bugün

fm serisinin 2018 de çıkacak oyunudur. bakalım 09-19 arası ne gibi farklar olacaktır. *
Taşlar ve sopalarla yapılacaktır.
değişim gelmedikçe para basmayacağım oyundur. hep aynı saçmalıklar dönüyor 2007'den beri, düzeltemiyorlar.
Maç motoru çok kötü fakat yine de her sene alıyoruz. Çünkü piyasada bu tarz bunun gibi bir oyun yok.
an itibariyle 179 tl olmuştur. Şu an steamda indirimli 161tlye satılıyor.
Football Manager 19'da VAR sistemi olacağı açıklandı.
https://youtu.be/njAyd2HA22A

Football Manager 2019'daki En iyi serbest oyuncular derlenmiş bakmakta fayda var *
taktik ve antrenman sisteminin geliştirilmiş olduğu güzel oyun.
https://www.youtube.com/watch?v=1n47Es3iPng

videoda oyuncuların özellikler, kaç para bonservis istenildiği ve kaç para maaş istedikleri detaylıca anlatılmış fm severlerin kaçırmaması gerek bence.
kulübe imza atalı 2 gün oldu. karşılaştığım tablo. oyun aşırı gerçekçi. ulan eren oyunda bile aynısın.
görsel
serinin eski oyunlarına nazaran çok kısa bir sürede kırılmıştır. insan gerçekten hayret ediyor.

yalnız kırık oyun yalnızca 64 bit işletim sistemlerinde çalışıyor. bilginiz olsun.
Kaç yaşına gelirsem geleyim vazgeçmeyeceğim bir serüven.

Gerçek bir teknik direktör olmayı çok isterdim açıkçası...

Fm 2019 şimdiye kadar yapılmış en iyi oyun olabilir.

Özellikle antrenman alanının detaylandırılması gerçekçiliği arttırmış.
Keza taktik alanı da aynı şekilde...

Ne eksik derseniz yine basın ile antrenör ilişkisi çok klasik.Ezbere cümleler devam ediyor.Seneye de onu düzenlerler umarım.
Eğer 40 yaş altında göreve başlatıyorsanız hocanızı, takımın üzerinde disiplin kurmanızın zor olduğu oyun.
Antrenman modu çok faydalı, taktiksel ve duran toplara olumlu yansıyor ancak savunma konusunda problemleri aşmak zor gözüküyor.
Taktik ekranı da antrenman modu gibi geliştirildiği için ayrıntı keyif veriyor ancak ince eleyip sık dokumanız gerekiyor.
Savunma hataları dışında beğendim.
uludağ sözlükte üzerinde fazla konuşulmamasına şaşırdığım ve kendi deneyimimi paylaşmak istediğim menajerlik oyunu.

öncelikle bir galatasaray'lı olarak sezona galatasaray'da başladık. 2 kez türkiye süper kupasını 1 kez türkiye süper ligini 1 kez de türkiye kupasını aldık. mümkün mertebe mevcut kadroyu bozmamaya gayret ettim. zaten finansal fair play kısıtlamaları nedeniyle doğru dürüst bir transfer bütçesi yok eren derdiyok'u donk'u fernando'yu ve marianoyu sattım balotelli gary cahill ve rafinha gibi isimleri bedelsiz olarak takıma getirdim. 2.sezonumda lige kötü başladım. şampiyonlar liginde grup aşamasında psgye 9-2 yenilerek tarih yazdık ve bu hezimetin ardından tarafıma yönelik herhangi bir baskı olmamasına rağmen bu iş böyle gitmez diyerek istifamı verdim.sevgili takımıma bu hezimeti yaşatmak beni çok üzdü ve galatasaray defterini kapattım.

