bugün

ak parti'nin 360 derece dönüş yaparak çıkardığı bedelli askerlik olayının insanlar üzerinde yarattığı etki ve genel kanıdır..

ak parti'nin ekonomik krizi kamufle etmek için 360 derece dönerek başvurduğu yöntemdir..chp bu tasarıyı ortaya attığı zaman chp'li vekillere ters çıkan ve ''adalet duygusunun zedeleneceği'' mesajı vererek bedelli askerliği redden akp hükümeti,nasıl oldu da birden bire çark etti böyle ?

yani avrupa'daki ekonomik kriz türkiye'yi de iyiden iyiye vurmaya başladı..kolay mesele değil..ihracatının yüzde 70'ini avrupa ülkelerine yapıyorsun..arap ülkelerine açılmanın başa beladan başka birşey getirmediği gerçeği de ortada..avrupa gibi bir ekonomik pazar buz gibi eriyip gidiyor ellerinden..

dolar olmuş 1,85 lira..merkez bankası kıçını bile yırtsa kimse tutamıyor doları..merkez bankasının birikimi de elden akıp gidiyor..

hal böyleyken bedelli askerlikten gelecek para tek umut oluyor ve dansözleri kıskandıran bir dönüş sergiliyor akp..

akp'ye oy verenler bile akp'nin bu konuda hata yaptığını söylüyorlar..yapılması gereken bedelli askerlik gibi toplumda infial yaratacak bir uygulama çıkarmak değildi..

yapılması gereken;

** askerlik hizmetini düzene koymak

** askerlik yapacak insanlara hizmetçilik yaptırmamak,askeri eğitim vermek

** askerlik hizmetini lise eğitiminin sonuna eklendirmek ve liselerde yabancı dil hazırlık olayını kaldırmak..(( böylece herkes aynı yaşta askerlik yapacak ve askerlik olayı genç yaşta halledildiği için kimseye ağır gelmeyecek ve sorun olmaktan çıkacak..))

** sıcak savaş ve çatışma işini profosyonel birliklere ve özel harekat timlerine havale etmek

** ordu karakollarını kaldırmak ve gerilla modeli ile pkk'ya karşı savaşmak

** askeri endüstiriyi geliştirmek ve bu konularda dışa bağımlılığı engellemek

** terörle mücadelede en üstün teknolojiyi kullanmak

** terörün iç ve dış bağlarını kesmek

** terör örgütünün finansal kaynaklarını kurutmak

** idam ve dayak cezasını geri getirerek terör suçlarında uygulamak

dır..
daha fazlası için,

(bkz: hepar)
çok yanlıştır . önceden zengin de ölüyordu ya sanki. halbuki zengin bodrumda, izmirde kız izleyerek askerlik yaparken sıkıntı yoktu. şimdi olmadı ama , para veriyor gelmiyor. cık cık cık.
Durumda değişiklik göremiyorum.
Hala hazırda dağda,operasyonlarda şehit olanların bulundukları sosyal ve ekonomik ortama br bakalım..
Acaba kimler silah altında her gece ölüm korkusu yaşıyor şu anda..
Hemen hemen hepsi gelir seviyesi düşük 'fakir' olarak anılan kesim değil mi?
Ben ortada mayın tarlasında gezen bir zengin göremiyorum..
Bedelli bunun 'resmi' kanallarla yapılabilmesine ve 'kaçak zenginlerin' vicdanlarını rahatlatmasına yarayacak o kadar.
Fakir ölmeye devam edecek ve biz 21 gülük askerlik anılarını 21 senede anlata anlata bitiremeyen yeni cengaverlerle tanışacağız.
her zamanki durumdur. siz hiç bir villa kapısına şehit haberi vermek için giden rütbeliler, havuzlu bir malikanede şehit oğlu için ağlayan bir anne gördünüz mü? ben görmedim. yeni çıkan bişey değil.
(bkz: 360 derece)
(bkz: 180 derece)
siz hiç villa bahçesinde ağlayan şehid annesi gördünüz mü?
Adaletsizlikler içinde, içimizde hala, bir adalet ülkesinde yaşadığımıza dair umutlar var efenim, durduramıyoruz.
15 ay yapan: mehmetçik
6 ay yapan :mehmet
21 gün yapan: mehmet bey
vicdani retçiler : memoş
aa..kodugum eskiden zengin yine askerlik yapmiyordu...kantinde semiriyordu..komutan postasi felan filan..simdi hic olmazsa paralarini aliyorsun.

askerde ise yaramiyor bari parasini versinler ayak altinda dolasmasinlar..
bakış açısına göre değişebilen önermedir.

fakir ölsün
zengin bedelli yapsın
o bedelli paraları ile devlet güçlensin
fakir ölmesin
ülkemizdeki adalet anlayışının yasaya vuruluşudur. şuanki sistemden tek farkı zengin çocuğunun rahat şekilde yapacağı askerliği bir miktar bedelle hiç yapmayacak olmasıdır. zaten şu durumda da (ölen değil) şehit olan fakir olandır.
konunun şehitlikten, fakirliğe dönmesi. hey anam benim...