bugün

gürültü kirliliği yapan minibüsçüdür. bir caddeye anneni, babanı veya arkadaşını beklemeye çıkıyorsun ve her geçen mibibüs kornaya basıyor. genelleme yapmak da istemiyorum ama maalesef çoğu minibüsçü böyle. zaten minibüs bekleyen birisi, minibüs yaklaşınca elini kaldırır ve sen, o adamın minibüse bineceğini anlarsın.

geçen gün babamı beklemek amacıyla bir caddeye çıktım ve babamı beklediğim 10 dakikalık süre içinde 5 minibüs geçti ve her şoför de kornaya bastı. hepsine, binmeyeceğim manasında kafa salladım, bu 5 minibüsçünün ikisi ısrarla korna çalmaya devam etti.

ben, bu minibüsçü arkadaşları, seçim döneminde her yeri bayraklarla donatan partilere benzetiyorum. her sokağa onlarca bayrak asılıyor. peki bu bayraklar, partilerin oylarını etkiliyor mu? sanıyorum ki hayır. herhalde kimse, partinin bayrağı güzel diye gidip o partiye oy vermez. siyasi partiler görüntü kirliliğine, minibüsçüler ise gürültü kirliliğine sebep oluyorlar.

not: kesinlikle bir genelleme yoktur. ama kabul edelim ki bu tür minibüsçüler var ülkemizde.
(bkz: dolmuşçuların ısrarla korna çalması)
selam vermeyi sevenir.
sıkça ayar verdiğim kişilerdir. a minibüsünü beklerken. b hattına ait aynı yerden geçen minibüs 100 metre öteden sellektr ile başlar uyarmaya. binecek olsam el kaldırırım. ama ne ala. adam yaklaşınca korna çalmaya da başlar. 1-3-5 en sonunda el kaldırıp durdururum aracı. kapı açılır. kafayı uzatıp sorarım.
-a ya gidiyor mu?
-yok gitmiyor. yazıyor ya önde.
- okudum b minibüsü olduğunu da ısrarla korna çalınca gideceksin herhalde dedim. yoksa a minibüsü geldiğinde zaten el kaldırıp duruyorum. bu kadar korna çalmasına gerek de kalmıyor.

bir diğer ayar da -a- minibüsünün içinde iken kaldırımda gördüğü herkese korna çalan şoföre gelsin.

- korna mı bozuk?
- yok niye ki?
- ne bileyim takılmış olabilir dedim. bir yerlerde kısa devre yapıyor olabilir dedim. bu kadar kornayı sürücünün çaldığına inanmak istemedim. demek ki sen basıyor muşsun. helal olsun. ne kadar hızlı basıyorsun öyle kornaya? elin yorulmuyor mu?
- ...........
sıraya dizilmiş 50 adet taksinin yanından geçerken, adamın yüzüne bakıp "taksiii" diye bağıran taksiciden farkı kendisinin minibüscü olmasıdır. bu tip minibüscü abilerin koltuklarının arkasında mutlaka bir sürücü kursunun reklamı, arka camda ise adı hiç duyulmamış genç bir arabeskırın posteri bulunmaktadır.
magandadır itoğlu it. hatta yeşil yandığını görür görmez kornaya asılan itoğlu it'de budur.
benim gibi gürültüye hassas bedenlerin en çok küfrettiği varlıklar genelde bunlardır.