bugün

"yalancının götüne gemi direkleri girsin mi?" tepkisi uyandıran başlık.
iyice kafayı sıyırdınız amk.
"bizansa inanıyor ama tarihe inanmıyorsan aklına tüküreyim" tepkisi de verilebilir.
her türlü tepki verilir.*
görsel
HALiCE DiYELiMKi GEMiLER iNMiŞ. ne faydası olmuş. karadan şamadağın suru denizden nasıl aşacaklar.

o zamanlarda gemilerde topta yok. ilginç tespit.
"fatih damdan indi analarını sikti" mi desinler? herhalde yok diyecekler.
Gemilerin karadan halice indirildiği konusunda kesin kaynak yoktur. Fakat indirilmediği anlamı da çıkmaz.
Ayrica zincirlerin bağlantı noktalarının top atışına tutulması olasiliginin, gemileri karadan yürütmekten daha pratik ve daha akıllıca olduğu ihtimali de unutulmamalıdır. Hele ki surları yıkan toplara sahip iken.

Daha iyi bilen var ise beni de aydınlatması rica olunur.

Edit: ilber hocamız birkac ay önce bu konuya açıklık getirmiştir. Kaynakların var olduğunu gemilerin yürütüldüğünün gerçek olduğunu söylemesi benim için yeterlidir. Ayrıca ducaris arkadaşa da teşekkürlerimi sunar, yanlış bilgiden dolayı da ozurlerimi beyan ederim.
yalan olmayan indirmedir. evet günün imkanları kullanılarak gemiler karadan halice aktarılmıştır. kalas ve yağ kullanılarak kaydırıldığı söylenir. savaş gemisi diyince akıllara kadırgalar gelse de burada nakledilen gemilerin brolik, celliye yada firkate gibi gemiler olduğu söylenmektedir.

bu ukte'yi veren arkadaşa sorum şudur; sen osmanlı ordusunda kullanılan şahi topu kaç gemi eder biliyor musun?
Nikola barbaro, Dukas, La Martine bunlar roma tarihcisidir ve hepsinin eserinde gemilerin karadan yürütülmesi olayı yazar.
Hatta nikola o zaman bizans imparatorunun yanındadır.
her şey için bizans kaynaklarına bakan yazar beyanıdır. türk kaynağı desen 'Taraflı yav xd' tepkisi verecek kertenkele beyanı.

burada başlık sahibine biraz fazla yüklendim ama haketti kızgınım.
yalan değildir.
bu konuda bir çok kitap yazıldı.
benim elimde roger crowley'in constantinople: the last great siege kitabı var örneğin. gemilerin ilk karaya indirilişiyle ilgili bölüm şöyle

--spoiler--
From the ridge the trial ship made its ponderous descent down into the Valley of the Springs. With meticulous attention to detail Mehmet had moved a second battery of guns down to the shoreline to prevent any attack on the boats as they were launched. Well before noon this first ship splashed its way into the still waters of the Horn with its crew ready to repel any surprise attack, to be followed in rapid succession by others. In the course of the day about seventy boats were lowered one by one into the water at the Valley of the Springs. These boats were fustae – smaller fast biremes and triremes that were ‘of fifteen banks of oars up to twenty and even twenty-two banks’ and probably up to abouts eventy feet in length. The larger Ottoman galleys remained in the outer harbour at the Double Columns.
--spoiler--

SONUÇ OLARAK BUNLARI TARiHÇiLER YAZIYOR. KIÇINIZDAN YALAN UYDURMAYIN.