bugün

fıkrayı anlatan kişinin muhtemelen döveceği zat.
(bkz: başlığı açanın başlığı terketmesi)
fıkranın sonlarına doğru ortaya çıkanlarının daha da çekilmez olduğu bir çeşit insan...
fıkra anlatan kişinin istemsiz olarak bir anda soğuyacağı kişi. bazıları sonunu da söyleyip rezil ederler olayı. bir söz okumuştum sanırım tam oturacak buraya: kibar insan anlatılan hikayeyi her zaman ilk defa duyan kişidir.
fıkra anlatılırken ben bunu biliyorum diyen zat olsa gerek.
anlatım bozukluğuna yönelik anlam bulanıklığı örneğidir.
- temel bir gün binmiş trene..
- ben bunu biliyorum !
- e peki .. temel bir gün evde fadime ile..
- ben bunu da biliyorum !
- e tamam ... temel bir gün amerika'ya gitmiş...
- ben bunu biliyorum !
- eee ... temel dursun ile yolda...
- ben bunu da biliyorum !
- adın ne senin?
- temel!
anlatan kişinin hayallerini yıkan,eğer kalabalık bir muhabbet ortamındaysanız her türlü şeyin yapılmasının caiz olduğu kişi.
fıkra anlatılan her ortamda çıkmaması için dua edilen şahıs.
"tamam sus sen o zaman" diye yanıt verilebilir.
fikrayi sonuna kadar dinledikten sonra yüzünüze mal mal bakıp ben bunu zaten biliyordum diyen insandan daha makbuldur.
'iyi gel sen anlat' * denilesi, fıkranın da ortamında *dağılmasına sebebiyet veren zat.
''devamı neydi?'' diye sorulduğunda muhtemel dumur olacak insandır.
muhtemelen o anda oluşmuş sempatik ortamı kabız edecek olan insandır.
fıkranın sonunda bildiğinden dolayı gülmeyen insandan daha iyi insan modelidir.
- şimdi bir gün bu adam dışardayken...
+ aaa ben bunu biliyorum valla, hehehe!
- iyi o zaman, sen anlat ben dinleyim. anlat hadi.
+ ...
- e anlatsana be!!
"gülmezsem kusuruma bakma" demeye getiren insandır kısaca.
Fikra anlatan birine ben bunu biliyorum demek; Her ne kadar karsidaki kisi yorulmasin, bilinen fikrayi bir daha anlatmasin gibi amaclara hizmet etmesi gerekse de, genel anlamda sirf uyuzluk, piclik olsun diye yapilan eylemdir. Biri hararetli bir sekilde yeni duydugu veya onceden bilip de o an aklina gelen bir fikrayi anlatirken, ordan sanki o ani bekliyormuscasina cikip da "ben bunu biliyorum ya soyle soyle oluyor di mi" demektir. Piclik ve uyuzluk olarak kabul edilmesinin nedeni ise bu sozun altinda "eheh sen daha yeni mi duydun kac yildir biliyorum ben" dusuncelerinin yatmasidir.

Sonuc olarak, fikra anlatan kisiyi sinirlendirecegi kesin olan insan tipidir. biliyorsaniz da susun iste lan, bir kere daha dinleyip pekistirin bok mu var. Olur da susmayip illa ki bu eylemi gerceklestirirseniz ve fikrayi anlatan hevesli vatandas size dalarsa, kopush dediydi dersiniz.
fıkranın içine eden insandır aynı zamanda...
bir daha dinlemek istemediği için söylediği söz. ne var yani sonunda gülmese daha mı iyi olacak.
heleki bunu kalabalık bir guruba fıkra anlatmaya çalışırken yapıyorsa. dövülesi insadir.
birebir anlatımlarda, helal ossun insanıdır. yapmacık güleceğim derken, gülecek yerleri ağrıyor insanın acanım. derim ben bunu, yormam adamı boşuna.
insanın şevkini kıran gerizakalı insan.
ben bunu biliyordum diyen insandan daha az düşünceli insandır.
o; "biliyorum" dedikten sonra susarsanız bu kez de salak salak; "anlat anlat olsun" demesi olası insan.
-şimdi abi adamın biri çok küfür ediyomuş, işte ölmüş bu adam..
-heeağ ben bunu biliyorum 3 kere .mna koym diiynce tekrar cehenneme dönüyo demi
-.mına koyim.