bugün

gün geçtikçe daha da belirginleşen sorunsaldır bu. güncel meselelere uzak, sosyolojik analizden uzak, siyasi konuşmalardan yoksun hanım kızlarımızın umulmadık noksanı. bir kız siyasetten anlamayabilir. bir futbol maçından. lakin, yemek yapmaktan nasıl anlamaz, nasıl bir şeydir aman ya rabbi!
(bkz: #7873730)
Resturant, dürümcü ve benzeri işletmeleri sevdiren durum.
günümüz kızları eski kızlar gibi ev kızı modelinde yetiştirilmiyordur da o yuzden. lisedeyken ev-okul ve dersane üçgeninde boğuşur. universitede essay yetiştirmeye, sunum hazırlamaya, sınavlara çalışmaya çalışır. anlayacagınız daha önemli dertleri vardır günümüz kızlarının. restoranlar ne güne? ya da iş başa düşünce yapılır canım bişeyler nette bi sürü yemek tarifi veren web var yani bu da sorun mu şimdi?
kuruntu yapmaya gerek yoktur. bir defa yağ soğan kavrulduğunda olay bitmiştir. iç güdüseldir.
"yemek yapan kız ev kızıdır" gibi saçma bir mantaliteye sığınılarak savunulan sorunsaldır.
(bkz: kolaysa yap yiyelim)

(bkz: sen yaptında biz mi yemedik)
günümüz kızlarının çoğunun çalışmasından kaynaklanan sorunsal...
biri onlara mantı açan erkekleri hatırlatmalıdır.
gayet de gercek olan bir sorundur. kızlardaki potansyel yemek yapma yetisinin kaybolmasının, erkeklerdeki aile kurma yetisinin kaybolmasıyla arasında dogru orantı olan bir durumdur. evinde anası apıyor,sevgilisiyel gezip tozuyor zaten yemek derdi yok e evlenip aile olmak da artık çok banel! oldugundan kızacgız niye ogrensinki bi de o var
gün geçtikçe kız arkadaşlarımızın hepsi ben iş kadını olacağım ev yemekleriyle ne işim var der.ve bu sevdalara kapılır.artık zekalarının farkına vardıkları için.biz erkeklerin üstüne bırakmaya başladılar.ve ilerde de böyle olacak gibi geliyor bana.
annelerinin suçudur. anne, kızını yönlendirirse ve yaz tatillerinde kızına gerekli eğitimi verirse bu sorun ortadan kalkar.

tabii anneden anneye değişir iş. bazı anneler kızlarına kıyamaz. prenses gibi her şeyi önüne getirir. kız da hazıra alıştığından, annesinin maharetlerini alamaz. zaten heves de yoksa içinde, değmesin kimse prensese. evlendiğinde, ne de olsa her akşam yemeğe götürecek kocası. ne gerek var yemek yapmayı bilmesine?!

yemek yapmayı bilmeyen kadın; evlendiği vakit, kocasından sık sık azar işitebilecek kadındır. zaten, türk erkekleri, siz muhteşem yemekler yapsanız da, sizinkileri annesinin yaptığı yemeklerin lezzetiyle kıyaslayıp, yaptığınızı hiçbir zaman tam olarak beğenmeyecek içgüdüsel olarak.

- aytencim iyi güzel yapmışsın da anneminki gibi olmamış hayatım
+ ...

görüyoruz böyle şeyleri. hiç hoş olmuyor ama yaşanıyor. bir de yemek yapamayana ne derler düşünün bakalım. bence her kız, yemek yapmasını annesinden öğrenmeli. bilin, birgün mutlaka lazım olur.

gidin annenizin yanına, sorun abi. zaten birçok yemeğin yapılış mantığı aslında aynı. hiçbir anne, yemek yapmasını öğrenmek isteyen kızını terslemez herhalde. sonuçta, o da bir zamanlar bilmiyordu. annesinden filan öğrendi. güzel şeyler bunlar. paylaşım güzel şey.
okul-ev-dersane üçgeninden başka hiçbişeyin kız için önemli olmadıgı dönemlerden sonra yemek yapmak sıkıcı gelir.
henüz güveçte etli kuru fasulyemi yememiş kişilerdeki sorunsal.
fırında yaptığım patlıcan kebabını, fırın güvecini ,kaşarlı mantarlı tavuk soteyi, kağıt kebabını saymıyorum bile.
böyle genelleme yaparsanız daha çok aç kalırsınız beyler.bok yeyin.evet yeyin.kıymet bilmeyene aş da yok.
Değişen yapıya göre ele alın bu durumu ayrıca yemek yapamama değil yapmama.

Bi kız lise yıllarından itibaren yurtta kalırsa eve geldiği zamanlarda da hasret mi gidersin sizin için yemek yapmayı mı ögrensin. Zaten eve sadece tatillerde gelir sınırlı bi zaman vardır kimsede ona kıyıp kalk yemek yap demez haklı olarak.

Sonra üniversite döneminde bu kız zaten yine yurtlarda nerde kimden ögrensin yemek yapmayı e bu sefer yaz tatilleri tatiller noluyo dersiniz o zamanlarda çalıştığını için sabahın köründe kalkıp ise gider eve gelir yarı baygın halde sizin için yemek yapmayı mi ögrensin.

Okumayan kızları ayak altı ettiğiniz için
okumaktan başka seçeneğimiz yok ayrıca 'Eşinizin sizin icin yemek temizlik yapması görevi degildir' madem aç kalmak istemiyorsun kendin ögrenirsin.

Edit: yazım yanlışları olabilir onlara takilmayip konuya odaklanin.
günümüz erkeklerine asırlardan beri aktarılmış sorunsala sahip kızların sorunsalı.
Yok lan güzel yemek yapanları var. Ben kaptım birini hatta. iyi birer çocuk olursanız sizin de olabilir yemek yapmasını bilen biri.
yemek yapmak zorunda olmadığından olmayan sorunsaldır.

öğretilmiş cinsiyet rolleri yüzünden kızların yemek yapması gerektiğini düşünen puştlar alsın tencereyi tavayı kendi yapsın yemeğini. kimse size yemek yapmak zorunda değil.