bugün

Hakemler, dış etkenler falan filan bi'yana.

Ulan Hiçbir başarısı olmayan ismail kartal gibi bir adam 3 dönem takımın başında durdu!
Takımı katleden Vítor Pereira'yı utanmadan geri getirdiler.
Takıma kaliteli hoca geldiğinde ise inanılmaz kötü tranferler yapıldı.

Fenerbahçe bu kafayla sittin sene şampiyon olamaz!
Ar*p ismail'den başarı beklemek çok ahmakça mk..
Saha dışı etkenlere rağmen Fenerbahçe bu sezon birden fazla kupa kazanabilirdi ama maalesef ali koç ve ismail kartal el birliğiyle takımın bütün motivasyonunu bitirdi.
(bkz: ali koç)
Çünkü camia bile değiller.

Hem kongre üyeleri kalitesiz.

Hem her kafadan ayrı ses çıkıyor.

Hem tek başarıları sadece Galatasarayı yenmek üzerine kurulu.
Biri çok pis beddua etmiş başka sebep yok.
emre belözoğlu fenere geldikten sonra bir daha da belimizi doğrultamadık. uğursuzluk yani.
diğer bir neden de aykut kocaman'ın fenerin fabrika ayarlarının bozması.
Yarak gibi top oynadıkları için. Rezalet futbol.
- iyi kadro kötü hoca kötü kadro iyi hoca denkemi
- kriz yönetimi 0
- siyasetle arası iyi olmayan yönetim
- stres çok fazla hemen panik yapılıyor
- tff'de lobicilik yok

özeti bu.
Başarısız yönetimlerin algısına ayak uydurması.

Başarısız sonuçların nedenlerini dışarıya yükleyerek yeni günden farklı sonuçlar bekleme.

Dışarıya yüklenen sorunlar, başarısız yöneticilere zaman kazandiriyor. Sonuçta da başarısız sezonlar birbirini takip ediyor.
Kotu yonetim. Baska aciklamasi yok.

Aziz yildrim son 2 doneminde basarisizdi. Ali koc da ustune mum dikerek basarisizligi taclandirdi.

Ne kadar sevmesem de galatasaray'in takdir ettigim tek yonu; adamlarin basarisizliga tahammulu yok. Baskan, hoca, futbolcu fark etmiyor. Alayinin arkasina teneke bagliyor ve sutluyorlar.

Fener de bizim hukumet gibi. Basa gelen gitmiyor bir turlu. Her turlu basarisizlik var ama sorumluluk alip, defolup giden yok amk.
bu durum tek bir madde özelinde değerlendirilemez. yönetim, teknik ekip ve taraftarın komple hatarlı birleşince sonuç böyle olur.

yönetim; sürekli don kişot misali yel değirmenleri ile dövüyürolar adeta. kendilerine sürekli suni bir düşman yaratma çabası içerisindeler. bir kişi de çıkıp demiyor ki ulan 4 farklı takım şampiyon olabilirken bir tek bizde bir numara yok acaba sorun bizde olabilir mi? diye. ama nafile. galatasaray bu tip durumlarda sorunlarına çözüm ararken fenerbahçe yönetimi bahane arıyor sürekli. bu nedenle de başarı gel(e)myor.

teknik ekip; son birkaç yıldır ismail kartal-ersun-perreira 3 lüsünde rostasyon yapılıyor gereksiz sekilde. ayrıca kulübün içerisinden bir efsane çıkartma inadı da buna neden oluyor. ismail kartal ve erol bulut gibi. ayrıca teknik ekip gelir gelmez kurulu kadro ve sistemi değiştirip kendi düzenini kurmaya çalışıyor bu da takımın mevcut dinamiklerini bozuyor. bu mantıkta kimi getirsen nafile.

taraftar; yönetimin gazı ile herkes biz karşı mantığını benimsediler maalesef. misal bu durum bizde olsa taraftar yönetim ve teknik ekibe karşı kazan kaldırır. misal prandelli de, tudor da, burak elmas da bu durum aynen böyle oldu. takıma idareden getirilen hamza hamzaoğlu sezonu 3 kupayla kapattı ama hiçbir gs liden çare hamzaoğlu diye bir laf duyamazsınız. özetle taraftar hipnotize edildiği içiin tepkisini net koyamıyor.

tüm bu etmenler birleşince durum da boyle oluyor.
boşuna edebiyat karalamışsınız, beddua var o yüzden olamıyor.
Sahadışına çok taştı fenerbahçe, sahadışındaki söylem ve olaylar sahada oynayan futbolcuyu çok etkiledi.

Kusura bakmasın ama, Sayın ali koç " ben burada olduğum sürece fenerbahçe 'yi şampiyon yapmayacaklar!!" derken, sahaiçi aktörlerine de (futbolcularına da), "siz ağzınızla kuş, götünüzle balık tutsanız bile şampiyon olamayacaksınız!!" dediğinin farkında olmalıydı!!...

