bugün

1963'te, harbiye'nin de dahil olduğu ikinci darbe girişiminin parolasıdır.
evet, harbiyeli aldanmaz. aynı zamanda osman deniz'in kitabıdır.
(bkz: talat aydemir/#1297955)
1963 darbe girişiminin mimarları harbiyeli'ler tarafından 1962 darbe teşebbüsüne karşı "harbiyelileri aldattılar" diyen ismet inönü'ye gönderme yapmak için kullanılan, kısa bir süre sonra 2.darbe teşebbüsünün parolası olan anlamlı söz.lakin harbiyeliler "harbiyeli aldanmaz " dediğinde bile aldanmıştı...
(bkz: ah be talatım yaktın çocukları)
talat aydemir'in mezar taşına yazılmasını vasiyet ettiği söz öbeği.
''meydanı, vatan hainleri ile pazarlık yapan arap hayranlarına bırakmaz ! '' şeklinde bitirilesi söz.
talat aydemir her ne kadar darbeci bir albay olsa da yinede koskoca genel kurmay başkanına posta koyacak kadar * kudretli bir albaydı.

ismet inönü gibi atatürk'ün ömrü vefa etse öldürteceği bir insanın ''harbiyeli aldatılmıştır'' sözlerine karşılık bizzat harbiye öğrencileri tarafından ismet inönüye cevaben ''harbiyeli aldanmaz'' sözleri kullanılmıştır.

1962 ve 1963 yıllarında harbiye komutanı kurmay albay talat aydemir tarafından ismet inönüye yönelik yapılan 2 darbe girişimine binaen bu sözler karşılıklı olarak kullanılmıştır.

albay talat aydemir'in efsane sözleri g.k.başkanı cevdet sunay'a şu şekildedir:

''benim damarlarımda sizinki gibi chp kanı dolaşmıyor, benim damarlarımda vatanseverlik kanı dolaşıyor. ya gerçek suçluları cezalandırın yada bu darbenin başına geçip emir komuta zincirini bozmayın''

talat albay ilk darbe girişimde cumhurbaşkanı cemal gürselden g.k.başkanı cevdet sunaya, başbakan ismet inönüden tüm muhalefet parti liderlerine kadar hepsini çankaya köşkünde ele geçirmiş ama sonradan hepsini serbest bırakmıştır. işte bu da hayatının hatası oldu zaten.

bu noktadan sonra ismet inönü ''harbiyeli aldatılmıştır'' demiş, harbiye öğrenciler atatürk büstüne çelenk bırakırken ''harbiyeli aldanmaz'' yazarak ismet inönüyü bir nev'i göt etmiştir.

talat aydemir asılırken son cümlesi ''harbiyeli aldanmaz'' olmuştur.

evet, harbiyeli aldanmaz.
harbiyesizlik yapmayalım lütfen...
Bilemem. Kenan Evren darbe yaptıktan bir ay sonra yunanın askeri kanadına dönüşüne olur vermişti. Ne ki dostu general Rogers yunanın yamuk bir iş yapmayacağına söz vermiş! Sonra bunlar sorulunca Rogers'ın kendisini aldattığını söylemişti.

Demek ki ya evren harbiyeli değildi ya da bu söz boş bir laftır.

Ben doğrusunu söyleyeyim: gerçek kemalistler aldanmaz.
Ya buna inananlar var.
Bizim tengir falan.