bugün

meksika polisi tecavüz ve çocuk kaçırma suçlarından yakaladıkları bir adamın 100 den fazla kişiyi öldürdüğünü itiraf ettiğini söyledi. jose castillo, morelos eyaletinin merkez savcısı bir basın toplantısında polisin ''pancho lopez'' olarak da tanınan fernando hernandez'i yakaladığını duyurdu. castillo meksika tarihinde daha tehlikeli bir katille karşılaşmadıklarını belirtti.

hernandez'de basın toplantısına katıldı ve gazetecilere 100 civarında cinayet ve 6 çocuk kaçırma suçunu itiraf ediyorum. dedi. 4 farklı eyalette 38 cinayet ve sayısız vahşi tecavüz ve çocuk kaçırma olayına karışmış ''pancho lopez'' olarak tanınıyordu.''onları öldürdüm çünkü buna mecburdum.'' dedi, ''başka ne yapabilirim bilmiyorum.''

36 yaşındaki suçlu gazetecilere çoğu olayda masum olduğunu söylüyordu. jalisco'da bir çocuk kaçırdığını ve bir polis memurunun öldürdüğünü itiraf etti. leyva polisin ona işkence ettiğini ve suçlarını itiraf etmezse karısına tecavüz etmekle ve çocuklarını almakla tehdit ettiklerini söyledi. otoriteler bu konuda bir açıklamada bulunmadı.

leyva hapishaneye sevkedilince kurbanların yakınları onun kanını istediklerini söylüyorlardı, onun idam edilmesini istiyorlardı. hapishaneye transfer edilmeden önce sorgulanmak için alındığı savcılığın önünde 50 kişi toplandı. transferi sırasında da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı, hem kızgın kalabalıktan korumak için hemde geçen 13 yıl içinde iki kere yaptığı gibi kaçmaması için.

çevre eyaletlerden deliller geldikçe suçlandığı cinayetlerin sayısı artıyordu. batı jalisco eyaletinde işlenmiş 11 cinayetten daha sorumlu tutuluyor. bu da kesinleşen sayıyı 4 günde 33'e çıkartıyordu. çok katı olmayan meksika yasalarına göre de 50 yıl hapis ve iyi halden çıkma olasılığı ile mahkum edildi.

hernandez leyva 1982'de cuernevaca'da soygundan hapise atılmıştı ama duvarın altından tünel kazarak kaçmıştı. cinayetten ve soygundan şüpheli olarak 1986'da tekrar yakalanmıştı ama bu sefer de kaçmayı başarmıştı. o yüzden bu sefer maksimum güvenlikli bir hapishaneye alınması sağlanmıştı.

12 nisan'da kendini hücresinde asmaya çalıştı. yaklaşık 150 kilo çeken seri katili ip taşımadı ve koptu *, bu denemeden sadece boynunda zedelenmelerle kurtuldu. yapılan psikolojik muayenede önün bir psikopat olduğu ve sadece ''kendi zevki için'' öldürdüğü belirlendi. *