bugün

ümmetin lideri, asrın liderimiz, efendimiz, devletlü, hazretleri recep tayyip erdoğan tarafından verilen talimat.

--- spoiler ---
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, parti kurmaylarıyla bir araya geldiği toplantıda masaya yatırılan konular hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.
Başkan Erdoğan termik santrallerle ilgili önemli talimatlar verdiği öğrenildi.

"gerekirse kapatın..."

Son dönemde kamuoyunda gündem olan baca gazı filtreleme sistemi olmayan termik santrallerle ilgili tartışma MYK'nın da gündemindeydi.
Başkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, termik santrallerdeki baca gazı filtreleme sistemlerinin mutlak suretle yapılması, yapılmadığı takdirde ceza verilmesi, gerekirse kapatılması için son dakika talimatını verdi.

BiZZAT TAKiP EDECEK

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre; Başkan Erdoğan "Kirliliğe kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Kimse milletin havasını kirletemez. Mutlaka filtreleme sistemi yapılmalı. Bu konuyu da bizzat takip edeceğim" dedi.
Toplantıda Erdoğan'ın gösterilen bir fotoğraf üzerine, santral yöneticilerini aradığı ve filtre takmalarını istendiği de belirtildi.
--- spoiler ---

kaynak;
https://www.ahaber.com.tr...alimati-gerekirse-kapatin

a haber'e tıklamayın diye ekran görüntüsü;
görsel

valla helal olsun sayın asrın liderimize.
bakın nasıl da çevre konusunda duyarlı, ne kadar ponçik ve çevreci bir lider.

ne demiş ümmetin aslanı?
Kirliliğe kesinlikle müsaade etmeyeceğiz.
Kimse milletin havasını kirletemez.
Mutlaka filtreleme sistemi yapılmalı.
Bu konuyu da bizzat takip edeceğim

herkes şahit mi?
aktroller siz de şahit misiniz?
ok...

tabi bu haber 2 gün önceye ait.

erdoğan'ın filtre konusunda yaptığı bu açıklamadan sadece 2 gün sonra bugün ne oldu?
termik santrallerin filtre takma mecburiyetine verilen süre akp ve mhp oyları ile 2.5 sene daha uzatıldı.
(bkz: akp ve mhp nin skandal termik santral kararları)

görsel

ha şimdi ne olacak?
ya bu yasa geçecek, ya da direnecek, bağıracak, çağıracağız ve bu yasanın iptal edilmesini sağlayacağız.
neticede daha erdoğan onaylayacak bu yasayı. belki veto eder. bakalım o zaman aktroller ne yapacak?

hayır benim anlamadığım şu;
hiç mi utanmıyorlar?

yavaş dön reis ümmet yetişemiyor...
(bkz: tepkiler geri adım attırdı)
Nolmuş?
Yine mi kandırmışlar bu reisi?
Meclisten geçen yasaya göre bu imkansız.
Ne termik santralleri kapatabilir ne de filtresi yok diye ceza kesebilirsiniz.

Bırakın hukuk bilgisi eğitimi olan birisi olmayı ilkokul çocuğu bile bu söyleme tebessüm eder.

Ha! Ben dedim oldu der ve santralleri kapatır veya filtre yok diye ceza kesebilirsiniz.
inanın bunu yapacağınıza santrallere baca filtresini devletin hazinesinden karşılayıp takmak daha kârlı ve akılcı bir iş olur.

Bu santraller yabancı ortaklık ile faaliyetlerini yürütüyor ise (ki bu konu hakkında bilgim yok, yabancı ortaklık olmasa bile) havayı kirletiyor diye kesilen cezanın fazlasını devlet tazminat olarak öder.
Adamlar sözleşme işletme ve yasalarla belirlenen faaliyetleri dışına çıkmıyor.
Hele ki işletme haklarını iptal veya kapanma kararı ile devlet açılan zarar tanzimi davaları ile çok büyük yük altına girer.