3. reich döneminin (nazi almanyası) ilk ve tek uçak gemisi. Kriegsmarine'ın bazı subay ve mühendisleri 1935 yılında uçak gemisi üretimini incelemek için savaş gemileri yapmada 1 numara olan japonlar'dan yardım aldılar. o yıllarda japonların üzerinde çalıştığı ve 6 yıl sonra pearl harbor'u bombalayacak olan akagi'nin üretimini izleyip eğitim aldılar.

hemen üretime başlayan almanlar 1936'da gövdeyi suya indirdi ve 1938'de graf zeppelin bazı eksiklerine rağmen göreve hazırdı. 33 bin ton ağırlığındaki gemi 50 uçak taşıma kapasitesine sahipti.

graf zeppelin Kriegsmarine'ın operasyonel faaliyetlerine uygun olmadığı için hiçbir zaman kullanılamadı. norveç işgalinin ardından bu ülkenin karasularında göreve çıkmış olsa da tam bir aksiyona asla katılamadı. bunda biraz da bismarc'ın batmasının ardından alman deniz kuvvetlerinin ingilizlerle baş edebilmek için su üstünden ziyade su altına yani denizaltılara önem vermeye başlaması etkili olmuştur. almanlar graf zeppelin'in eksik olan uçaksavarlarını ekleme gereği bile duymamış bunun yerine ingiliz kargo gemilerine ve destroyerlerine büyük kayıplar verdiren u-bot üretimine ağırlık vermiştir.

graf zeppelin savaşın ardından bir süre müttefikler ve sovyetler birliği arasındaki paylaşım krizine neden olduktan sonra sovyetler birliği'ne almanya'dan sevkiyat yapmak için kullanılmıştı. 1947'de ise sovyetler birliği asla üretemeyeceği bir teknoloji olmasına rağmen graf zeppelin'i savaş gemileri ve savaş uçakları için hedef talimlerinde kullanmıştır. 24 bombanın isabet ettiği graf zeppelin ancak gövdesine çarpan 2 torpido ile batırılabilmişti. batırıldıktan yıllar sonra 2006'da polonyalı bir petrol şirkeyi polonya'nın 50-60 km açıklarında graf zeppelin'i buldu. daha doğrusu bir batık olduğunu rapor etti ardından polonya deniz kuvvetleri olayı araştırdı ve batığın 1947'de batırılan alman deniz kuvvetlerine ait graf zeppelin olduğunu teyit etti.

graf zeppelin'in üretim aşamalarını ve suya indirilişine gösteren fotoğraf galerisi; http://www.maritimequest....arriers/graf_zeppelin.htm

http://www.ww2incolor.com...148218-2/Graf_Zeppelin600
görsel