bugün

genelde doğuda gelini aşağılama modası olduğundan şöyle diyaloglara da tanık olunmaktadır.

g=gelin
k=kaynana

g-aa anne dur çatal getirmeyi unutmuşum.
k-farketmez kızım sen otur hamilesin hem.
g-ama anne karpuz elle yenilmez ki
k-sana mı soracam nasıl yiyeceğimi. daha nusaybinde kimse karpuz nedir bilmez iken babam diyarbakırdan özel kamyonla bize karpuz getirirdi.
g-ee benimle alakası ne?
k-sizde bizim attığımız kabuklarla besleniyordunuz.
g-anne kırıcı oluyorsun!
k-senin baban o zamanlar dağda odun topluyordu.
g-ama şimdi süpermarketi var!
k-kes! sonradan görmeler sizi!. bize gaziantepten özel pestil, izmirden özel üzüm, diyarbakırdan çuvalla şeker gelirdi.

vs vs..

g-faruk! daha fazla annene katlanamıyorum. boşanmak istiyorum.
f-nihahahahah! benden 2 çocuğun var ulan! nasıl boşanırsın! siktir git işinin başına!

ve çürüyüp giden hayatlar...
oğlunu paylaşmak istemeyen anne ve evinde kendi sözünün geçmesini ve kocasının tek sahibi olmayı isteyen gelin arasında; konusunu erkeğin paylaşılamaması ve erkek üzerinden iktidar mücadelesinin galibini belirleme ve en önemlisi bir kadının diğerine üstünlük sağlama sevdasının oluşturduğu konuşma adı altında yapılan çemkirmelerdir.
- kızım bi kahve yap da içelim bakalım.
+ hemen...
-----
+ buyrun efendim.
- füüüüüüüpp *. kalk oğlum gidiyoruz. kahvesi kötü.
(bkz: kızım seni sikiyorum gelinim sen orgazm ol)
kaynanası geline anlatır...
- bak kızım benim 3 halim vardır,eğer sinirliysem gülü yakama takarım.
orta halliysem gülü saçıma takarım.
çok mutluysam kulağıma takarım..
gelin cevap verir..
- bak kaynana benim tek halim var. sigaramı yakarım bacak bacak üstüne atarım. gülü kıçına da taksan ben bildiğimi yaparım.
daha gelin olmamış kuzenimin, gelin almamış kaynanasıyla olan diyalogudur. *
kuzen: alo, ben makbule.
kaynana: miyase ? *
kuzen: yok ben miyase değilim..
kaynana: sensin sensin miyase.
kuzen: hayır, ben makbuleyim !
kaynana: miyase...
kuzen: hay..

xxxxxxxxxxxxxxxx

kuzen: alo ? miyase ben. swh.
kaynana: ercana notun varsa ileteyim, makbule. *
gelin kaynana baş başa masada yemek yemektedir. kaynana ansızın; "bana çok dua ediyorsundur. doğurdum, büyüttüm oğlumu sana verdim. çok iyi yetiştirmişim gibisinden bir şeyler söyleyiverir."
bu ani atakla mallaşan gelin kişisi; "biz kaya kovuğundan mı çıktık. bizde bir ananın kıymetlisiyiz." deyiverir. ne kadar iyi olmaya çalışılsa da bazen inciten bir ilişkidir.
- ebruuu, senin oğlan bendeyken seni hiç aramadı.
- senin oğlan da, bendeyken seni hiç aramıyor annee! Napacan, erkek milleti işte!
( alıntı)
- kızım o çantanın askılarını sonuna kadar çek (oğlum, evde sırt çantası ile dolaşmaya çalışıyor çantanın kolları düşmüş )

+ askılar sonuna kadar çekili anne.

- bozulan kayınvalide emojisi.

+ kızım, bu kazağı yikaninca makineden çıkar sakın kurutmada kalmasın.

- e ben kazakları kurutmaya atmıyorum zaten anne.

+ bozulan kayınvalide emojisi.

Konuşur ama çok iyi bildiğimi bildiği halde bilmiyormuşum gibi konuşur. Bende " he he " deyip geçecek bir insan olamıyorum .