bugün

ps, pc'deki futbol oyunlarında, ronaldinho'yla gol atmak dururken hakan şükür'le gol atmaya kasma eylemidir. ya da roberto carlos dururken ümit özat'la kesme orta yapmaya..
herkes için geçerli olmasa da bu eylemi yapanlar için götten salladığım birkaç psikolojik sebebi sizinle paylaşayım;

1- milliyetçilik. ülkesini her zaman en iyi ülke olarak görmek isteyen oyuncu davranışı.
2- laiklik. hehe yok; eziklik. hadi toparlayalım; türkiye'nin dünya üçüncüsü olması dışında fazla başarısı olmaması nedeniyle, içindeki başarıya hasret canavarı futbol oyunlarıyla tatmin etme.
3- kendi takımındaki ( beşiktaş, galatasaray, fenerbahçe vs.) hayranı olduğu oyuncularla oynama isteği.

gibi..

ayrıca; (bkz: aradım bulamadım)*
gerçek hayatta göremediklerimizi orda yaşayıp ego tatminatı yapmaktır sebebi.

(bkz: türkiye nin brezilya yı 5-0 yenmesi)
seçecek daha iyi takım bulunamayınca yapılan seçimdir. doğru seçimdir.
milliyetçilerin öç alma aracıdır.
karsi tarafa ingiltere alinarak gercekte birturlu yenemedigimiz takimi sanal da olsa yenerek mutlu olmak icin secilir.
çok iyi bildiğimiz bir oyunu büyük takımlarla oynayınca işin .oku çıktığı için daha güçsüz takımlar seçip oynamakta olabilir.brezilyayla italyayı italyayla brezilyayı yensen nolur yenmesen nolur...
futbol oyununu yeni kurduğunuzda yapılan aktivite.
türkün gücünü her yerde göstermek isteyen kişinin tercihidir.
"acaba bizim takımı nası yapmış gavurlar?" merakıyla yapılan harekettir.
vatanseverliğin tavan yaptığı anlardan biri , karşı takım olarak da yunanistan alınır böyle durumlarda genellikle ; hakemin ingiliz olması, yunanlara yardım etmesi, buna rağmen türkiye'nin kazanması da olmazsa olmazlarındandır.
oyuncunun milliyetçi damarının kabarması neticesinde gerçekleşen seçim.