bugün

liderlik vasıfıdır, dünyada ki bütün liderlerin karakter anatomileri incelendiğinde bu sonuç çıkar ortaya.
atatürk gaddar mıydı ? değildi.
lider miydi ? en iyisinden.
eee o zaman ?

edit:niye eksi oy veriyosunuz kardeşim atatürk gaddar mıydı yani ?
(bkz: makyAvalizm)
doğru bir tespittir ama kime ve neye gaddar olunacaği iyi belirlenmelidir. atatürk bile işgal güçlerine hilafet ve saltanat yanlılarına gaddar davranmıştır.
(bkz: istiklal mahkemeleri) kendi halkına gaddar davranmakta gereklidir bazen çünkü halkın tümünün selameti için bazılarının ezilmesi yada ölmesi gerekiyosa bu kaçinilmazdır. istiklal mahkemelerinin ölüm cezaları vermesinin sebebide budur.
dediğini yaptıramayan lider olamaz.
ırak gibi her cinsten, her mezhepten, her dinden milletin bulunduğu ülkeler için kesinlikle geçerli olan söz...
şimdi her gün onlarca insanın çarşılarda, pazarlarda patlayan bombalar sonucunda öldüğü bir ülkeden...şimdi kimisi diyecek ki "ama ordaki saldırılar amerikalılara karşı" hayır efendim, orada bir iç savaş mevcut, şiiler sünnileri, sünniler arapları kim kime, dum duma...bir gün felluce de bombalar patlıyor, bir gün tikrit de bir gün bağdat da...savaşın başladığı günden beri 700 bin ıraklı sivil, 3 bin de amerikan askeri ölmüş.bu ne yaman çelişkidir böyle, ben çözemedim...
belki saddam gaddar maddardı ama yıllarca halkının büyük çoğunluğunu barış içinde yaşatmayı da başarmış bir liderdi...
yanlış kelime seçimi yüzünden çuvallamış olan sav.
lider;önder, şef demektir. yol göstericidir, liderliğin özünde arkandan gelenleri en iyi şekilde yönetmek ve menfaatleri doğrultusunda davranmak vardır.
gaddar ise sözlük anlamına göre şudur:acıması olmayan, başkalarına haksızlık eden, merhametsiz, katı yürekli, insafsız davranan, kıyıcı
dolayısıyla acımasız, haksız davranan, merhametsiz bir insan lider değil olsa olsa bir diktatör ya da tirandır.