bugün

simidin izmir hali ama karaköy simidini görse oturur ağlar. susam bakımından çok fakir bir simit bu. giresun simidinde mesela hiç susam yok sıfır. taş gibi bir şey. onun adının kesinlikle simit olmaması lazım.
Az önceki kahvaltı keyfim. Evet, izmir'deyim.
Biraz yanmış hamurdur.
Sütlüsü makbuldür. Konakta vapura binmeye yakın bir yerde bir gevrekçi var of of. iki tane yedin mi doyarsınız. Deneyin gelirseniz.
Sıcak olcak. Çıtır olcak.
ilkokul anılarım geldi, okulumun karşısında tatlış bi pastane vardı. Ufak güzel bi mekandı, içeri de kocaman akvaryumu vardı. Sabahları oraya oturur, sıcak gevreğimi söylerdim. Yanında peynir, bir de çay. Kış günü o ufak mekanın sıcaklığı, o sıcak gevreğin tadı...
Bucamı özledim kumrucu şevki abiyi özledim. Daha doğrusu izmirimi özledim lan...
simit diyeni çok pis dövüyorum. hele benim yanımda simit de bakalım valla kafanı gevrekçi arabasına sürterim. evet.
izmir halkının simite verdikleri meşhur isim.
ayranla birlikte tüketilmesi farzdır.
içerisinde "ilginç bilgiler" barındıran güzel bir android uygulaması.
kartlar halinde gelen bir iki cümlelik enteresan bilgileri, sağa çekerek fav'layabilir, sola çekerek değiştirebilirsiniz.
simite simit denir anadolu'da gevrek diyen piçler gitsin o tahtadan hallice hamuru kemirsin, bizde pekmezli susamlı simitimizi ayranla yiyelim, hadi şimdi siktirin.
izmirli simidi.

Yolda duran simitçilerin arabasında gevrekçi yazdığını gördüğümde inandım.
simit ne la. 5 yaşında bebeler denize giriyo onunla bizim burda.
Simit...
Sıcak sıcak kapıp geliyorum. Buyur sözlük.

Yedit: gevrek kalmamış, boyoz da. işte diyalog:

+ merhaba, kolay gelsinnaaa gevrek yok mu?

- abi gevrek kalmadi ya, boyoz cikicak bekle istersen.

+ iyi madem.

- (5 dk sonra) abi sade yokmuş zeytinli ve ıspanaklı çıktı.

+ olsun, ıspanaklı ver o zaman zeytinli yemezler.

- (boyozlari bir iki dk kurcaladiktan sonra) ya abi ıspanaklı yokmuş, sadece zeytinli var.

+ ver ulen ver zeytinli ver!
Yunanca'da karşılığı "simit" olan yiyecek.
Bulgaristan'da gevrek, Sırbistan'da cevrek ve Romanya'da cövrigi denir. izmirlilerin simide gevrek demesinin sebebi muhtemelen Bulgaristan'dan göçüp izmir'e yerleşen yoğun nüfuslu Bulgar Türkleridir.
(bkz: olsa da yesek)
içinde kenevir olduğunu yeni öğrendiğim ürün, nasıl ulan anlamadım ben?

(bkz: konya gevreği)
çıtırı makbul olan,kahvaltıyı şenlendiren yiyecek.
simit in izmircesidir.
gevrek gevrek tabirinden gelen çıtır anlamındaki unlu mamülün adıdır gevrek ve izmir' e özeldir. simit değildir. simit ortası boş daire biçimindeki nesnelere verilmiş genel isimdir, (bkz: direksiyon simidi). gevrek simit ile tamamen farklıdır. izmir gevreğinin hamuru pekmez kazanında pişirilir, üzeri susamlanıp sonra fırına verilir. istanbul simidinin üzerine soğuk pekmez sürülüp fırınlanır, hamurların hazırlanış biçimi de farklıdır, izmir gevreği düz yuvarlanır istanbul simidi ise bükülerek yuvarlanır. yani öyle sanıldığı gibi izmir halkı simit yerine gevrek kelimesini kullanmıyor yada simide gevrek demiyor. izmir de simit te satılıyor ama çıtır gevrek kadar rağbet görmüyor doğal olarak. izmir fırıncılar odası da tanıtım da yetersiz kaldıklarını kabul ediyor ve şöyle diyor, "türk toplumu simit ve gevrek' in farklı şeyler olduğunu henüz bilmiyor, bunu doğru bir kampanya ile tanıtmamız gerek, sanıldığı gibi biz simit e gevrek demiyoruz ikisi farklı şeyler". umarım artık açığa kavuşmuştur simit e gevrek demediğimiz...

not: izmir gevreğinin diğer illerdeki gevrekten ayıran izmir' e özel tadı da izmir de yetiştirilen üzümlerden üretilen pekmezle yapıldığı için oluyormuş. bir izmir' li olarak gevrek + bergama tulumu + çay kahvaltıda vazgeçilmezimdir.
simittir.
türkiye genelinde simit olarak bilinir fakat simit arapça gevrek türkçe bir sözcüktür. bir izmirli olarak izmirlilerin gevrek dediği için eleştirilmesine katlanamıyorum. abicim hiç mi duymadınız gevrek gevrek gülmek deyimini ya ? doğrusu gevrek yanlışı simit !
Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür..