bugün

Sen de çekyatta yatarsın.
-ıı sinema bileti 13 liraysa mısırıda marketten alır çantaya sokup içeride yeriz 15 lira yeter canım ya.
- aynen zaten oradaki mısırlar çok pahalı ya, haklısın.
Yürüyerek giderim ben ya.

E geç vakitte otobüs, dolmuş da olmayınca haliyle.
1 paket chesterfield verirmisiniz?
-abi bize bir çay 4 bardak.
bir yerde görmüştüm. kilit cümle a4 yazısını görünce aklınıza audi geliyorsa zengin, kağıt geliyorsa fakir düşünürsün diye.

tabii ki kağıt olarak değerlendiren ben fakirliğimi bir kez daha anlamış oldum. fakirim lan ben. puhahahaha
200 gram peynir ver diyince zengin usta şundan 10liralık ver diyince fakir olunuyor.
Fakirim.
Aga paket bitmiş, yörü lan ordan gavat.
Yok mk yok anlamiyon mu. Bazen dolandırıcılar da kullanır ama ben sahsen fakirlikten kullanıyorum.
berberin traşı bitirdikten sonra 'saçı yıkayayım mı ?' sorusuna karşılık , 'gerek yok evde duş alacağım' dır.
benim babam para basmiyor kardeş :D
ebeveynlerin çocuklarıyla alışverişe çıktıklarında birbirlerine söyledikleri;bunu alalım seneyede giyer.
Öğrenciyiz biz.
Bim'e gidiyorum.
Tavuk döner mi yesek?
1 liran varmı ?

cümlesi kesinlikle fakirlik belirtmez. bunu söyleyen itin cüzdanında en az 10 TL vardır.

olsa olsa

elit mekana girip 5 dk oturduktan sonra
- kalk Osman silkerler bizi burda - diyorsanız fakirsinizdir.
"Çift lavaş olsun abi."
'Ben başka mağazalara da bi bakıyım.'
- çok delikanlı, saygılı, namuslu, içi tertemiz bir insan.
Bu cümle kim için söylenmişse yüzde yüz fakirdir.

(bkz: ben tokum ya) (bkz: yedimde geldim) (bkz: ben birşey almayacağım) (bkz: siz takılın ya)
Şu sayısal ah bir tutsa.
-bu Siyah etek ne kadar. -259.99 TL efendim. -peki bu eteğin sarımsı kırmızısı var mı onu istiyorum. -malesef efendim. -Nasıl olmaz ya ben böyle şey görmedim. Der ve mağazadan çıkar ve ben kerizmiyim diye söylenir.
https://youtu.be/AqlSBwfslVA
Daha ucuzu var mi ?.

Buralar bizi aşar, gel daha uygun yerlere gidelim.

Abi bi guzellik yaparsin degil mi ?.
- ne arıyorsunuz hanımefendi?
+ ya ayakkabı bakıyorum da. düz siyah.
- bu yeni geldi. kaç numara giyiyorsunuz?
+ 38 de.. ne kadar acaba onun fiyatı.
- siz bi deneyin ama denemeden olmaz..
+ olur olur.. ben bi fiyat öğrensem önce..
- ama bakın alışverişin raconu budur. önce denenir sonra pazarlık.
+ ya abi elli liram var. denesem nolacak? olsa nolacak?elli liraya bırakıcam diyosan bana uyar.
- öğrenci misin?
+ evet..
- gel tamam bırakırım elliye..

yaşanmış gerçek fakirlik belirten diyaloglardır.

edit: dikkat ettiyseniz fakirlik açığa çıktığında hanımefendi, siz gibi sıfatları da kaybediyorsunuz.*