belli bir süre işsiz gezdim.ilerleyen haftalarda erzurumspor ve sivasspor teknik direktör arıyordu erzurumspor'dan teklif geldi ve erzurumsporun başına geçtim.erzurumspor 1.lige düşmüştü ve 10.sıradaydı ve lig arasındaydık fakat transfer döneminin bitmesine çok az kalmıştı. takımı ve oyuncuları tanımadığımdan neye ihtiyaç duyduğumu tam olarak tespit edemedim ve lige başladık. istikrarlı bir performans gösteremeyerek ligi 9.sırada bitirdik. erzurumsporun başında 2.sezonuma başlarken büyük çaplı bir temizlik harekatı başlattım ve süper lige çıkma yolunda bir çok oyuncuyla yolları ayırdım. defansı özgür çek, aykut demir, yalçın kılınç, selim ay ve clement michelinden kurdum. michelin kiralık olarak geldi. orta saha da sol kanada beykan şimşeki ve slavko perovici transfer ettim. sağ kanatta ayuk 'tan yararlandım. orta saha merkez de diallo ve cajicten yararlandım. ofansif orta saha da doğukan sinik ve koneyi dönüşümlü kullandım. forvette maximilian pronichev ve metehan güçlüyü transfer ederken, ilk sezonumda takımı tek başına sırtlayan ozan papakerle yola devam ettim. alternatif olarak ta pereczini aldım fakat kadroda kendine pek şans bulamadı.michelin, cajic, diallo, beykan, ayuk, kone ve pronichev üstün performanslar gösterdi.

maximilian pronichev hertha berlinin oyuncusuydu ve bonservisi elindeydi. gençlerbirliği ile görüşüyordu.bu haberi okuduktan sonra profil özelliklerini inceleyip denemeye değer buldum ve kendisini transfer ettim 27 golle gol kralı oldu ve 14 puan farkla 1.lig şampiyonu olup süper lige çıkmayı başardık. artık galatasaray günlerimi unutmuş ve küçük bir takımla başarı yaşamanın hazzına erişmiştim. galatasaraya olan sempatimi bile zamanla kaybetmeye başladım. artık erzurumun hocasıydım ve bizi zorlu bir görev bekliyordu. süper ligde kalmak.

süper ligdeki ilk sezonumda yönetim kısıtlı bir bütçe verdi ve takımı bu ligde tutmaya yetecek transferler gerçekleştiremedim. clement michelini tekrar kiraladım. sami can keskin, caner cavlan, gedion zelalem, marchizza gibi isimlerle anlaştım. takımın başına geldiğimde Adam Stachowiak kaleciydi fakat Süper Lige çıktığımız sezon ayrılmak ve ülkesine dönmek istedi ve oradan bir klübe gitti. bende izin verdim. kalecinin süper lig seviyesinde oynayacağına dair şüphelerim vardı ve zaten yeni bir kaleci şarttı ispanya u-21 takımındaki kaleci geleceğin yıldızı juan diegoyu transfer ederek bütçenin önemli bir kısmını harcadım. Geçen sezon takıma büyük katkı yapan kone sebebini anlamadığım bir nedenle sözleşme yenilemedi ve triplere girip takımı terk etti. Selim Ay gitmek istiyordu ve gönderdim. Süper lige çıktğımız takıma büyük ölçüde güvenip süper lige başladım. ilk haftalar iyi sonuçlar almamıza rağmen lig sonradan kabus gibi geçmeye başladı. devre arası transfer döneminde orta saha merkeze sofian daham ve ofansif kanada wilson isidor'u kiralayak girdim. ligde aldığımız en önemli sonuç iç sahada fenerbahçeyi 2-1 yenmemiz oldu. ligin 33.haftasında ligden düşmesi kesinleşen fatih karagümrüke deplasmanda şok bir şekilde yenilerek son haftaya 15.sıradaki alanyaspor'un 3 puan gerisinde girdik. 34.haftada hiç bir umudum olmamasına rağmen antalyayı deplasmanda 1-0 yendik alanyada mucize bir şekilde ankaragücüne 3-2 önde götürdüğü maçta 4-3 yenildi. ikili averajla ve biraz oyunun da kıyağı sonucu ligde kaldık fakat bu sonuç hiç içime sinmedi ligde kaldığımıza sevinememiştim ve sezon başında köklü bir temizlik harekatına kalkışacağım günü bekliyordum.

