bugün

"Benim emrettiğim veya nehyettiğim bir konu kendisine iletildiğinde, sakın sizden birinizi, koltuğuna yaslanmış olarak, "biz onu bunu bilmeyiz, Allah'ın kitabında ne bulursak ona uyarız, işte o kadar" derken bulmayayım!"

(Ebu Davud, Sünnet 5; Tirmizî, ilim 10; ibni Mace, Mukaddime 2)
ey ümmetim! beni peygamber olarak gönderen allahü teâlâya yemin ederim ki, fakîr akrabâsı varken, başkalarına verilen zekâtı allahü teâlâ kabûl etmez.

(hadîs-i şerîf-et-tergîb vet-terhîb)
“Kulun günahı çok olup da ona keffaret olacak ameli bulunmazsa günahlarına keffaret olması için Allâhü Teâlâ onu
hüzün ile mübtelâ kılar.

(Hadîs-i Şerîf, Heysemî, Mecmeu’z-Zevâid)
Kur'ân-ı kerîmdeki âyetlerin en üstünü Bakara sûresinde bulunan Âyet-el-kürsî'dir. Bu âyet, bir evde okunduğu zaman, şeytan muhakkak oradan uzaklaşır.

(Hadîs-i şerîf-Tirmizî)
Avret yerinizi açmayınız (yâni yalnız iken de açmayınız). Çünkü yanınızdan hiç ayrılmayan kimseler (melekler) vardır. Onlardan utanınız ve onlara saygılı olunuz.

(Hadîs-i şerîf Eşi'at-ül-Lemeât)
Hadi bize gidelim yar...

Edit: pardon la ben çok yanlış gelmişim.
http://galeri.uludagsozlu...BCn%C3%BCn-hadisi-720128/

şefaat ya resullallah!
"Insanlarin en fenasi, birine baska digerine baska davranan, iki yuzlulerdir."
Onda(cuma günü) öyle bir saat var ki Müslüman bir kul o saate denk getirerek namaz kılıp Allah-u Teâlâ’dan bir şey isterse, Allah ona isteğini mutlaka verir’ buyurdu.”

ibnu’l-Munzir el-Evsad 1716, Malik 1/108, Buhari 895, Müslim 852/13

(Hadîs-i şerîf-Tirmizî)
“Kim Allah rızâsı için Medîne’de beni ziyâret ederse, ona kıyâmet günü şâhit ve şefâatçi olurum.”

(Hadîs-i Şerîf, Beyhakî, Şuabu’l-Îmân)
Haksizlik karsisinda susan, dilsiz seytandir.

Hz.muhammed(s.a.v)
Hz muhammed(s.a.v) buyurmustur ki,

Yedi helak eden seyden sakinin:

- allah'a sirk kosmak,
- buyu yapmak,
- faiz yemek,
- yetim mali yemek,
- dusmana hucum aninda harpten kacmak,
- bir kimseyi haksiz yere oldurmek,
- namuslu kendi halinde mu'min bir kadina iftira etmek...
Ebu Hüreyre (r.a)’den rivayete göre, Peygamber Efendimiz ( s.a.v) şöyle buyurdu;

Cuma günü melekler mescidin kapılarına oturur, insanları geliş sırasına göre yazarlar. insanlar o gelişlerine göre; deve bağışlamış, sığır bağışlamış, koyun bağışlamış, tavuk bağışlamış, serçe bağışlamış ve yumurta bağışlamış kimselerin sevabı gibi sevap kazanırlar.

(Buhari, Cuma: 31; Müslim, Cuma: 7)
http://galeri.uludagsozlu...BCn%C3%BCn-hadisi-726847/
"Bir meclise girerek hikmetli söz dinleyip, sonra bu meclisten bahsederken işittiği şeylerin sadece kötü kısımlarını anlatan bir kimsenin misali, bir çobana gelip:
“Ey çoban, süründen bana bir koyun kes!” deyince, çobandan: “Git en iyisinin kulağından tut al” iznine rağmen gidip sürünün köpeğinin kulağından tutan adamın misalidir."
Ravi: Kütübü Sitte, 7233
"ehlibeytim nuh'un gemisi gibidir. O'na binen kurtulur binmeyen helak olur". Siz hala ehlibeyt düşmanlığını sağır sultanın duyduğu muaviye'ye hazreti deyin yezid'e lanet okunmaz deyin.
ibnu Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor: "Bir adam Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a gelerek: "Ben büyük bir günah işledim, buna tevbe imkanım var mı?" dedi. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Annen var mı?" diye sordu. Adam: "Hayır yok" dedi. "Peki teyzen de mi yok?" dedi. Adam: "Hayır, var" deyince Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Öyle ise ona iyilik yap!" diye emretti."

Ravi: Tirmizi, Birr 6
Güneşin üzerine doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Adem (as) o gün yaratılmış, o gün cennete konulmuş, o gün cennetten çıkarılmıştır. Kıyamet de ancak Cuma gününde kopacaktır.

Ravi: Müslim, Cum'a 5
Bir adam, Sevgili Peygamberimize gelerek,
“insanların en hayırlısı kimdir?” diye sorar.
Sevgili Peygamberimiz:
“Kimin ömrü uzun olur, ameli güzel olursa o en hayırlısıdır.
Kimin ömrü uzun olur, ameli kötü olursa o da en kötüsüdür” buyurur.

(Tirmizi, Sünen, K. Zühd, babü ma cae fi tul’il umr).
Hakkınızı helal etmediğiniz kişinin çektiği azabı görseydiniz Hakkınızı helal ederdiniz. Evet.
“Bir mü’minin diğer bir mü’mine gıyâbında yaptığı duâdan daha çabuk kabûl edilen hiçbir duâ yoktur.” Hadis-i Şerif
"Gıybetin kefareti, gıybet edilenin mağfireti için dua etmektir."
Muhakkak ki Allah, ümmetimin kalplerindeki kötü arzu ve meyilleri, söz ve fiil haline çıkarmadıkları müddetçe affeder.
Bütün Âdemoğulları günahkârdır, günahkârların en hayırlıları ise tövbe edenlerdir. evet.
insan yaşadığı üzere ölür,öldüğü üzere dirilir,dirildiği üzerede haşr edilir. evet.
güncel Önemli Başlıklar