bugün

her babayiğidin harcı olmayan hareket.
ne sümsükler vardır okul sıralarında ; çok şey bildikleri halde çekingenliklerinden dolayı ziyan olup gitmiştir.
(bkz: umut vaadetmek)
aylarca afedersiniz sırf sevişmek (ben kibar adamım, öyle zikişmek filan diyemem) için bi kızın peşinden koşup, olay anında erken boşalmak gibidir. 'madem çözemeyecektin niye çıkıyon tahtaya' cümlesiyle de 'ay bunun için miydi tüm tantana' cümlesi de paralellikler taşır.
arkadaşlar tarafından alay konusu olmakla sonuçlanacak eylemdir. ancak bir hoca olarak söylüyorum, sakıncası yoktur, hatta hocanın gözünde hafif bir sempati kazandırır, yapınız.
Asıl "sınav" tahtaya kalkma cesaretini gösterme aşaması olduğundan pek de önemi olmayan hadisedir. Bu gibi durumlarda soru tahtaya kalkmanın akabinde gelir. Yani soruyu görüp de "ben bunu çözerim lan" tarzında bir yaklaşımla tahtaya kalkılmaz, yoksa ben de bu eylemi yapana "püü" derdim. Demiyorsam sorun yok. Çünkü demedim.

Gönüllü olarak tahtaya kalkan kişiye sınıf arkadaşlarından hiçbirinin tek bir kelime etmeye hakkı yoktur. işin özü, laf edenler azınlıktadır. Parmak kaldırdıkları halde tahtaya kaldırılmayan inek arkadaşlarımızdır memnuniyetsiz olanlar. Yoksa sınıfın geneli için tahtaya kalkan kişi kahramandır. Zira kimse kalkmasa hoca tuttuğunu kaldıracak, tuttuğu da o soruyu kesinlikle çözemeyecek biri olacak. O yüzden sorun yok. Var dedim mi? Demedim.
sorunun dogru cevabı acıklandıgında : ahhh biliyodum ben bunuuu , veya evet sorunun cevabının bu olması lazımdı , nası unuturummm ? gibisinden tepkilerin verilebileceği olay.
(bkz: gönüllü olarak rezil olmak)
gönüllü olarak göt olmaktır.
tahtaya kalkacak şanssız kişileri listeden seçen bir hocaya sahip ve ders boyunca stres yaşamak istemeyen öğrenci davranışıdır. tahtaya kalkar, soruyu çözemez ve yerine oturur. artık keyfine bakabilir.
hocada iyi bir izlenim uyandırmak için yapılan tahtaya kalma eylemi sonrası soruyu çözemeyip sınıfa göt olma durumudur.

genellikle tahtaya zorla kaldıran öğretmenler, sınıfta bu iş için bir gönüllü olduğunu görünce kısa süreli bir şok geçirir ve tüm içtenliğiyle "gel yavrum" bakışı atar.

dün akşamdan çalışmış kendine güveni tam gencimiz rahat tavırlarla tahta kalemini hocadan alır ve sorusunu bekler.

sınıf "vay bee" iç geçirmeleri ile Âdeta çocuğu süzmekte, bir kısmı da dersten zaman çaldığı için kendisine minnettÂr olur.
ardından soru gelir ve çocuk için resmen yerin dibine geçme Ânı yaşanır. "bu da nesi?"dir. soru beklediği gibi çıkmaz. ya sormaz ya burdan diyerek geçtiği bir yerdendir ya da karşısındaki hoca insan görünümlü bir şeytan çıkmıştır.

çocuğun elindeki kalem tahtaya dokunamaz bir türlü. kelimeler çıkmaz, çocuk için siyah beyazdır artık dünyÂ.

- yapamıyorum hocam...

ardından gönüllü kalktığından olsa gerek pek bir laf işitmez ancak en önde oturan gönlünü kaptırdığı kızın kendisine alaylı bakışlar attığını görünce "bir daha asla" der.
ben yaparım bilirim edasıyla hava atan öğrencinin göt olduğu anlardan biridir. bu olay aylarca unutulmayada bilir.
bu sorunu şöyle çözeriz.ben tahtaya kalkmaya gönüllüyüm, çözmeye deil.
eğer o an resmedilseydi, bahsi geçen zat-ı muhteremin resmi kare içine alınırdı ve kenara bir baloncuk çıkarılarak içine "göt" yazılırdı.

(bkz: kare içinde göt olmak)
medeni cesaret yüzünden tebrik edilmekle sonuçlanacak elim vakadır.

sanki ben bilmiyorum arkamdan "çözemedi öküz, bari tebrik edelim sevinsin de gururu kırılmasın" dediğini.
göt olmanın verdiği dayanılmaz hafifliğini yaşamaktır. göt olmak konusunda nirvana ya ulaşmaktır.
8. sınıftayım bi arka sırada oturan sınıf arkadaşımla konuşuyorum. kıza yanığım. matematik dersinde hoca konu anlattı ama konuyu harbiden anladım. hoca herkezi sıra sıra kaldırıp tahtada soru çözdürüyor. bende kız arkadaşla konuşmaya devam. hoca tabi bana gıcık oldu. tam soru çözme sırası bana geçti. "ahha sıra bende, çekilin bakam" dediğim anda hoca konuyu değiştirdi ve "otur bakayım bi sonraki konunun sorusunu çözersin" dedi.
konuyu anlattı kıza rezil olmamak için sorduğu soruyu çözdüm. e hoca sıfır verecek sözlüden belli, kural dışı olarak dayadı ikinci ve kazık soruyu tabi yapamadım. karneme zor zar matematik 2 geldi. hep o kız yüzünden.
-medeni cesaretimi ölçtüm hocam.
nazarımda cesaret ve fedakarlığın sınıftaki mümessilidir.
farkında olsa da olmasa da diğer arkadaşlarına vakit kazandırmış, birbirlerinin ensesi arkalarına saklanan kafalara oh be dedirtmiştir.
güncel Önemli Başlıklar