yeni sezon ligde kalmamızın da etkisiyle yönetim kesenin ağzını açtı ve 9 milyon euroluk bütçe verdi. yapmayı hedeflediğim temizlik ve yeni transferler için hatırı sayılır bir bütçeydi. kiralık sofiane dahamın bonservisini aldım isidoru tekrar kiraladım. forvet hattında güvendiğim pronichevden vazgeçmedim ve bu alana transfer yapmadım. ikinci kaleci olarak kayacan erdoğanı aldım fakat sonradan pişman oldum. defansta köklü değişimler başladı. sol bekte caner cavlan ve özgür çekle devam ettim. fakat defans merkeze salmier, mehdi tahrat ve slobadan rajkovic transferlerini yaptım. ofansif orta saha merkeze djuric, atalay babacan ve fernando gibi birbirinden yetenekli, maliyeti çok yüksek olmayan oyuncular transfer ettim. sağ beke iskoç o'donnel'i aldım çünkü michelin'in kiralık sözleşmesi bitmişti ve başka takıma transfer olmuştu. sağ beke alternatif olarak bonservisi elinde olan opasenenkoyu aldım bu oyuncu sol bekede konabiliyordu. orta sahanın merkezine fenerbahçe'nin kadroya düşünmediği ve mutsuz durumdaki mehmet ekiciyi transfer ettim. cajic ve zelalem takımda kaldılar. caner cavlanın sakatlanması nedeniyle ara transferde ömer bayram'ı ankaragücünden satın aldım. bu kadroyla son 4 haftasına lider durumda girdiğim süper ligi 2.olarak bitirdim ve şampiyonlar ligi en iyiler 3.ön elemesine dahil oldum. şampiyonluğu ne yazık ki beşiktaşa kaptırdık fakat geçen sene mucizelerle kümede kalan erzurumsporla ligde 2.olmak gerçekten büyük bir zevkti.
2011 yılında oynamayı bırakmama rağmen hayvan gibi merak ettiğim oyun. hala yenilince kaydedilmiş oyun yeniden açılıp maç tekrar oynanabiliyor mu bilenler yazabilir mi?

Düzenleme: kaydediliyormuş ama oynamayacağım. Bu batağa girmek istemiyorum. Güzel oyun ama yapamam. Oynamamam lazım.
Negatif:

Maç motoru çok kötü ve kalitesiz, goller çok kolay atılıp kolay yeniyor, transfer çok kolay, arayüz özellikleri kötü, basın antrenör ilişkisi standart ve ezbere dayalı, maç anında oyuncu etkileşimleri kötü ( sert ve hafif modları olmalı ve hadi oğlum, bravo gibi yada nereye vuruyorsun be! gibi sözler söylenebilmeli), antreman olayını daha geliştirmeliler ( antremanı izleyip, yapılacak antremanı bizim yönetmemiz gerekir yani şut antremanı mesela yapılırken izlenebilmeli yada yarı sahada çift kale maçı ve taktikler antremanda denebilir olmalı hatta oyuncuyla konuşma olabilirdi)

Pozitif:

Hala piyasadaki en iyi menejerlik oyunu, oyuncularla iletişim geliştirilmiş, antreman modu geliştirilmiş, oyuncu sevinçleri ve kupa töreni daha iyi, stadyum efekti ve taraftarlar daha aktif, antrenör etkisi daha fazla, taktik ekranı daha efektif kullam sağlanmış, maçlar daha zor kazanılıyor ve ligler zorlaştırılmış, zamansız şutlar yerine kaleyi bulan şutlar gelmiş, kornerler daha iyi, duran toplar daha gerçekçi, oyuncu özellikleri detaylandırılmış (13-16 gibi şeyler görebiliyorsunuz), ikili mücadele var, kırmız kartlar daha geçekçi gösteriliyor, mevsimler güzel aktarılmış.
eleştiride bulunmadan öncelikle şunu söylemek istiyorum. oldukça keyif alarak oynadığım bir oyun.

