bugün

ezeli rakip ebedi dost olan, yaptiklari macin dunyada en buyuk derbilerin arasinda ilk üçe giren iki takima denir.
şu bir gerçek. fenerbahçe kaos ortamından en zararsız çıkan takım.
ama galatasaray a bak. en ufak bir olayda çatırdıyor. yönetimi futbolcuları teknik kadrosu yerden yere vuruluyor. sonuç olarak galatasaray bu tür olaylarda daha fazla zarar görüp bu zarar lige de yansıyor. ilk 5 e giremiyor.
diğer taraftan fenerbahçe her sene şampiyonluk yarışının içinde. kim şampiyonluk mücadelesi verse rakibi fenerbahçe oluyor. bu yönden kesinlikle takdir ediyorum.
ben futbolcu olsam ilk tercihim kesinlikle fenerbahçe olur. üstelik galatasaraylı olmama rağmen. kıskanılası bir düzenleri var. tıkır tıkır işliyor.
galatasaray da yarın ne olacağı belli değil. liselilerden kurtulmalı galatasaray. en büyük zararı onlar veriyor.
Galatasaray'ın avrupa kupalarında en çok maç yaptığı takımlar : Barcelona (8), Real Madrid (7) Milan (6), Manchester United (6), Juventus (6), iken

Fenerbahçe için durum : Fc Nurnberg (9), MTK budapeşte (7), psv (6) şeklindedir.
kemalistlerle şakirtler gibi. kalitesiz cıvık zeka desen yerlerde. iki takımın karşılaştırıp bir fark görememektir.
iki kulubün tarihinde aralarındaki maçlara bakıldığında fenerbahçenin 144 galibiyetinin bulunduğu gs nin 121 galibiyeti vardır fb nin aldığı versustur.
Aralarında oynadıkları karşılaşmaların genel adı "el spastico"dur.
Birinden biri ligden çekilecek veya kaybolacak olsa diğeri ilk günlerin sevinmesi ve heyecanının ardından amaçsızlaşıp kafasız tavuklar gibi ortalıkta dolanmaya başlayacaktır. Sporun her dalında Türkiye ligleri iki takım üzerine kuruludur: FB ve GS.

Diğerleri ara sıra figüran rollerinin ötesine geçip bir iki heyecan yaratıcı olaya imza atarlar o kadar.
Galatasaray'lı olmak nasıl bir şey söyler misin? Sen maçlara gider misin? Sever misin sarı kırmızı olan her şeyi? Çocukken giydin mi çubuklu formayı? Sen hiç bilet kuyruklarında üşüdün mü? Kötü biten maçın ardından geceleri yorganı çekip başına hüngür hüngür ağladığın oldu mu? Hiçbir beklentin olmadığı halde karşılıksız sevdin mi takımını? Galatasaray senin hayatında ne kadar yer tutar? Zifiri karanlığın içinde GS'ye hasret günlerin oldu mu? Gittiğin her maçın hayatına ayrı bir hatıra kattığını bilir misin?Arena isminde sevgilin var mı senin? Sarıdan şehirler kurdun mu? Annen gibi sevebilir misin Galatasaray'ı ? Soluksuz izlediğin bir maçın ardından kazanılmış zaferi öpüp kokladığın bağrına bastığın oldu mu hiç? Sevdalı bir öykünün bir yerlerinde seni çok seviyorum Galatasaray dediğin oldu mu? Nasıl olduğunu bilmediğin bir anda şampiyonluk türküleri dökülmeye başladı mı dudaklarından? Kötü biten maçların ardından aleme inat formanla yollarda başın dik gezmek ne demek bilir misin? Hayatının her anını sevdaya göre şekillendirdin mi hiç? Modern takvimden uzak GALATASARAY takvimine göre bir hayatın en coşkulu anında seni sevmekten asla vazgeçmeyeceğim Galatasaray diyebilir misin?Sen hiç sevmekten yoruldun mu? Sahi sen hiç arsız gecelerin acı veren anlarında yaşa Galatasaray demenin hazzını bilir misin? Unutmak için gönül vermediğimizi bilir misin? ve bu aşkın mezara kadar olduğunu? Sahi sen Galatasaraylı'lık nasıl bir şey bilir misin? Sahi sen hala Galatasaray'lı değil misin? işte o zaman yazık etmişsin bunca yaşadığın yıllara. Üç beş günlük değil ömür boyu sevdik seni Galatasaray. işte bu yüzden galatasaray ulan.
biri en büyük olduğunu sanır (gs) , diğeri en büyük olduğunu bilir (fb).
https://twitter.com/mecem...02114865153/photo/1/large
görsel

ayrıca biri şampiyonlar liginde tur atlar, diğeri ip atlar..
biri üst üste , şampiyonlar ligi gruplarından 2.tura çıkan ilk türk takımı olurken , diğeri avrupa'dan üst üste 2 yıl men edilen ilk türk takımı olmuştur. edit: zoruna gidenin borusuna gitsin.
sonucu belli olan karşılaştırmadır.
fenerbahçe spor kulübü her zaman lig yarışının içindedir,
türkiyenin en istikrarlı kulübüdür.
galatasaray ise normal bir fulbol kulübüdür.
ha bi de su topu vardı pardon. *
babanın oğlunu dövmesi gibi bişey.
(bkz: el spastiko)
hadi hep beraber inceleyelim.

lig de galatasaray daha fazla şampiyon oldu 1 kupa fazlası var. ayrıca fb'nin bir şampiyonluğu geri alınabilir onu ilerleyen zaman dilimlerinde göreceğiz.

avrupa da galatasaray çok daha fazla maç yapmıştır. çok daha fazla galibiyet almıştır. ülke puanına daha çok katkıda bulunmuştur, ayrıca bir uefa, bir de real madrid'den alınan süper kupası vardır. ayrıca sıralamada 1. liğe yükselen ilk ve tek türk takımıdır.

bir de karşılaştırabileceğimiz türkiye kupası var. onda da galatasaray'ın fenerbahçe'ye oranla çok daha fazla kupası vardır.

