bugün

ösym'nin sınavlarda verdiği şekerlerden hangisinin en lezzetlisi olduğu sorunsalıdır.
üçünü de dene tarafını seç.

görsel
not: daha hiçbirini yemedim. zehirlenmekten korktum. hangisi güzel seçilirse onu yiyeceğim.
kırmızı olan hiç şüphesiz en güzeliydi naneli olanı bıraktım çıkarken siz yersiniz dedim.
kırmızı daha güzel görünüyor.
Sari olan.

Evet.
senin nasıl yazar olman.
Mavi olanı tercih edebilirsin, naneli seviyorsan.

Bu sekerlerden hoşlanmayan bir tek ben varım galiba. Ygs'ye girdiğim yıl en odaklanmam gereken anlarda millet sözlesmis gibi sırayla ambalajı açıp kütür kütür yerdi bunları.
her kafadan bir ses çıkınca iş başa düştü. her birini tek tek tadarak siz uludağ sözlük okurları ve gelecek nesiller için değerlendirdim.
öncelikle en cazip ve gizemli görünenden başladım. evet mavi:
mavi olan mentollü. ancak çok keskin bir mentol değil. tadı vicsin eski mentollü pastiline benziyor. ben smint gibi daha keskin mentollüleri tercih ettiğimden biraz zayıf buldum.
ikinci olarak sarıyı denedim. sarı bildiğimiz limonlu bonbon tadında. ne uzar ne kısalır. güvenilir bir klasik.
üçüncü ve son denemem elbette ki kırmızı olandı. bu doğal kirazla alakası olmadığı halde literatürde kiraz diye geçen acıbademimsi suni aromaya sahip. sevmedim.
sonuç olarak eski ve güvenilir limon aromasıyla sarı olanı seçiyorum.

seni seçtim pikaçu.
(bkz: kırmızı hap vs mavi hap)

Ben sarı diyorum.

Not: son beş sınavın üçüne girdim. iki kere kazandım. Biri örgün biri açık. ikinci örgün yolda. Hepsi sarı şeker sayesindedir. Aklı olan sarıyı seçer.
Mavi güzel. Mentollü gibi ama değil, şahsen nerde bulduğunu merak ediyorum.
Kırmızı çok güzeldi karanfil tadı vardı. Kebapcidan çıkarken ağız kokusuna iyi gelsin diye attığımız kurutulmuş karanfil tohumlarına benziyordu. Samimi geldi sevdim.