gençlik sitelerinde vakit geçirip, site panellerinde yanlış türkçe kullanımı, moderatör baskıları ve konu kısıtlamalarıyla konuşan ve bu konuşmalarla büyüyen doğal olarak da cahil kalan kesimdir. psikoloji okumam gereğince nabzı yoklamak adına şu aralar ergen kesim hangi sitelere yoğun ilgi gösteriyor diye bir araştırmaya giriştim bugün. size siteleri ve karşılaştığım tek tip ergenleri anlatmak istiyorum o yüzden. gençler üç ana kola ayrılmışlar. japon kesim(anime ve mangacılar diğer adıyla otakular), wattpad(fantezi romancı genç kızlarımız), koreanturk(wattpad'in izlenen versiyonu). ben bu üç siteye de üye olup raslantısal olarak tartışma ortamı oluşturmaya çalıştım. elime geçen sonuçlar epey vahim.
turkanime: burada üç tip genç var;
1. durmadan küfür eden, ecchici(sapık anime gibi bir şey) tipler: mantıklı tartışmaya giremezler. sitenin %70'ini oluştururlar.
2. zeki troller: tartışmaya ciddiyetle girmeseler de çok güzel cevap verirler. Türkçeyi güzel kullanırlar. afilli afilli virgül kullanımları göze çarpar. diğer sitelere göre çoğunlukları burada barınır.
3. ciddi konuşan tipler: düşünerek sana mantıklı cevap vermek isterler. çok azdırlar.
wattpad:
1. kibar tipler: düzgün düzgün yorum yazan, her daim saygılı ve sabırlı kesim.
2. popülerist tipler: yeni tip ergenler. bunlar kabul edilmek adına tek bir ağızdan konuşur gibi konuşurlar. birini ötekinden ayırt edemezsin.
3. salaklar: en ufak şakayı bile aşırı ciddiye alıp, boş önermeler savururlar. bugün birisine şakayla kedi kesiyorum ben dedim de, solculuğumdan girdi, dinsizliğimden çıktı. ne dinsizliğim var ben de bilemedim yahu... en tehlikeli kesim bu salak kesimdir. her şeyi sorgulamadan kabullenir, kabullendiklerini fanatikçe bilmeden savunurlar. savunuşları argümanlarının güçlülüğüne değil, bilgisizliklerine dayanır.
sonuç: uyuşturulmuş bir kesim. wattpad tamamen aşk, şehvet, entrika üstüne dayalı acemi yazarları teşvik ediyor. türkçe gördüğüm üzere kötü kullanılıyor. twilight nesli diyebiliriz wattpad'e. gerçi çok da laf etmek istemiyorum. belki bir yerden okumaya başlamak hiç okumamaktan iyidir.
koreanturk:
1. boyun eğen bir kesim: dışlanmamak adına yalakalık yapan veya sineye çeken kesim.
2. boyun eğdiren bir kesim: grup kurmuş, yaptırım uygulayabilen kesim. moderatörler de buna dahil. bugün aramızda şöyle bir konuşma geçti. moderatöre yine araştırma amaçlı yaşını sordum, 23 yaşında liseyi hala bitirememiş en sonunda açıktan liseye geçmiş biri. emir vererek konuşuyor üyelerle. uyardığında emir vermedim diyor, emir kipi kullandığını söylüyorsun, türkçe dersi mi veriyorsun diyor. bir başka konuşmada bir üye mantıktan, doğrulardan bahsediyor yine bunlar diyor ki ''her doğru her yerde söylenmez.''
3. banlanan kesim: ben bu sitede dayanamadım, gözlemlediğim şeyleri yazdım. saygısız ve aşağılayıcı konuşmalarının, kötü kullanılan türkçenin, kısıtlanmış konular üzerinden din ve siyaset hakkında konuşamamalarının, büyük harflerle bile olsa ses yükseltememelerinin, mantık ve merakı sürekli kötü bir şey olarak nitelendirmelerinin ergenler üzerinde narkotik ve aptallaştırıcı bir etki bırakacağından bahsettim ve banlandım. banlıyken biraz daha konuşmaları okudum, biri daha moderatörlerin saygısız tavrından yakındı o da banlandı. moderatörse ''panelin huzurunu kaçıranı barındırmayız'' tarzı bir yazı yazdı bunun ardından. zaten panelde din, siyaset, tartışma yasak. tartışma ortamı kadar güzel bir şey mi vardır ya? çok üzücü çok.
4. arada dizi tavsiyesi isteyen hayaletler: en mantıklıları bu kesim. dizi sorup çıkıyorlar.
sonuç: ay kusura bakmayın ama tam bir master&slave morality kuşağı oluşuyor. insanlar anlamasalar veya fark etmeseler de tüm bunlar operant koşullanmanın temelidir.
sonra anlıyorsun, akp neden bedava internet vaadi yaptı seçimde diye. rte zihniyetinde olsam herkese bilgisayar, telefon, tablet, portatif sarj, her yerde geçerli sınırsız internet verirdim çok mantıklı valla.
not1: turkanime'ye laf etmiyorum, anime dediğimiz şey gerçekten sanat ve bir zanaat ama orada da birtakım kalite sıkıntıları çıkabiliyor. ben de bir yarı-otaku olarak çok kaliteli olan işlerin ne kadar zengin bir altyapıya sahip olduğunu biliyorum o yüzden bu kalitesiz işleri ve o işlerin peşinde olanları görmezden geliyorum.
not2: elbette az da olsa kültürel ve sanatsal aktivitelere ağırlık veren kesim var. onları tahmin edersiniz zaten.
edit: ay pardon gereksiz sözlük trolllerini eklemeyi unutmuşum.