bugün

doğru tesbit. hem güzelliği, hem terbiyesi latife ye beş basar. atatürk'ün de gönlü onda iken, yakın çevre latife yi tahsilinden dolayı ata ya uygun görüp, hem fikriye yi hem de atatürk'ü mutsuz etmişlerdir.
"ordular idare ettim ama bir kadını idare edemedim" sözü bana değil latife'ye söylenmiştir!'

(bkz: nezihe araz mustafa kemal le 1000 gün)
kişisel fikrim atatürk gibi bir dehaya bütün hayatı boyunca tek bir hata hakkın var deseler, herhalde onun da bu hakkını, bu evlilikle ve bu diğer kadını seçmesiyle ve kullanmasıyla ortaya çıkan durumdur.

allah her erkeğe fikriyeler versin. *
Güzellik göreceli bir kavramdır belki ama en bilinen resmini gördüğümde Fikriye Hanım Latife Hanım'dan çok daha çekici. Bundan da ayrı Fikriye Hanım Mustafa Kemal'i fikri konularda çok daha serbest bırakmış, onun daha rahat hareket etmesini sağlayacak şekilde davranmıştır. latife hanım ise daha bir "eş" havasıyla yanında yer almıştır. imkan olsa da sorabilseydik sanırım Mustafa Kemal'in bu konuda bir pişmanlığı olduğunu öğrenebilirdik. Belki pişman da değildi ama gönül öyle olmasını ister gibi sanki. Kendi elleriyle yarattığı bir köşkün, hasta iken iyileştirdiği bir adamın gün gelip de bir başkasının olduğunu görmek içini burkmuş olmalı ki intihar etmeye kadar vardırmıştır olayı. istenmediğini bildiği halde köşke gitmek, sadece onun yanında olabilmek için kendisi aleyhine edilen lafları sindirebilmek aşkın ya da sevginin ölçüsü olarak adlandırılabilir ancak. Latife Hanım'da ömrünün sonuna kadar taşıdığı ilk first lady sıfatına uygun hareket etmiştir, kendisine ve adına saygımız sonsuzdur ama Mustafa kemal'in evlendiği isim olarak Fikriye Hanım'ı görmek isterdim. Onun uğradığı bir nevi vefasızlık olarak adlandırılacak durum içimi burkmuştur hep.
(bkz: peki ya madam corinne)
atatürk lütfiye hanım ile türk kadınına örnek olacak tahsilli bir bayan olduğu için evlendiğinden pek önemi olmayan durumdur. daha sonra bu ilişki yürümemiş ve atatürk mutluluğunu bir hiç uğruna feda etmiş gibi görünmüştür.
(bkz: 70 sene sonra bu durumun birilerine dert olması)
dönmelerin kızlarının güzel olmamasındandır. kapaniler meşhur dönmelerdendir.

(bkz: kapaniler)
kurşun yarasıyla değil, kurşunun açtığı yaranın enfeksiyon kapmasının verem hastalığını dahada ilerletmesinden dolayı hayatını kaybetmiş, atatürk'ün evliliğine etki etmiş bir hanımefendidir.
tarihi fotolara bakarsak fikriye hanım (hastalığından ötürü de olsa gerek.) çok soluk ve narin görünüyor. bilindiği üzre latife hanım da çok güzel değil yalnız bir 10 yaş daha genç.
latife hanım pek güzel

değildi . doğru .

ancak ailesi zengindi .

kendisi defalarca yakından

gördüm .

simsiyah elbiseler giyerdi ......