şimdi dünyanın neresinde olsa bu kıstaslarla bakılır ve hangisinin başarılı, büyük olduğu belirlenir.

fenerbahçe ise takımların kendi aralarında oynadığı müsabakalarda üstündür. ayrıca fenerbahçe rakibine 13 yıldır kadıköyde yenilmez ve 6 - 0 'lık bir farklı galibiyeti vardır.

buna karşın sarı kırmızılıların da bir tr kupası finalinde 5-1 ve rakibinin sahasında kupa kaldırma gibi yaptığı ekstra işler vardır.

her ne kadar ''başarı : kupa'' olsa da hadi biz kendi aralarında ki müsabakaları da göz önünde bulunduralım.

sonuç :

3 - 1 .

büyüklük kupa ile ölçülmez diyeceklere de her iki takımında taraftarı cefakardır. biri malum şike olaylarına rağmen takımını yalnız bırakmadı. öyle veya böyle destekledi. zaman zaman stad yakma gibi
zararlı faaliyetleri olsa bile...

galatasaray taraftarı da buz gibi havada iş ve okul saatinde arenayı 40.000 kişi ile doldurdu.
Derbi yeri savaş alanı,
holiganların geçim sahası.

Bu beyt'in gerçekliğinin kanıtlanacağı maçtır.
Galatasaray taraftarı kıyaslamada daha uygun daha hoşgörülü bir dil kullanırken fenerbahçe taraftarı karşısındakini küçümsemekte hakaret etmekte ve çirkefleşmeTedir. Bu çirkeflik tribünlerine de yansımaktadir. Çoğu zaman rakip takımın oyuncusuna teknik direktörüne hatta başkanına pankartlarla ağır hakaret içerikli cümleler kurmaktadırlar. Sportif başarıda sadece kendilerini düşünmekte, ülke puanı ve milli değerleri kendi menfaatleri doğrultusunDA al aşağı edebilmektedirler. Hal böyle olunca türkiye'de fenerbahçe'ye karşı aşırı bir antipati oluşmakta ve fenerbahçeyi fenerbahçe'liden başka sevEn hiç kimse kalmamaktadir. Işte bu yüzdendir ki fenerbahçe sadece fenerbahçelilerin, Galatasaray ise fenerbahçeliler dışında Tüm türkiye'nin takımıdır
Galatasaray gibi bir şeref abidesiyle şike yaptığı tüm dünyaca bilinen klübün mukayese edilmesi bile Galatasaray'a ağır hakarettir.
Dun gece ntv'de galatasaray'in juventus'u sikip attigi ve sampiyonlar liginde gruptan ciktigi maca rastladim... sneijder'in golunden sonra dedim ki bi diger kanallara bakiyim ne var ne yok, ulan iki kanal ileri gittim bir de baktim ahaber'de fethiyespor ikinci golu atmis ucuncu icin saldiriyor... fenerliler uzgun yine hahahahaha...

Yine yeni yeniden, galatasarayli oldugum icin gurur duydum.

Tesekkurler galatasaray.
ikisininde başarılı olduğu alanlar vardır. örnek olarak; kurumsal anlamda fenerbahçe daha iyidir, yöneticileri daha başarılıdır ve bu sebeple kulüp sıkıntı çekmez. kurumsal yapının sağlam olması, aziz yıldırım ile diktatörlük yapısındaki fenerbahçe yönetiminden kaynaklanır. önceleri böyle değildi. 90lı yıllarda birazcık ali şen ile toparlanan fenerbahçe kurumsal yapısı hep atışmalarla, kavgalarla anılırdı. ne olacak bu fenerin hali dillere yerleşmişti.

sportif başarılarda ise galatasaray öndedir. ezelden beri bu böyledir. fatih terim ve hagiden önce de böyleydi. jupp derwall ile başlayan yapılanma sonucu alman ekolünün türkiyeye transferi ve ardınca gelen başarılar unutulmamalı. öncelikle 14 yıl aradan sonra gelen şampiyonluk ve şampiyonlar kulüpler kupasında yarı finali hatırlatalım.
90lı yılların ilk yarısında kallinin galatasarayı ile yine muhteşem dönemi unutmamak gerekir. man utd yi kupadan eleyip ilk defa şampiyonlar ligine kalmak peşpeşe gelen şampiyonluklar daha dün gibidir.
sonrasında fatih terim dönemini ise konuşmaya gerek yoktur. herkes biliyor zaten.

sonuçta bizler sporsever olarak işin eğlence tarafındayız. karşılaşmaları izler bazen üzülür bazen seviniriz. kulüp yönetiminde değiliz.
fenerbahce futbol disinda her alanda koyar.
vizyonu misyonu farklı türkiyenin iki büyük spor kulübüdür. biri avrupada dizleri titretirken diğeri ligde şaibeli şampiyonluklar peşindedir.
görsel

gelsin eksiler*.
ONUR KIVRAK:Fenerbahçe maçında yaptığım
kurtarışlardan dolayı maçtan sonra fenerbahçeli
futbolcular ve taraftarlar tarafından sözlü ve
sataşmalı saldırıya uğradım.Galatasaray maçında
yaptığım kurtarışlardan dolayı maçtan sonra
galatasaraylı futbolcular ve taraftarlar tarafından
alkışlandım ve tebrik edildim bu kişilik ve kalite
farkıdır diye düşünüyorum.