bugün

oh oh misafir gelse de yesek. içine peynirde koyacaksın. o peynir eriyecek yanında sıcaktan bir de çay. keşke hatırlatmasaydınız.
sanılanın aksine içi boş olanı makbuldür. o lezzete çay haricinde başka bir tat karışmasın, istenir.
(bkz: lokma)
çerkes iseniz (bkz: lokum halive)
hamurunda kabartma tozu ayarına dikkat edilmesi gereken hamur işi. biraz damak zevkiniz varsa o kekremsi karbonat tadını rahatlıkla alabilirsiniz, kabartma tozu ayarı kaçırılmış pişiden.
bizim oralarda adi ciritta olarak bilinir cok kezzetlidir.
yanında birde peynir varsa yemede yanında yat!
karaciğer düşmanı.
göçmenseniz; hamur köftesi. tabi onun şekli ismine uygun olarak biraz daha yuvarlak yapılır.
çok sevilmesine karşın; tüm kızartmalar gibi mide yanması ve devamındaki bulantılı ağrının sebebi olur.
sabah kahvaltısında yenebilecek en lezzetli gıda maddesi. ananem nası güzel yapar nası güzel yapar.
(bkz: pesimet)
eğer bulgaristan göçmeniyseniz, bunun adı "kolaç"tır.
bütün gece insanın canı çekiyorsa ve sabah uyandığında sözlüğü açıp en baştaki başlıkta bunu görüyorsa dumur eder.
(bkz: pişi)
beyaz peynir, domates, ama en güzeli de bomba kalitede tatlı yeşil biberle yanında çayla beraber yenilmesi gereken, nadide ve kıymetli türk mutfağı harikalarından biridir.
üşenmedim girdim mutfağa, kafadan 2 su bardağı kadar unu derin bir kaba koydum üzerine bir çimdik kabartma tozu biraz da tuz serptim. içine bir yumurta kırdım. yoğurt yoktu ama dolapta bir şişe ayran vardı. biraz ondan biraz da sütle şöyle oldukça cıvık bir hamur kıvamına gelinceye kadar kaşık ile bir güzel çırptım. bu arada ayçiçeği yağını da tavaya koyup, ocağın altını yaktım. bütün hamuru birer kaşık olacak şekilde, altlı üstlü bir güzel kızarttım. baktım dolapta biraz peynir de varmış. 3-5 tanesinin arasına sıcak sıcak da koydum. ohh çayda hazırdı zaten. adamın ağzında eriyor sanki mübarek. yeminle bir taraftan yağlı parmaklarımla bu entryi döşenirken, deve lopbacının hepsini bitirmişim de haberim yok. zaten 100 kiloyum. allahtan gençliğimde deli gibi spor yapmışım da. sabah sabah ziktiniz belamı gene.
yöresel ismiyle bişi diye adlandırılır.
(bkz: pişi)

edit: denmiş la bu.
Bazı yerlerde de yöresel ismiyle (bkz: göbü) diye adlandırılır. Biz öyle diyoz.
soğukken bi daha güzel olan pişi
nedense pek bir lezzetli olur ama alınan kilo da cabası.
lezzetli ama bi o kadar da kalorili yiyecek. peynir biber cay falan yazmissiniz mutfaga gidip hamur yapasim var bu saatte. Bari sabah gorseydim basligi.
hamuruna katılan kabartma tozunun ayarı biraz kaçsa kekremsi karbonat tadı rahatsız edici olabilir.
gurme olmam nedeniyle yemeklerdeki unsurların tatlarını rahatlıkla ayırabiliyorum.
içinde çömlek peyniri olanı veya kıymalısı tercih sebebidir.