bugün

+ oğlum geç oldu yat artık!
- anne ne geçi ya?
+ oğlum görmüyormusun saat 3 olmuş?
- anne okul yok, iş yok neden yatayım şimdi?
+ 40 yılda bir geliyosun zaten, akşama kadar uyuyosun yüzünü göremiyoruz!
- mırıl mırıl
+ bak hala mırıldanıyo kapa bakayım televizyonuda..*
sevgiliye,onun hoşuna gitmeyecek şeyler söylediğinde,onun sana verdiği karşılık.
anneler için, yapılabilecek en kusurlu hareketlerden biridir. piknikte arabanın altını sürttürmek babalar için neyse anneler içinde geç yatmak odur. bu duruma fiziksel anlamının dışında manalar yükleyip adamı hasta ederler. nedir yani, en büyük zararı ne olabilir, en kötüsü uykusuz kalırsın bir sonraki gün, cürmü nedirki, ama anlamazlar hiç bir zaman. mümkün olsa gece 10 da yat diye israr ederler. birde annelerin bu takıntısı, nba finalleri gibi en olmadık zamanlarda nükseder. mesela annemin basketbolla yakından uzaktan alakası olmamasına rağmen, kendisi nba finallerinin zamanını mucizevi şekilde tahmin edebilmekte.

+ bi huzursuzluk var üstümde bu aralar, hayrolsun!
- nba finalleri yaklaştı anne ondandır*

büyüyüp evden ayrıldığınızda, annenizden ayrı kaldığınızda, hele annenizi aylarca görmediğinizde gec oldu artık yat sözlerini bile hayvan gibi özlersiniz. ama hayat böyledir, elinizdeyken hiç birşeyin kıymetini bilemezsiniz, malesefki bu hep böyle olacaktır.
+ oğlum geç oldu artık yat!
- beni hiçbir zaman anlamıcan demi anne?
+ sen anlamıyon oğlum yat işte ne güzel vakitlice,
- vampirim ben anne vampir anla artık gün ışığı öldürüyo beni!
+ sen yat, ben sabah namazına kalkınca uyandırırım seni, emersin o vakit..*
saat 11'den beri kendi kendime söylediğim tümcedir.
hala da söylerim ama yatmam..

geç oldu yat artık..
-kızım geç oldu artık yat!
-uludağ sözlük uykumu getir lan allahsız
annemin gözleri kapalı bir şekilde kaşınarak söyledigidir.
genelde monitorden gözleri ayırıp kapıya doğru bile bakmadan uyuşuk bi sesle tamam annee diye cevap verilir, sonra saatlerce nette takılınır, sabah okula geç kalınca ise (bkz: akşam yatmıyosun sabah kalkmıyosun)
gece kuşu bünyeli birisine söylenmesi nafile sözler.
bazen babaların da söylediği cümle.
"madem öyle sen neden ayaktasın?" şeklinde bir soru cümlesi ile bertaraf edilmesi kuvvetle ihtimal dayatmadır aynı zamanda.

ayrıca, azğı olanın söylediği cümledir.

(bkz: ben bugün bunu gördüm)
'Kime göre geç , neye göre geç , ne için geç?' sorularını düşünmeme durumu.