1. 1.
  1993 yapımı bir başyapıt olan gettysburg'ün 2003 yapımı prequelidir. uzunluğu 3 saat 39 dakikadır.

  efsanevi general thomas stonewall jackson'un kariyerine odaklanmış bir film olarak göze çarpmakla birlikte, konfederasyon'u fazla kayırdığı gerekçesiyle eleştirilmiştir. ancak stephen lang'ın stonewall jackson rolündeki o şahane performansı ayakta alkışlanacak cinstendir. robert duvall general robert e lee rolünde az ama özdür. jeff daniels, yarbay joshua chamberlain rolünün hakkını verir. zaten gettusburg'den alışıktır bu role.

  birinci manassas muharebesi, fredericksburg muharebesi ve chancellorsville muharabesi'ni anlatır. özellikle fredericksburg'de marye sırtlarında mevzilenmiş güneyli birliklere yapılan ve katliama dönüşen kuzeylilerin taarruzu en akılda kalan savaş sahnesidir. filmin dvdsinde yönetmenin söylediğine göre, bu sahne çekildiği sırada 11 eylül saldırıları yaşanmış ve amerikan ordusu ihtiyat birliklerini göreve çağırmıştır. filmde rol alan ve zaten tamamına yakını gönüllülerden oluşan figüran sayısı birden %90 azalınca, çekim takvimine uymak için bu sahnede bilgisayar efektleri kullanılmıştır. o yüzden sahnede belli bir dandiklik göze çarpmaktadır. eğer figüranlar filmden ayrılmamış olsa, tarihin en başarılı savaş sahnelerinden biri olacağını yönetmen iddia etmektedir. yazık olmuştur.

  amerikan iç savaşı ile ilgilenenlere tavsiye edeceğimiz filmdir. hemen ardından 1993 yapımı gettysburg izlenmelidir.

  bir de sadece filmin sinemalara dağıtımından çok önce toplu bir gösterimi yapılmış ve bitiminde ayakta alkışlanmış 6 saatlik * director s cut versiyonu vardır ki, warner bros hala bok var gibi dvdsini çıkarmamıştır. artık çıkarsındır. devlet sırrı mıdır mnskym?
  ... david brent