bugün

michael connelly roman karakteri
son derece cesur zeki ve yeri geldiğinde adaletin yerini bulması için kuralları çiğneyecek kadar da azimli bir karakterdir
insan bu karakterin romanlarını okurken kendini ondan yana hissetmeden alamaz
bir çatışma sonucu kalbine yakın bir yerden kurşun yemiş
ve sonraki soruşturmalarında bunun zararlarını görmüştür
ayrıca bu karakteri clint eastwood kirli iş adlı filmde(kan bağı adlı romanın filme uyarlanmış hali) canlandırmıştır..
işinde çok başarılı olsa da hayatta başarısız bir adamdır. genelde hep mutsuz ve yalnızdır.
benim için efsanevi roman karakteri. çok hızlı, çevik ya da güçlü değildir. tecrübelidir fazlasıyla ve kodu mu oturtan cinstendir. çok bira içer, hatunlarla arası çok iyi olmasa da her macerada sevişecek birini bulur.
2000 çıkışlı darkness more than a night(hile) isimli kitapta öğrendik ki harry bosch' un gerçek adı hieronymus bosch ve kendisi 15. yy' da yaşamış bir ressam.

--spoiler--
hile isimli kitap harry bosch serisinin 7. kitabı. 4 ve 5. kitapları da okumuş biri olarak o iki kitap da harry bosch' un adının nereden geldiğinden bahsedilmiyordu ya da ediliyordu da ben hatırlamıyorum. şimdi merak ettiği şey şu; connelly, harry bosch ismini rastgele seçip sonra böyle bir ressam olduğunu öğrendi ve bunun üzerine bir hikaye kurgulayuıp mı hile' yi yazdı; yoksa daha 1992 çıkışlı ilk harr bosch serisi olan tünel farelerini yazarken o ressamdan esinlenerek mi karakterne harry bosch adını verdi?
--spoiler--