Tehlikelerinden kurtulmak için önceden bilgilenme amaçlı hazırlanan rehber.

-fesat insanlar her daim bir şeyleri eksik olan insanlardır. illa bir şeye sahip olmak için her şeyi deneyebilirler. O şeyden vazgeçemiyorsa fesatlıktan şüphelenilmelidir.
-enerjileri bozuktur, daha gelmeden bir karamsarlık çöktürebilirler. Nazarın ete ve kemiğe bürünmüş halleri gibidirler.
-hayattaki tek rakibi hiçbir zaman kendisi değildir. Daima birisinden daha iyi bir şey yapma çabasındadır ama bu en iyisini yapma çabası olmaz.
-iğnelemeyi severler ve bunu da anlaşılmadan yapmaya özen gösterirler. Bu arada zekalarını da kimse geçemiyormuş hissiyle egolarını tatmin etme çabasındadırlar.
-egoları çok yüksektir, doyurulması imkansız gibidir.
-hayattaki sevdiği ve sahip olmadıpı şeyler birileri tarafından elindeb alınış pyuncakları gibidir.
-yürüyüşlerinde anormal kas hareketleri vardır. Süspansiyonlu gibi arada bir sekme yapabilirler.
-ama ile bitip gömme ile devam etmeyen hiçbir övgüde bulunmazlar.
Üzerinde güzel bir kıyafet yada bir elbise görse fesatlanır. Hasetinden çatlar. Bir maşallah demez. Dillendirmez ama hain Bakışlarını yakalarsın. Sonra o güzelim kıyafetinin başına herhangi bir sebepten bir şeyler gelir. Hah işte o zaman anlarsın o insanın fesat olduğunu. Bir daha ona yaklaşmaz Uzak durursun.
insanları sürekli fesatlıkla suçlayan milyarlarca kişiyi gözlemlemem sonucunda elde ettiğim tez;

Bu insanlar herkesten daha fesat.
Karşısındaki insanı tanımadan hatta tanımaya bile çalışmadan ondan üstün olduğu belli etmeye çalışırlar.
Hiç yok yere iğneleme çabaları vardır.
Gözleriyle yerler ve bir türlü o gözleri doymaz! Her şeye açlar. Mükemmel olduğunu düşünüp, bunu her fırsatta dile getirirler. Başkasının yuvasına karışıp, huzursuzluk verirler. Hatta yıkıma sebep olurlar.
Böyle birine bir Aralar katlanmak zorunda kaldım. Hiç unutmadığım bir sözü var. Durduk yere, gözlerini belerterek;
" ben pahalı ve şık giyinirim!" Demişti. Üstündekiler lcw' dan. Ayrıca hiç şık olduğunu da görmedim.
Gözleriyle yerler , süzerler , kıskançlık yakadan , pacadan akar. Zengin olsalar bile acgozludurler. Bir türlü doymak bilmezler. Kanaat etmezler. Mutlu olmazlar. Hayatları milleti takip etmekle geçer. Nazar atarlar. Allah hepimizi korusun böylelerinden.