ama oyunun yapay zekası epey canımı sıkıyor.

basın toplantısındaki sorulan sorular sürekli aynı. okumadan next next next yapıp geçiyorum. yapay zekadan dert yanıyorum çünkü "sağ bek" 7.82 gibi üst düzey bir ortalama iyi oynamasına rağmen 1 maçta gol atınca sanki 10 numara pozisyonunda oynuyormuş gibi çok gol atan bir oyuncu değildi öhö öh diye soruyla karşı karşıya kalıyorsunuz. bu fm'nin kaçıncı oyunu bu duruma karşı bir düzenleme beklerken durum halen aynı. şu basın toplantılarına ne zaman el atacaklar, nasıl daha çok opsiyon katacaklar umutsuzca bekliyorum doğrusu.

öte yandan fm'de scouting yapmaktan hep çok zevk almışımdır. kaliteli oyuncuyu uygun bir fiyata almak bunu yaparken de komisyoncu ibneye ve cilveli oyunculara karşı savaş halinde olmak da oldukça keyifli.

arada sırada bilmediğim ve beni zorlayacak sürprizler ile karşı karşıya kaldığım da oluyor. mesela ocak transferinde 20 milyon euro'luk bir net kazanç ile kapattığım bir sezonu satmadan oyuncu alamazsın kuralından dolayı mayıs ayında 28.000 euro ile kapatmak gibi. oyun beni bu yönden aşırı zorladı ve bu durumdan inanılmaz bir keyif aldım.
oyun motoru bokum gibi yine bu sene verilen 10 penaltının sadece 4 unu atabiliyorum...
Ayrıca taçlar isabetli kullanılmıyor hatta kullanılmadığı gibi rakip taçtan kaptığı topla kontra atak yapıp gol atıyor...
ha birde savunmanın her uzaklastirdigi top rakipte kalıyor hemen akabininde gol yiyorum...
şu kalecilerin boş boş orta sahaya gelip topu rakip forvete bırakıp kalesine dönmeye çalışana kadar golü yemesinden bahsetmiyorum bile...
o kadar reklam yapıldı değişim falan var diye evet tema ve taktik ekranı değişmiş...
görsel

Fm, kendi kendine tiner çekmiş galiba. Şenol güneş yüz mülyon len mq.
Ajax ile ilk sene Hollanda ligi Hollanda kupası Hollanda süper kupası Ve UEFA finali oynadım.

2. Sene Hollanda ligi Hollanda kupası Hollanda süper kupası Ve şampiyonlar ligini aldım.

Ajax’dan sıkılıp 3. Sene man utd’ye geçtim ama daha oynamadım bakalım.
o kadar paranın verilmeyecegi demosuyla tam surumunun neredeyse aynı olduğu oyun.
fm 2019 | mükemmel 10 numarayı yaratsaydık ne olurdu? sorusuna cevap aradığım oyun.
https://www.youtube.com/watch?v=MFKWJJlNCKk
Her sene alıp taktikleri inceleyerek kendi taktiğimi yaratmaya çalıştığım oyun. Tabi isteyen hazır taktiklerle de oynayabilir. Bu senenin en dikkatimi çeken taktiği bu oldu:
(bkz: http://thefutbolig.com/20...yenilmezler-taktigi-fm19/)
görsel

Bu oyun falan değil, başka bir şey. Bu arada transfer yaması falan yüklemedim, kendi kendine gerçekleşti bu.
az once ingiltere'nin brexit yapmasiyla guldurmustur.