bugün

rahmetli islam çupi'nin 5 eylül 2000 yılında kaleme aldığı yazıdır. ruhu şad olsun.

19.07 dünya fenerbahçeliler günümüz kutlu olsun!

--spoiler--
Galatasaray UEFA kupasını‚ Galatasaray arkasından süper kupayı kazanabilir.

Sarı - Kırmızılı ekip Türkiye ligini üst üste dört kez müzesine götürerek güç bir yerli rekor kırabilir.

Beşiktaş ve Trabzonspor bir takım yararlı futbol değişiklikleri yapabilir.

Öteki lig takımları ne yaşar‚ ne yaşamaz. Asansördür Türkiye'de‚ biri iner biri çıkar.

Türkiye'de‚ Fenerbahçe Cumhuriyeti sağlıklı başarılı ve ilkse bu ülkede her şey mutlu ve huzurludur.

Esnafın yüzü güler‚ parakendeci ve toptancıların tezgahında mal kalmaz.

Tiyatrolar‚ sinemalar‚ sazlar‚ barlar meyhaneler fuldur.

Stadlar Türkiye'nin her vilayetinde lebaleptir.

Fenerbahçe gittiği her kente kendi ile birlikte büyük bereketini götürür‚ i. . .ler diye uğurlanmasına rağmen.

Fenerbahçe Cumhuriyeti ortalıkta yoksa‚ Türkiye yoktur‚ futbol yoktur‚ bolluk yoktur‚ insanlar yoktur‚ canlılar güç nefes alır ve bu ülke kısa süre sonra yaşayan yer olmaktan çıkıp‚ mezarlık olur.

Fenerbahçe büyüklüğü ne şampiyonluk büyüklüğü‚ ne kupa büyüklüğüdür.
Onun büyüklüğü başka bir büyüklüktür işte‚ adı konamaz.

Futbol federasyonu Teleon'un hiçbir vecibeyi yerine getirmeyişini kulüpler birliğine danışacağına yürürlükteki mukaveleyi geçersiz saymalı ve yeni bir ihale tarihi ve yeri ilan etmelidir.

Çünkü Fenerbahçe Cumhuriyeti‚ Galatasaraylı Cem ve Hakan Uzan'ın üstüne lanetlerin en sunturlusunu atmıştır.

--spoiler--
galatasaraylı yazar hakkı yalçın'da fenerbahçe'yi güzel anlatmıştır.

--spoiler--

fenerbahçe'yi tarif ediyorum

3 Aralık 2006
Sol yanına Atatürk sevgisini al. Sağ yanına birlik ve bütünlüğün ta kendisini. Ara sokaklardan çıkıldıkça, kocaman bir meydana geleceksiniz. Meydanda milyonlarca tek yürek. Karşınızda dağ gibi ülke sevgisi. işte Fenerbahçe...

* * *
Taraftarını tek başına onurlu yürüyüşe çağıran, çocukluktan kalan en değerli aşk. Mum ışıklarıyla karanlık ülkeyi
aydınlatan muhteşem topluluk. Coşkusunu kıskandıran biçimde gösteren bir kitle... Hüzünlerin üzerini örten sevinç yumağı. Tribünlerdeki dalga dalga süzülüş, ipekten şelale. Değeri ölçülmeyen bir yürek hazinesi... Futbolun şah damarı. Allah vergisi bir ihtişam! işte Fenerbahçe...

* * *
Yüz yıllık tarihin kıyısına varabilmek için, bin yıllık emek vermiş bir kulüp. Efsanelerde yerini kapmış. Ne yaptıysa, taraftarıyla birlikte yapmış. Şarkılı bir masal, en anlamlı gerçek. Ateşlere basarak yürüyen takım ruhu. Kıskandıran asalet... Ayakları zincirlense de, başlar göklerde... işte Fenerbahçe...

* * *
Onda başkalarında olmayan o kadar çok şey var ki! Kazanırken bile büyük kalmayı başarabilen tek beden, tek ruh. Çocuklarımızın kanını emen yarasalara ışık tutan aşk feneri. Gazete ve televizyonların yatak odalarını açığa çıkaran delikanlı duruş. Şampiyonlukları masanın altında değil, sahanın üstünde arayan er yatağı. Yüreklerdeki Samanyolu... işte Fenerbahçe...

* * *
Karşısında bilmem kaç ortaklı ihanet holdingleri. Karşısında kalleş ordular. Yağmayı pay edenlerin hepsini bir yumrukta yere seren dev... Alev alev yanan yüreklerin çırası. Sırt sırta çarpışan asker namusu. Bir dilim ekmek, bir yudum su... Sırası geldiğinde her şeyin hesabını soran futbol ordusu. işte Fenerbahçe...

* * *
"Ben seni annemin beni sevdiği kadar seviyorum" diyen çocukların karanfil perisi. "Kazandığında sevmiyorum seni, kaybettiğinde sevdiğim kadar" diyenlerin tek sevgilisi. Sarı güneş, lacivert okyanus. Bir yürek krallığının altın tacı. Ülkenin her karış toprağına kök salmış, yapraklarını bütün çocuklara açmış, onurlu spor ağacı. işte Fenerbahçe...

--spoiler--
''fenerbahçe cumhuriyeti ortalıkta yoksa‚ türkiye yoktur‚ futbol yoktur‚ bolluk yoktur‚ insanlar yoktur‚ canlılar güç nefes alır ve bu ülke kısa süre sonra yaşayan yer olmaktan çıkıp‚ mezarlık olur.''

fenerbahçe spor kulübüne haddinden fazla anlam yükleyen yazıdır, saçmalıktır.
En iyi anlatan yazıyı bilmiyorum ama en iyi anlatan kelimeler; çirkeflik, kibir, haysiyetsizlik.
bizim uludağ sözlük yazarlarının yazdığı tanımlardır. aziz başkan kalaydı daha iyiydi ama seçimi kaybetti, neyse üç vakte kadar ali koç da onun çizgisine yanaşır hatta geçer.
beni güldüren , güldürürken bi yandan "ulan hadi bunu yazan akıl fakiri, paylaşan nasıl utanmadan paylaşmış " dedirten, fenerbahceyi bir bok sanan bir ruh hastası tarafından yazılmış yazı. yok fener olmasa herkes üzgün olur, nefes alamaz, bolluk gider . siktirin gidin amk .
okurken bol bol güldüğüm, özellikle de yazının girişi ef-sa-ne hahahahahah..

başarı diye adledilenlere bak, o zaman kulübün adını git değiştir, fenerbahçe sosyal rehabilitasyon merkezi koy. ondan sonra yazdıklarını kaale alalım chuppi reis.

ama hakkı var, oldukça objektif bakmış olaya; şu yazıyı okuyunca en azından ülkenin en başarılı takımını yani lokomotifini şıp diye ayırt ediyorsunuz diğerlerinden.

esnaf he mi, domates öyle mi..

huuuuuuhahahahahahhahahahahahaha

sar bana ordan 2 kilo salkım domates ali moç reisss.

tıstıstıs.

islam chuppi lem, ali moch lem. domates, biber, patlıcan lem.