Sen futbolcu olsan, e durum buysa ben niye oynıycam diye kasiim, bi de sakatlaniim, tribünlerden ıslık küfür yiyiim ki, diye düşünmez misin?..

Öyle laf edilir mi lan?... bi de açıktan edilir mi? Kameraların mikrofonların önünde...

Herkes cengiz ünder'e sallıyo...adam belki bu sahadışı konulardan dolayı " salmıştır ", ne bilceksin...neymiş, formsuzmuş,madem şampiyon olamıycam, ne çıkıcam lan ben antremana falan, 8 km it gibi koşucam...

Halbuki ne büyük yetenek o adam, ne acayip maçlar çıkardı...leo messi'yi koysan onun yerine...belki o da "sallayacaktı" korner vuruşunu dağlara taşlara, ne biliyosun?...

Madem şampiyon olamıycam, o zaman hiç kasmıim öyle şampiyon olamiim, demez misin sen de?! Ben derim...cengiz ünder'in bıyığına takmış bisürü yorumcular...sana ne lan, istersem bıyık bırakırım, istersem göt kıllarımı maviye boyarım, sana ne?...

Sahadışı sahaiçine çok müdahale etti fb'de...o yüzden başarı grafiği yükseleceğine, düştü, fener'in. Gördük işte, oynama "azmi" yok adamlarda...Neden olsun ki, başkan, siz nasılsa şampiyon olamayacaksınız, dedi !!

Yani...
Ligdeki tüm takımlarımız, üç büyük Avrupa liginden herhangi birinde şu an oynuyor olsaydı, muhtemelen hepsi küme düşerdi. O yüzden, şampiyonun bile şampiyon olmadığına, ben şahsen eminim. Yani çokta fark etmiyor bence. Böyle bir ligde şampiyon olan da, olamayan da ne bileyim...

Basketboldaki ve voleyboldaki başarıların kenarına bile yaklaşılamamış bir sporda, bilmem kimin şampiyon olması ya da olmaması muhtemelen sadece bizim ülkedekilere anlamlı geliyordur.

(bkz: maç bahane holigan olmak şahane)
Yönetim tarzının getirdiği sonuç. Ali Şen, Aziz Yıldırım, Ali Koç benzer yönetim tarzıyla ortaya çıkıyorlar. Kişilere bağımlı yönetim tarzıyla başarı ara sıra uğrar...
fenere sormuşlar sen neden şampiyon olamıyorsun diye. fener de geçmişte çok oldum. ama bir faydasını görmedim demiş.
mağdur edebiyatı ve dış faktör ajitasyonundan kurtulmadığı sürece bu camia gün yüzü göremez. kulüpte işler yolunda gitmediğinde "3 temmuz, otobüs olayı, herkes bize düşman" şeklinde klasik ezber metin dile geliyor, 1959 eski şampiyonluklar, 5 yıldız gibi konular üstünden suni bir gündem oluşturuluyor ve camia yaşanan yakın tarihli başarısızlığı gündemden düşürüp unutuyor.

6 sezonda 0 şampiyonluk, ali koç'un bilançosu budur.

beşiktaş 2015-16 ve 2016-17 sezonlarında şampiyon olduktan sonra 2018'de galatasaray'a şampiyonluk kaptırdı ve ekonomik olarak küçülmeye gitti. yüksek maaş alan oyuncuları birer birer ayrıldı. bu beşiktaş 2020-21 sezonunda şampiyon olarak kendi çapında 6 yılda 3 şampiyonluk gören bir periyot görmüş oldu.

trabzonspor, 2019-20 sezonunda pandemiden ötürü bölünen sezonda trajik bir şekilde şampiyonluğu başakşehir'e kaptırdı. şampiyonlar liginde erken veda ve hüsran yaşandı. sörloth, sosa falan gitti ama alınan yeni oyuncularla takım 2 yıl sonra 36 yıllık hasrete son verdi.

galatasaray'ın 2015-17 dönemi ekonomik olarak çok kötüydü. takım avrupa'dan 1 yıl ffp sebebiyle men yedi. 2018'de şampiyon olmasına rağmen 4 sezon transfer kısıtlaması yedi. yine de 3 sezonluk başarısızlıktan sonra ffp yasağının kalktığı ilk sezonda şampiyon oldu.

yani anlamayacak bir şey yok. son 10 yılda şampiyon olan takımlarında trajedik şampiyonluk kayıpları, ekonomik sıkıntıları, avrupa'dan erken vedaları oldu. hepsi 1-2 yıl içinde yönetimini değiştirdi, hocasını değiştirdi. farklı periyotlarda şampiyonluklar gördü.

son 10 yıla bariz hükmeden tek bir takım yok. fenerbahçe hariç 4 takım da şampiyonluk gördü bir tek fener göremedi. aziz yıldırım 20 sene yönetti ama ilk 10 sezonu başarılıydı. ali koç 6 senedir hiçbir şey başaramadığı halde bu manipülasyonlarla 20 sene yönetirse 20 sene fenerin yüzü gülmez.