bugün

türkiye'nin bu durumda olmasının nedeni olan hatadır. osmanlı hayranları eksi yağmuruna tutacaklardır ama eksiledikten sonra okumalarını istiyorum. ben de osmanlı hayranıyım. ama cihan padişahının en büyük hatası,
matbaayı osmanlı'ya getirmemesi. kullanmaması. maalesef asırlar sonra getirilmiştir osmanlı'ya. peki neden bu kadar büyük bir hata?

o zamanların cahil avrupa'sı, batı'sı; osmanlı'nın muhteşem bilimini imrenerek izlerken, matbaanın çıkmasıyla bu durum değişti. nasıl değişti? matbaanın kullanılmasıyla avrupa'daki bilim adamları bu bilgilerini yaydılar. bilgi alışverişi oldu ve bilimde, teknolojide osmanlı'yı geçtiler.

peki osmanlı ne yaptı?
osmanlı, istanbul'u fethetti. bir çağ kapattı, bir çağ açtı. dünya'nın en güçlü imparatorluğu oldu. sadece kıyafetlerinden, mehter takımından bile korkulan bir imparatorluk oldu. ama matbaayı kullanmadı...
yazarlar, kitaplarını uzun sürede, elleriyle yazdılar. kitaplar bunca emeğin ve zamanın karşılığı olarak çok pahalıya satıldı. benim sütçü mehmet amcam, çiftçi ahmet amcam, ebe ninem kitapları alamadı. okuyamadı. kitapları kimler aldı? parası olan, saraydakiler aldı. türk halkı, batı halkına göre cahil kaldı. bilgi alışverişi yapamadık. batı, gelişirken biz yerimizde saydık. ama sonradan anladık. yalnız anladığımızda çok geç oldu.
Aynı zamanda tek hatasıdır. Aslında hata da değildir. Batı'nın Osmanlıyı geçmesi bu kadar basit bir olay yüzünden olmamıştır. Elbetteki matbaanın önemi büyüktür. Fakat batı'nın gelişmesini sadece buna bağlayamayız. Yeni ticaret yolları, keşifler vs. asıl etkili olan durumdur.
yoktu hata.çünkü;bir icadın yaygınlaşması için zaman geçmesi gerekir. önce icat edilen toplumda yaygınlaşır daha sonra diğer ülkelere geçer.o icadın test edilmesi yıllarca denenmesi gerekir hoppala ülkeye getirilmez. örnek verecek olursak televizyon 1920 de üretildi fakat türkiye'ye 68 civarı geldi diye hatırlıyorum. 20. yy da bile 50 yıllık bir fark varsa bırak da osmanlı'da da 200 yıl fark olsun.
(bkz: fatih hata yapmaz yaptırtır)
tek hatası bu olsun dediğim osmanlı devletinin en sevdiğim padişahının hatasıdır.
ne derece doğrudur bilemeyiz ama kitaplarda sürekli olarak anlatılan,

o dönemde savaşlardan sonra esir alınanlara ve oradaki asilere iyi davranılmasıdır.

halbuki cengiz han ın yaptığı taktik uygulansa,

esirler ve asiler kılıçtan geçirilse çok daha güvenli ve sağlıklı bir yol olurdu.

kaldı ki cengiz han "teslim olurlarsa kılıçtan geçirmeyeceğini" söylediği insanları bile,

"tamam sizi kılıçtan geçirmeyeceğim, sadece diri diri toprağa gömeceğim" diyerek insanları diri diri gömdürmüştür.

adam sözünde durmuş sonuçta.

fatih sultan mehmet de bu politikayı izleseydi dünya şu ankinden çok daha farklı bir seyirde olurdu muhtemelen.
Acaba nedir?
Şu anki yobazların dedesinin dedesinin… dedesini sikip atmaması.