bugün

gülü sevmeyeceksin dikeninede katlanmayacaksın gibi bir söz söyletebilecek özlü söz.
gülün kıllı bir hatun olduğunu belirtir cümle
sözlükteki versiyonunun "deveyi seven dikenine katlanır (bkz: devedikeni)" olması gereken atasözü.
güzelliğe sahip olmak için zor olana ya seve seve,ya seve seve katlancan olum diyen söz öbegidir.
günümüzde gül'ü sevenler, onun dikeninin farkında olmamasından mütevellit katlandıklarının dahi farkında değildirler. artık ne yazık ki gül'ü sevmeyen dikenine katlanmaktadır.
yazık ki türkiye sevdi o gül'ü, katlanacağız bir süre.
gül'ü sevenin de, sevmeyenin de dikenine katlanmasına tercih edilen durum.
günümüzde gülü sevmeyen de dikenine katlanmak zorunda kaldığı için anlam kaymasına uğramış bir söz öbeği haline gelmştir.
if you love me, love my dog.
saçma söz öbeğidir. gül yoksa lale var,yasemin var,manolya var a.k ! * gülü seviyoruz diye illa dikenine mi katlanıcaz ?
(bkz: gülü seven bülüğü de sever)
(bkz: yiğit özgür).
(bkz: gülü seven dikenine saplanır)
o halde gülü sevmeyen dikenine katlanmaz. *
"gülü seviyorum ama dikenine katlanamıyorum" versiyonunu duymuşluğum var.
birini herşeye rağmen sevmek anlamını taşır.. tabi ki her yürek kaldıramaz bunu.. zaten bunu taşıyamayan yürek gerçekten sevmeyi tadamaz ki..
''ne kadar tutabilirsin gül uğruna dikeni?'' sorusunu doğuran teori. ki sezen aksu zaten sormuştu. bir de bu var;

beni böyle sev seveceksen
anlamını en güzel açıklayacak örneğin çiğ köfte olduğu atasözü.*
niteliksiz yazar(!) ların her zamanki gibi saçmaladığı şekli örnekleyen entry' ye kaynak olan atasözü.

(bkz: her önüne gelenin sözlüğe alınması)
görsel
insan doğası gereği birçok şeye sahip olmak ister. Bunlar: mal mülk, meslek, aşk ... Ancak her güzel şeyin katlanılması gereken bir de zorluğu bulunmaktadır. işte bu noktada insan bu güçlükten şikayet etmek yerine onu kabullenmelidir.