak gerektiğini tam olarak bilemeyiz.
iyi tarafı sizi mükemmele adım adım yaklaştıracak olması, kötü tarafı ise bi süre sonra gittikçe yanlızlaşacak olmanızdır.