bugün

- kızım o çantanın askılarını sonuna kadar çek (oğlum, evde sırt çantası ile dolaşmaya çalışıyor çantanın kolları düşmüş )

+ askılar sonuna kadar çekili anne.

- bozulan kayınvalide emojisi.

+ kızım, bu kazağı yikaninca makineden çıkar sakın kurutmada kalmasın.

- e ben kazakları kurutmaya atmıyorum zaten anne.

+ bozulan kayınvalide emojisi.

Konuşur ama çok iyi bildiğimi bildiği halde bilmiyormuşum gibi konuşur. Bende " he he " deyip geçecek bir insan olamıyorum .
- ebruuu, senin oğlan bendeyken seni hiç aramadı.
- senin oğlan da, bendeyken seni hiç aramıyor annee! Napacan, erkek milleti işte!
( alıntı)
gelin kaynana baş başa masada yemek yemektedir. kaynana ansızın; "bana çok dua ediyorsundur. doğurdum, büyüttüm oğlumu sana verdim. çok iyi yetiştirmişim gibisinden bir şeyler söyleyiverir."
bu ani atakla mallaşan gelin kişisi; "biz kaya kovuğundan mı çıktık. bizde bir ananın kıymetlisiyiz." deyiverir. ne kadar iyi olmaya çalışılsa da bazen inciten bir ilişkidir.
daha gelin olmamış kuzenimin, gelin almamış kaynanasıyla olan diyalogudur. *
kuzen: alo, ben makbule.
kaynana: miyase ? *
kuzen: yok ben miyase değilim..
kaynana: sensin sensin miyase.
kuzen: hayır, ben makbuleyim !
kaynana: miyase...
kuzen: hay..

xxxxxxxxxxxxxxxx

kuzen: alo ? miyase ben. swh.
kaynana: ercana notun varsa ileteyim, makbule. *
kaynanası geline anlatır...
- bak kızım benim 3 halim vardır,eğer sinirliysem gülü yakama takarım.
orta halliysem gülü saçıma takarım.
çok mutluysam kulağıma takarım..
gelin cevap verir..
- bak kaynana benim tek halim var. sigaramı yakarım bacak bacak üstüne atarım. gülü kıçına da taksan ben bildiğimi yaparım.
(bkz: kızım seni sikiyorum gelinim sen orgazm ol)
- kızım bi kahve yap da içelim bakalım.
+ hemen...
-----
+ buyrun efendim.
- füüüüüüüpp *. kalk oğlum gidiyoruz. kahvesi kötü.
oğlunu paylaşmak istemeyen anne ve evinde kendi sözünün geçmesini ve kocasının tek sahibi olmayı isteyen gelin arasında; konusunu erkeğin paylaşılamaması ve erkek üzerinden iktidar mücadelesinin galibini belirleme ve en önemlisi bir kadının diğerine üstünlük sağlama sevdasının oluşturduğu konuşma adı altında yapılan çemkirmelerdir.
genelde doğuda gelini aşağılama modası olduğundan şöyle diyaloglara da tanık olunmaktadır.

g=gelin
k=kaynana

g-aa anne dur çatal getirmeyi unutmuşum.
k-farketmez kızım sen otur hamilesin hem.
g-ama anne karpuz elle yenilmez ki
k-sana mı soracam nasıl yiyeceğimi. daha nusaybinde kimse karpuz nedir bilmez iken babam diyarbakırdan özel kamyonla bize karpuz getirirdi.
g-ee benimle alakası ne?
k-sizde bizim attığımız kabuklarla besleniyordunuz.
g-anne kırıcı oluyorsun!
k-senin baban o zamanlar dağda odun topluyordu.
g-ama şimdi süpermarketi var!
k-kes! sonradan görmeler sizi!. bize gaziantepten özel pestil, izmirden özel üzüm, diyarbakırdan çuvalla şeker gelirdi.

vs vs..

g-faruk! daha fazla annene katlanamıyorum. boşanmak istiyorum.
f-nihahahahah! benden 2 çocuğun var ulan! nasıl boşanırsın! siktir git işinin başına!

ve çürüyüp giden hayatlar...