1. 1.
  dedikodu yapmak.
  2 ... lumpiya
 2. 2.
  dedikodu yapmak cümlesine biraz uhrevi anlam katan deyimdir, islami yönü güçlü kişiler sıkça kullanırlar.
  1 ... karpuz yiyen kartal
 3. 3.
  kişinin arkasından kötü konuşmaktır haramdır yapmayınız gıybet etmeyiniz.
  1 ... optipesimist
 4. 4.
  gıybet her türlü arkadan konuşmaktır ve dinen "ölmüş kardeşinin etini yemeğe" benzetilen çok büyük bir günahtır.Biz her ne kadar birinin arkasından konuştuğumuzda,ne var yani burda olsa yüzüne de söylerim gibi mazeretler uydursak da,yüzüne söylediğimizde de hakkında konuşulan kişiyi üzecekse söylediğimiz,yine gıybet yapmış oluyoruz..
  3 ... juddy
 5. 5.
  Belli bir mümin veya zimmi kâfirin aybını, onu kötülemek için arkasından söylemek, gıybet olur. Gıybet, haramdır. Dinleyen, o kimseyi tanımıyorsa, gıybet olmaz.

  Gıybet olunan kimse, bedeninde, nesebinde, ahlakında, işinde, sözünde, dininde, dünyasında, hatta elbisesinde, evinde, hayvanında bulunan bir kusur, arkasından söylendiği zaman, bunu işitince üzülürse, gıybet olur. Duyunca üzüleceği bir sözü yüzüne karşı da söylemek günahtır.

  Kapalı söylemek, işaret ile, hareket ile bildirmek, yazı ile bildirmek de, hep söylemek gibi gıybettir.

  Gıybet eden, övülmeyi, herkesin kendisinden bahsetmesini ister. Bu bakımdan kendini övmek için dolaylı yolları seçer. Mesela, (Falanca çok geçimsizdir) der. Bu, (Ben geçim ehliyim) demektir. Cömert olduğunu bildirmek için, (Falanca çok cimridir) der. Eğer böyle gıybet edeni dinleyen, akıllı birisi ise, kendini bu şekilde övene hiç değer vermez, onun değersiz olduğunu anlar.

  Başkalarını gıybet edip kusur araştıran kimse, kendi kusurlarını göremez. Halbuki kendi kusurları ile meşgul olan başkalarının kusurlarını göremez.

  Kıskanç olan, mal sahiplerini kötüler. (Malı çok ama yemesini bilmez, cimrinin biridir) der. Yahut mevki sahibi için, (Müdür oldu diye kendini bir şey zannediyor) der. Böyle söylemekle, gıybet edilenin ne malı azalır, ne de makamı elden gider. Buna rağmen kıskançlık ateşi, söyleyeni yakıp kavurur. Üstelik, gıybet günahına girdiği için sevaplarını sevmediği kimseye vermeye mahkum olur.
  ... cikita muz teoremi